• Konkurs na najładniejszy kalendarz adwentowy rozstrzygnięty!

          • Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie na Najładniejszy Kalendarz Adwentowy. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII i VIII uczących się  języka niemieckiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolną techniką i  w  dowolnym formacie kalendarza adwentowego. W okienkach kalendarza miały znajdować się drobne niespodzianki, mające na celu umilić czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Dodatkowym zadaniem było sporządzenie listy wraz ze słowami/zwrotami w  języku niemieckim związanymi z tymże świętem.

            Zwycięzcami tegorocznej IV edycji Konkursu na Najładniejszy Kalendarz Adwentowy zostają:

            I miejsce -  Antoni Lewicki z klasy 7a

            II miejsce - Dawid Szewc z klasy 7a

            III miejsce - Amelia Mazurek z klasy 7c

            Wyróżnienia otrzymują:

            Zuzanna Kamińska z klasy 8b

            Daria Koprowska z klasy 8b

            Iga Kamińska z klasy 7c

            Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom pomysłowości, staranności i cierpliwości potrzebnej przy wykonaniu takiego kalendarza.

            Organizator konkursu:

            Katarzyna Morawska

          • Wizyta św. Mikołaja

          • Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień – 6 grudnia. Wszystkie dzieci już od kilku tygodni odliczały dni, a od rana z wielką niecierpliwością nasłuchiwały „Mikołajowych dzwoneczków”. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać.  Brak  śniegu  nie  przeszkodził  Świętemu  i  od pierwszej  godziny  lekcyjnej   na  korytarzach   szkolnych  słychać   było   dzwonek   i  charakterystyczny   głos : „Ho,  ho”. 

            To  Mikołaj  wraz  ze  swoją  świtą:  reniferem   Rudolfem   i  Śnieżynkami   odwiedzał   dzieci   w   klasach  i  wręczał   im  słodkie  upominki. Dzieci  i  młodzież  aby  godnie  przyjąć   gościa  założyły   najbardziej  popularny  atrybut  świętego – czerwone  czapki.  Jednak jego wizyta nie trwała długo, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci.

            Samorząd Uczniowski

          • Tak, POMAGAM!

          • Boże Narodzenie to szczególny, bardzo ważny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. W dniach 3 i 4 grudnia 2021 roku (piątek, sobota), Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizowała w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, już kolejną zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, POMAGAM!”. Podczas bożonarodzeniowej zbiórki wolontariusze z klas ósmych pod opieką p. Moniki Paski, p. Małgorzaty Sawic, p. Małgorzaty Sochań – Krupa, p. Marii Jurkiewicz, p. Magdaleny Kleban zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych. Wolontariusze z Ósemki zebrali łącznie 338 kg.

            Szkolne Koło Caritas

          • OPOWIEŚCI KRZYŻOWE

          • Uczniowie klas czwartych mieli możliwość zapoznać się z twórczością Pani Pati Maczyńskiej, która jest autorką kilku publikacji współpracuje ze stowarzyszeniem Tegit et protegit z Horyńca – Zdroju.  Podczas spotkania online młodzież mogła poznać najnowsze dzieło pisarki „Krzyżowe opowieści”, które jest zbiorem legend związanych  z przydrożnymi krzyżami bruśnieńskimi. Na koniec spotkania każde dziecko dostało w prezencie wspomnianą książeczkę.   Kamienne krzyże to nie tylko sam kamień, rzeźba, to często niezwykłe historie, które są z nimi związane. Krzyż, kapliczki i figury świętych stawiano dla upamiętnienia jakichś zdarzeń . Od wieków stoją na skrzyżowaniach dróg, w ogrodach przydomowych, w polu i na skraju lasu, stoją i robią wrażenie jakby stały tu od zawsze. To arcydzieła sztuki ludowej wpisane w krajobraz Polski tak harmonijnie, że prawie ich obecności nie zauważamy. Krzyże i kapliczki rozsiane po polskich wsiach, drogach i polach, te pięknie odnowione i te zapomniane, te z górskich przełęczy, mogił, wszystkie stanowią wyjątkowe dziedzictwo  i są z pewnością skarbem zasługującym na ochronę.

