"Chwała Wam Orlęta Lwowskie, walcząc za Lwów - miasto polskie. Ginąc za swą ojczystą ziemię, za Lwów - polskie plemię. Młodzieńcze ciała krwią zbroczone, na Cmentarzu Łyczakowskim są złożone. Cześć im oddajcie nad ich grobami, w sercach zostaną zawsze Polakami."
Święto Patrona Szkoły
Ósemkowe Anioły
Jeden człowiek nie zmieni świata. Pomagając sobie nawzajem może uda się nam zmienić świat jednego człowieka...
27 grudnia przekazaliśmy zebrane zabawki, słodycze, książki dla podopiecznych Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny oraz Zamojskim Aniołom. Jesteśmy bardzo wdzięczni za Państwa i Waszą, Drodzy Uczniowie, pomoc. Natomiast zebrane misie zostały dostarczone do chorych dzieci, które przebywają w szpitalu Jana Pawła II w Zamościu na oddziale pediatrycznym. Dzieci były miło zaskoczone, a na ich twarzach zawitał uśmiech. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli sie do akcji. Dziękujemy w imieniu własnym jak i obdarowanych!
1
Bezpieczeństwo? TAK!
Nowa galeria Bezpieczeństwo? TAK! została dodana do albumu fotograficznego
40
GRAMY W RĘCZNĄ!
- 3
24 listopada uczniowie klasy II b i I a reprezentowali naszą szkołę podczas turnieju piłki ręcznej w Puławach. Dzieci biorą udział w ministerialnym projekcie, który ma zachęcić do uprawiania sportu, aktywnego spędzania czasu wolnego i poprzez gry i zabawny uczyć podstaw piłki ręcznej. Dziękuję rodzicom za pomoc w opiece i sportowe kibicowanie.
Trener Aneta Keler
XIV Festiwal Sportu Powszechnego
20 listopada 2024 w ramach XIV Festiwalu Sportu Powszechnego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w imprezie sportowo- rekreacyjnej na Krytej Pływalni organizowanej przez MKS Padwa Zamość.
I miejsce - Lena Skwarek 50 m stylem dowolnym, Filip Sasim rzut piłką wodną do kosza, Julia Żórawska rzut piłką do bramki.
II miejsce - Filip Sasim rzut piłką wodną do bramki i zjazd na zjeżdżalni na czas.
III miejsce - Hania Furman 50 m stylem dowolnym, Julia Żórawska zjazd na zjeżdżalni na czas.
W zawodach brali również udział : Anna Brzyska, Antoni Margol, Cezary Wójtowicz i Szymon Mazur.
Gratulacje!
Opiekun Aneta Keler
Ta joj! Ta Lwów! Kochany Lwów!
Lwów był pięknym, tętniącym życiem miastem. Miastem pełnym radości i nadziei, gdzie spotykały się różne kultury. Przenieśmy się na chwilę do tamtego Lwowa, żeby poczuć, jak wyglądało życie, zanim wojna zmieniła wszystko...
Bieg Orląt!
W walkach o Lwów w latach 1918-1919 zginęło 1421 dzieci i młodzieży, najmłodszy z nich Janek Kukawski, miał 9 lat. Na pamiątkę tych wydarzeń, 18 listopada 2024 roku, uczniowie klas 3 Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu, wzięli udział w Biegu Orląt ( dystans 1421m) Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. Wśród dziewcząt do mety pierwsze dobiegły:
1. Wiktoria Burda 🥇
2. Hanna Sędłak 🥈
3. Marysia Batalia 🥉
klasyfikacja chłopców:
1. Dawid Mikulski 🥇
2. Bruno Brodaczewski 🥈
3. Aleksander Nieć 🥉
Za organizację oraz bezpieczeństwo odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego oraz uczniowie klasy 8a. 👏 Gratulacje dla wszystkich uczestników.
Warsztaty w Zamojskiej Akademii Kultury
14 listopada uczniowie klas 4a i 4b wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach "Przygoda z Filmem". Dzieci poszerzyły wiedzę na temat kultury, dowiedziały się czym jest utwór oraz prawa autorskie. Następnie wszyscy obejrzeli film pt.: "Czworo dzieci i coś". Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu Otwarte Drzwi Do Kultury "Legalna Kultura".
8
Święto Niepodległości w naszej szkole.
W dniu 12 listopada uczniowie z klas 1a, 1b, 1c, 2b i 3c z okazji Narodowego Święta Niepodległości zaprosili społeczność naszej szkoły w podróż do przeszłości „Pociągiem do niepodległości”
Apel rozpoczęliśmy od włączenia się w akcję „SZKOŁA DO HYMNU” – wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.
Podczas akademii najmłodsi uczniowie naszej szkoły zabrali nas w niezwykłą podróż historyczną. Wyprawę rozpoczęliśmy od przypomnienia najważniejszych wydarzeń dotyczących przeszłości naszej Ojczyzny, a następnie zatrzymywaliśmy się na jakiś czas na stacjach: „Zabory”, „Powstania”, „I Wojna Światowa” i „Niepodległość 11 listopada 1918 r”, by wraz z bohaterami tamtych lat przeżywać chwile trudne, często dramatyczne, ale i te dobre, rodzące nadzieję.... Uroczysty, a momentami nawet wzruszający nastrój patriotyczny pozwolił nam zatrzymać się i pomyśleć o sprawach naprawdę ważnych dla każdego Polaka.
