Przedmiotowy system oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów z chemiiPrzedmiotowy system oceniania powstał na podstawie Statutu Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu .
1. Na lekcjach chemii uczeń oceniany jest za wiadomości i umiejętności objęte programem nauczania w skali ocen od 1 do 6 oraz w formie oceniania kształtującego.
2. Ocena jest jawna dla ucznia i jego rodziców. Na prośbę zainteresowanych może być w krótki sposób umotywowana. Przynajmniej raz w semestrze uczeń i jego rodzice otrzymują informację o mocnych i słabych stronach ucznia wraz z sugerowanymi metodami pracy (ocenianie kształtujące).
3. Na lekcjach chemii stosuje się następujące formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych ucznia:
1) pisemny sprawdzian z działu:
a) sprawdzian poprzedza lekcja powtórzeniowa,
b) poprawiona praca jest szczegółowo omawiana i uczeń zobowiązany jest w zeszycie przedmiotowym dokonać poprawy błędnie rozwiązanych zadań,
c) nauczyciel może ocenić wykonanie poprawy; za brak poprawy lub błędne jej wykonanie uczeń może otrzymać ocenę niedostateczną,
d) sprawdziany są przechowywane przez nauczyciela przez 1 rok,
e) uczeń, który nie pisał sprawdzianu zobowiązany jest napisać go w terminie 2 tygodni od momentu powrotu do szkoły po trwającej dłużej niż tydzień nieobecności,
f) jeżeli nieobecność trwała krócej nauczyciel może zobowiązać ucznia do pisania na najbliższej lekcji,
g) jeżeli uczeń nie przystąpi do pisania w wyznaczonym terminie otrzymuje ze sprawdzianu ocenę niedostateczną
h) uczeń może poprawić ocenę ze sprawdzianu w tej samej formie, ustalając z nauczycielem termin pisania nie dalszy niż 2 tygodnie od momentu otrzymania pierwszej oceny.
2) pisemny sprawdzian z bieżącego materiału - kartkówka:
a) kartkówka bada umiejętności z dwóch ostatnich tematów,
b) jest zapowiadana z podaniem zakresu umiejętności)
c) ocen z kartkówki nie poprawia się, chyba, że strony ustalą inaczej
3) odpowiedź ustna:
a) odpowiedź ustna dotyczy wiadomości i umiejętności z ostatnich dwóch tematów - za wyjątkiem lekcji powtórzeniowych, na których zakres materiału dotyczy całego działu,
b) uczeń wywołany do odpowiedzi może skorzystać z „szansy” - za wyjątkiem lekcji powtórzeniowych,
c) uczeń może poprawić słabszą ocenę z odpowiedzi ustnej w tej samej formie, zgłaszając wcześniej chęć poprawy nauczycielowi.
4) samodzielna praca na lekcji:
a) uczeń może otrzymać ocenę za samodzielne wykonanie zadania w zeszycie lub na tablicy
b) ocena zależy od poziomu trudności zadania, poprawności wykonania oraz pomysłowości ucznia,
5) kontrola pracy domowej:
a) poprawność wykonania pracy domowej może zostać sprawdzona poprzez kontrolę zeszytu, wykonanie pracy na tablicy,
b) uczeń może zgłosić „np.” dotyczące pracy domowej, zgłoszenie powinno nastąpić na początku lekcji, uczeń taki zobowiązany jest do zrobienia zaległej pracy na następną lekcję, nie wykonanie takiej pracy skutkuje oceną niedostateczną.
c) jeżeli w trakcie kontroli pracy domowej w zeszycie uczniowskim zostaną ujawnione braki, uczeń zostaje zobowiązany do ich uzupełnienia w określonym terminie, nie wywiązanie się z tego obowiązku skutkuje oceną niedostateczną
6) aktywność, praca na lekcji:
a) uczeń może otrzymać ocenę za aktywność jeżeli w trakcie lekcji wykazuje się pomysłowością, szybko i dobrze wykonuje zadania, bierze czynny udział w dyskusji, przedstawia nietypowe metody rozwiązania problemu,
b) jeżeli uczeń w trakcie lekcji nie wykonuje poleceń nauczyciela, nie przepisuje rozwiązanych zadań z tablicy lub opuszcza istotne elementy rozwiązań, pozoruje pracę może otrzymać ocenę niedostateczny z pracy na lekcji.
7) przygotowanie do lekcji:
a) uczeń na zajęcia powinien posiadać odpowiedni do działu zeszyt uczniowski, podręcznik oraz niezbędne przybory;
8) reprezentowanie szkoły na konkursach matematycznych
a) uczeń może otrzymać ocenę za udział w konkursach matematycznych w zależności od rangi konkursu i uzyskanego wyniku,
b) uczeń, który uzyska tytuł laureata lub finalisty Konkursu Przedmiotowego otrzymuje klasyfikacyjną roczną ocenę - celujący4. Ustala się, że uczeń w ciągu semestru na zajęciach chemii ma prawo do jednej „szansy” i do jednego „np.”. Nie wykorzystane „szanse” i „np.” nie przechodzą na semestr następny.
5. Uczeń, który na zakończenie okresu otrzymał ocenę niedostateczną lub był zagrożony tą oceną otrzymuje Kartę Zaliczeń z wyszczególnionymi zagadnieniami, które zobowiązany jest zaliczyć w ciągu miesiąca od dnia rozpoczęcia zajęć w II okresie. Brak zaliczenia w wymaganym terminie przy braku odpowiednich postępów w II okresie może skutkować niedostateczną oceną roczną z chemii.