             

          • Zaprzyjaźniamy się z robotami SafariCamp

          • Na lekcjach informatyki i robotyki uczniowie naszej szkoły „zaprzyjaźniają się” z robotami SafariCamp. Pracę zaczęli od poszerzenia swojej wiedzy na temat relacji między homo sapiens a gorylami, a potem przeszli do budowania i programowania uroczego robota goryla. Zajęcia prowadzone są w oparciu o materiały edukacyjne Robo Camp. Platforma ROBO CAMP to dodatkowe udogodnienie dla nauczyciela i uczniów. Dzięki niej nauczyciel wprowadza dzieci w świat technologii, rozwija ich kreatywność i zdolność logicznego myślenia oraz naucza podstaw programowania.

          • Andrzejki - magiczny dzień w naszej szkole

          • "Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze".

            Andrzejki to doskonała okazja do zabawy i do sprawdzenia losu. W polskiej tradycji to ostatnia okazja do zabawy przed adwentem. W naszej szkole wtorek 30 listopada był dniem, w którym uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej  przy dźwiękach muzyki, w pięknych strojach, brali udział w integracyjnej zabawie tanecznej. Był to świetnie spędzony razem dzień.

            Samorząd Uczniowski

          • I ty możesz zostać Świętym Mikołajem

          • Świetlica szkolna włącza się w akcję: I ty możesz zostać Świętym Mikołajem organizowaną przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu. Akcja będzie polegała na zbiórce słodyczy, nowych zabawek, książek i świątecznych upominków dla dzieci z rodzin zastępczych. Prosimy o przynoszenie upominków do świetlicy szkolnej do dnia 1 grudnia 2021 roku. Zebrane dary zostaną przekazane do sekretariatu Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu.

          • Święty Mikołaj

          • Wielkimi krokami zbliża się długo oczekiwany dzień – 6 grudnia. Wszystkie dzieci już od kilku tygodni odliczają dni do wizyty Świętego Mikołaja🎅. Samorząd Uczniowski wspólnie z Zarządem Osiedla Karolówka ogłasza zbiórkę zabawek🎁, gier planszowych, słodyczy, używanych niezniszczonych ubrań. To, co uda się zgromadzić, zostanie później przekazane potrzebującym dzieciakom. Wszystko można przynosić do końca listopada.

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego

          • Zuzanna nagrodzona w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym!

          • Dnia 16.11.2021r. został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Plastyczny "ULUBIEŃCY Z ZAMOJSKIEGO ZOO" Spośród 1401 prac nadesłanych na konkurs ze 130 placówek oraz przez osoby indywidualne, komisja wyłoniła zwycięzców i wyróżnionych. Zainteresowanie konkursem na ulubionego zwierzaka z zamojskiego zoo było ogromne, a poziom bardzo wysoki! Wybranie najlepszych prac spośród 1400 nadesłanych na konkurs nie było łatwe.

            W gronie nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły Zuzanna Kobylarz z klasy IV b. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            https://zoo.zamosc.pl/news/334/1/wyniki-wojewodzkiego-konkursu-plastycznego-quotulubiency.html

                                        Agnieszka Frykowska - nauczyciel plastyki

             

             

          • KONKURS NA KALENDARZ ADWENTOWY

          • I.  Adresaci konkursu: Uczniowie klas VII-VIII naszej szkoły uczący się języka niemieckiego.

            II. Organizator konkursu: Nauczyciel języka niemieckiego - p. Katarzyna Morawska

            III. Cele konkursu:

            1. Popularyzowanie języka niemieckiego,

            2. Rozbudzanie zainteresowania dziedzictwem kulturowym Niemiec,

            3. Pobudzanie uczniów do kreatywności i twórczości,

            4.Rozwijanie uzdolnień plastycznych.