Dziękujemy pięknie RODZICOM naszych uczniów za ogromne zaangażowanie w realizację przedstawienia.
34
Obchody Dnia Niepodległości
11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność.
"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska" Józef Piłsudski
Zbiórka na rzecz Hospicjum Santa Galla.
10 listopada nasi wolontariusze, mimo jesiennej aury wzięli udział w zbiórce funduszy na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuniach. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, naszym uczniom oraz rodzicom, że zawsze możemy na Was liczyć!
23
Biegi Listopadowe na Rynku Wielkim w Zamościu
Nasi uczniowie uczcili 106 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości
Mimo bardzo dużej rywalizacji zajęliśmy kilka miejsc na podium:
1. miejsce w biegu klas 7-8 Wiktoria Kula
1. miejsce w biegu klas 5-6 Natalia Lipska
2. miejsce w biegu klas 3-4 Pola Piasecka
2. miejsce w biegu klas 3-4 Aleksander Nieć
Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników!
5
Odezwa 11 listopada 2024 r.
Tydzień Uczniowskich Supermocy w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu
- 19
Pamiętamy o bohaterach
"Póki nas ktoś pamięta, wciąż żyjemy"
Listopad to czas szczególnej pamięci o zmarłych, zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się na kartach naszej historii. Mamy doskonałą okazję do zadumy i wspomnienia tych, którzy polegli w imię wolności naszej Ojczyzny.
W dniu dzisiejszym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Pocztu Sztandarowego, członkowie Koła Wolontariatu oraz uczniowie klas ósmych, spotkali się na Rotundzie, aby uporządkować groby, zapalić znicze i oddać hołd poległym bohaterom naszej wolności.
24
Uroczy robot goryl
- 1
Uczniowie klasy 6b na ostatniej lekcji informatyki składali i programowali robota goryla. Swoją pracę rozpoczęli od poszerzenia wiedzy na temat naczelnych oraz relacji między homo sapiens a gorylami, a potem przeszli do budowania i programowania tego uroczego robota.
Do zrealizowania ćwiczenia wykorzystali zestaw LEGO® Education WeDo 2.0 (#45300) oraz środowisko programistyczne przygotowane przez producenta.Robot goryl zaczął dreptać, gdy uczniowie potrząsnęli gałęzią z bananami na której umieścili czujnik wychylenia. Zastosowanie pętli w programie sprawiło, że goryl zareagował zawsze gdy poruszyli czujnikiem.
Podczas lekcji nauczyciel wykorzystał platformę elearningową RoboCamp
Nauczyciel informatyki
Marzena Mazurek
Młodzi programiści Ósemki – złożyli i zaprogramowali kolejne roboty
Podczas ostatnich zajęć z informatyki uczniowie klasy 8a złożyli i zaprogramowali roboty – modele motocykli. Część uczniów wykorzystała do tego celu Lego WeDo2.0 natomiast grupa w składzie: Bartłomiej Pomian, Paweł Grzyb i Bartłomiej Molenda LEGO Mindstorms Education EV3 oraz środowisko programistyczne LEGO® MINDSTORMS® EV3 Classroom.
Robot napędzany jest przez silnik, przymocowany do kostki EV3, wokół której jeździ. Pierwsza przekładnia oprócz nieznacznego zmniejszenia prędkości obrotu zmienia także płaszczyznę, w której oś się obraca. Na drugim końcu bardzo długiego wału znajduje się jeszcze jedna przekładnia, tym razem przyśpieszająca. Łącznie przełożenie wynosi: 5/3 * 1/3 = 5/9, co powoduje, że koło motocykla porusza się niecałe dwa razy szybciej niż głowica silnika. Aby cały motocykl mógł się ruszać, pierwsza przekładnia zębata oprócz przekazywania napędu z jednej zębatki na drugą musi jeszcze obracać się sama wokół osi silnika.
Sam model jest wyjątkowo wiernym odwzorowaniem prawdziwego motocykla turystycznego.
Entuzjaści motocykli znajdą w nim wiele schowanych szczegółów, takich jak na przykład ruchome manetki lub podnóżek zrobiony z długiego pina. Tylny błotnik jest dopasowany do koła. Kierownica motocykla potrafi obracać się swobodnie w obie strony. Duże, szerokie opony LEGO pozwalają motocyklowi stać bez przewracania się. Blok silnika z klocków jest wymodelowany tak, aby przypominał popularny silnik z dwoma cylindrami w układzie "V". Dodatkowego realizmu dodaje fakt, że obie rury wydechowe podłączone są bezpośrednio do silnika.
Kolejnymi detalami, które można zauważyć w motocyklu, są: okrągły klosz przedniego reflektora, imitacja dwóch zegarów: prędkościomierza i obrotomierza, w klasycznym kształcie, fotel kierowcy obity czarną skórą. Model motocykla został także wyposażony w działającą "nóżkę" centralną. Aby nóżka sama nie opuszczała się podczas jazdy, po jednej ze stron umieszczona została sprytna blokada.
Takie zajęcia to doskonała okazja do wprowadzenia uczniów w świat nowych technologii, rozwijania kreatywność i logicznego myślenia oraz nauka programowania.
Nauczyciel informatyki
Marzena Mazurek
Archiwum Aktualności