            IV. Opis konkursu: 

            Uczniowie wykonują kalendarz adwentowy  Adventskalender, uwzględniając 24 okienka/przegródki/pojemniczki itp. i ich numerację - poszczególne okienka  kalendarza powinny zawierać  małe, słodkie niespodzianki. Do kalendarza należy dołączyć listę  zawierającą 24 dowolne  słowa, bądź zwroty w języku niemieckim związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Prace mogą być wykonane dowolną formą plastyczną oraz zawierać dowolny format.Komisja konkursowa podczas oceny prac uczniów będzie brała pod uwagę następujące aspekty: zgodność z tematem (czy praca zawiera niezbędne słowa, zwroty związane ze  Świętami Bożego Narodzenia),  poprawność merytoryczną,  pomysłowość i  samodzielność wykonania, estetykę pracy. Do pracy powinna być dołączona metryczka zawierająca następujące informacje:   imię  i nazwisko ucznia wraz z adresem e-maliowym oraz klasą do której uczęszcza. Lista ze słowami/zwrotami powinna być także podpisana imieniem i nazwiskiem oraz klasą do której uczęszcza uczeń. Prace zgłoszone do konkursu nie będą zwracane uczniom. Pracę należy złożyć do 10 grudnia 2021r. do nauczyciela języka niemieckiego lub  przekazać nauczycielom świetlicy szkolnej. Prace dostarczone po  terminie lub wykonane niezgodnie z niniejszym Regulaminem nie będą oceniane.Ogłoszenie wyników nastąpi 14 grudnia 2022r. na stronie szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu (edupage.org). 

            Na zwycięzców trzech pierwszych miejsc czekają dyplomy oraz nagrody.Organizator zastrzega sobie prawo do interpretowania postanowień niniejszego Regulaminu oraz do zmiany jego treści. 

            SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE !!!

          • „Ocalić od zapomnienia”

          • Pamięć o tych, którzy walczyli o wolność Polski i przyszłych pokoleń jest niezmiernie ważną wartością. Uczy wrażliwości, zakorzenia w tradycji, pozwala zrozumieć historię naszej Ojczyzny.

            W ramach innowacji pedagogicznej "Bohater On-włącz historię" uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu przez cały rok odwiedzali miejsca spoczynku polskich żołnierzy oraz zwykłych obywateli, którzy ponieśli śmierć, sprzeciwiając się okupantowi. Zapomniane, małe cmentarze, mogiły ukryte w lesie, pomniki upamiętniające bohaterską postawę Polaków – stały się celem podróży uczniów, którzy wraz z rodzicami odwiedzali je, porządkując, zapalając znicze.

            Za każdym z tych miejsc kryje się historia, która była przedstawiana na lekcjach, opowiadana przez uczniów swoim kolegom. Czy pozwoli ocalić od zapomnienia? Ufamy, że tak, bowiem w duszy tych młodych ludzi już płonie miłość oraz szacunek do ludzi, przeszłości i historii naszej Ojczyzny.

             

            Miejsca pamięć poległych i pomordowanych w walce o wolność i niepodległość Polski, które zostały upamiętnione w ramach projektu:

            - Cmentarz wojenny w Skierbieszowie

            - Pomnik Żołnierzy Września 1939 w Krasnobrodzie

            - Pomnik żołnierzy WP poległych w bitwie pod Tomaszowem Lubelskim-cmentarz w Dzierążni

            - Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnowskiej

            - Cmentarz wojenny w Sochach

            - Cmentarz partyzantów w Osuchach

            - Cmentarz powstańców w Panasówce

            - Cmentarz wojenny w Sułowcu

            - Pomnik upamiętniający pomordowanych i zaginionych Polaków ziemi turobińskiej

            - Cmentarz wojenny w Bzowcu

            - mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku w Górecku Kościelnym

            - groby żołnierzy na cmentarzu w Suchowoli

            - Rotunda Zamojska

          • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

          • A jak cie­bie kto za­py­ta:

            Kto ty taki, skąd ty ro­dem?

            Mów, żeś z tego łanu żyta,

            Żeś z tych łąk, co pach­ną mio­dem;

            Mów, że je­steś z ta­kiej cha­ty,

            Co Pia­sto­wą cha­tą była,

            Żeś z tej zie­mi, któ­rej kwia­ty

            Gorz­ka rosa wy­kar­mi­ła...

          • Ósemka pomaga...

          • Dzięki zaangażowaniu rodziców oraz młodzieży mogliśmy wesprzeć dwie fundacje Kudłaty Przyjaciel i ParaPet pomagające psom i kotom. Serdecznie dziękujemy!

          • O mały włos i Pasowanie nie odbyłoby się...

          • 22 października uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Galowe stroje, kolorowe kokardki, tarcze na piersi każdego z nich dodało im powagi uroczystości. Świetnie przygotowani uczniowie byli już gotowi do Ślubowania, kiedy to wpadł zły duszek i Pasowanie chciał odwołać. Zaczarował dzieci...Na szczęście dobry duszek tej szkoły znalazł sposób na odczarowanie ich i dzięki zaangażowaniu uczniów, wspaniałej recytacji i pięknemu śpiewu, który niósł się po całej szkole tego dnia, złe zaklęcie zniknęło. Od tej pory mamy w swoim gronie wspaniałych uczniów. Życzymy im wielu przyjaciół, owocnej nauki i cudownej, niezapomnianej przygody w naszych progach. Otworzyły się przed Wami drzwi naszej szkoły, do której serdecznie zapraszamy. 

          • "Aktywna tablica". Rządowy program na lata 2020 -2024.

          • Od października 2020 r. realizowana jest kolejna edycja rządowego  programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024.

            Planowany łączny koszt realizacji Programu wynosi 361 mln 455 tys. zł, z czego 290 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa natomiast wkład własny organów prowadzących będących jednostkami samorządu terytorialnego, osobami prawnymi innymi niż jednostki samorządu terytorialnego lub osobami fizycznymi wynosić będzie 71 mln 455 tys. zł.

            Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa  i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

            Plakat.pdf

            Plakat_miasto.pdf

          • Koncert muzyczny pt. "Miłość bez jutra"

          • „Miłość bez jutra”

            Choć każdy dzień może być ostatni

            Za mało kul, by mnie trafić

            Mam tak sen

            Jeszcze pogoda przyjdzie piękna jak początek sierpnia

             

            25 października uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wyjątkowym koncercie zatytułowanym Miłość bez jutra”. Widowisko muzyczne odbyło się w poniedziałkowy wieczór w ramach Gali Nagrody „Bohater ON 2021”. Uznani artyści, m.in. Krzysztof Zalewski, Roxie Węgiel, Janusz Radek – zaprezentowali piosenki, których słowa zaczerpnięte zostały z pięknych wierszy o miłości największych poetów Powstania Warszawskiego i tych, którzy tworzyli w trakcie II wojny światowej. Ósmoklasiści mieli okazję wysłuchać krótkiej prelekcji poprzedzającej widowisko na temat Pokolenia Kolumbów, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Oglądając koncert online mogli zrozumieć, jak to jest kochać w obliczu śmierci, gdy jutro może nie nadejść.

             

          • Nauczyciele SP Nr 8 otrzymali odznaczenia państwowe

          • 21 października w Biłgoraju odbyły się regionalne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości nauczycielom i pracownikom oświaty z terenu objętego nadzorem Delegatury w Zamościu (m.in. z Zamościa, Biłgoraja, Hrubieszowa i Tomaszowa Lubelskiego) wręczone zostały odznaczenia państwowe, resortowe, nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz nagrody Lubelskiego Kuratora Oświaty. 

            W wydarzeniu udział wzięli m.in. Minister Edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Wicewojewoda Lubelski Bolesław Gzik, posłowie na Sejm RP Beata Strzałka i Tomasz Zieliński, Starosta Zamojski Stanisław Grześko, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk, Monika Żur, dyrektor zamojskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie.

            Nauczyciele z naszej szkoły, otrzymali następujące odznaczenia:

            Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymały: Pani Maria Jurkiewicz oraz Pani Barbara Wróbel

            Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymał Pan Adam Gaca

            Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymały:

            •  Pani Iwona Adamczuk
            • Pani Małgorzata Hołys
            • Pani Barbara Rybczyńska

            SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!

             

            https://lublin.tvp.pl/56508858/dzien-edukacji-w-bilgoraju?fbclid=IwAR1KPffqD3O_wVt5xaLgF5O2kTv5QTF2eHq7qVawnw0F5vLTtt4vIjGjmWU

            ttps://www.kurierzamojski.pl/2021/10/22/nauczyciele-i-pracownicy-oswiaty-uhonorowani-relacja-z-regionalnych-obchodow-dnia-edukacji-narodowej/?fbclid=IwAR0jMOVpK1WAHvEjkIG26Lh8mYXkNKUuOrZ4qRnhOduRRZUZ9B16CG4fvOo

          • Pomoc dzieciom polonijnym z Ukrainy

          • Wolontariusze Szkolnego Koło Caritas oraz Samorząd Uczniowski przeprowadzili w szkole zbiórkę darów dla dzieci polonijnych z ubogich rodzin na Ukrainie.

            Zebrane słodycze i środki chemiczne przekazano do siedziby Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

            Dziękujemy rodzicom, uczniom i pracownikom szkoły za wsparcie naszej zbiórki.

            Wolontariusze SKC

            Samorząd Uczniowski