X Jubileuszowy Orszak Trzech Króli.
Zapraszamy.
Życzenia świąteczne.
„Pokój i dobro! Pokój Wam!”
„Pokój i dobro! Pokój Wam!” - to tytuł jasełek wystawionych . 22 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu. W tym roku mija 800 lat, od kiedy św. Franciszek z Asyżu zaaranżował pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową. W 1223 r. św. Franciszek celebrował Boże Narodzenie w Greccio. Po uzyskaniu pozwolenia od papieża Honoriusza polecił przygotować grotę na wzór stajenki betlejemskiej. Szopka była gotowa 24 grudnia 1223 r. Nad żłóbkiem została odprawiona Msza Święta św. Franciszek odśpiewał Ewangelię i wygłosił homilię, w której jak refren powtarzały słowa „Kochajcie Dziecię z Betlejem”.
Od tamtej nocy z Greccio jasełka odgrywa się w całym chrześcijańskim świecie. Dzięki św. Franciszkowi jesteśmy bardziej świadomi, że święta Bożego Narodzenia obchodzi się po to, żeby spotkać się z Bogiem i wyrazić Mu swoją wdzięczność za przyjście na ziemię Syna Bożego, za Maryję, za Józefa, za Kościół. O tym co wydarzyło się przed 800 laty w Greccio opowiada I część szkolnego przedstawienia. W II akcie przenosimy się do Betlejem, by razem ze św. Franciszkiem, zachwycić się tajemnicą narodzin Syna Bożego. Jasełka, pod kierunkiem p. Renaty Tywoniuk-Kwoki i p. Małgorzaty Sawic wystawili uczniowie klasy 5C, którzy wcielili się w role postaci przedstawienia. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z wychowawczyniami ubogacili występ kolędami i pastorałkami, które pięknie zaśpiewali, zagrali, a nawet zatańczyli. Tosia Burcon z klasy 3b zaśpiewała piosenkę o św. Franciszku. Dekorację przygotował p. Mirosław Krupa. Za nagłośnienie odpowiadali Grzegorz Szymala i Miłosz Szaron z kl. 7b oraz Jan Kiecana i Ignacy Wilczyński z kl. 5a pod okiem p. Adama Gacy.Nad całością czuwał i spotkanie poprowadził ks. Marcin Dańków.
Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i wystawienia jasełek serdecznie dziękujemy. Szkolne jasełka „Pokój i dobro! Pokój Wam!” dopełniają realizowaną w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną „Nauczyciele pięknego życia”.Życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Pokój i dobro! Pokój Wam!
Organizatorzy
21
Konkurs na Najładniejszy Kalendarz Adwentowy rozstrzygnięty!
Zwycięzcami tegorocznej VI edycji Konkursu na Najładniejszy Kalendarz Adwentowy zostają:
I miejsce – Iga Mielniczuk z klasy 8a
II miejsce – Aleksandra Kalita z klasy 7b
III miejsce – Dawid Kurzyński z klasy 8aWyróżnienie otrzymuje:
Bartłomiej Pomian z klasy 7a
Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom pomysłowości, staranności i cierpliwości potrzebnej przy wykonaniu takiego kalendarza.
Organizator konkursu:
Katarzyna Morawska
Dzień Guzika
12 grudnia swój dzień mają... guziki. Nie jest to przypadkowa data, bo przypada na dwunasty dzień dwunastego miesiąca roku, a guziki liczy się tuzinami lub grosami, na które składa się 12 sztuk.
Dzień guzika jest nieoficjalnym świętem na cześć tego jednego z najstarszych elementów odzieży i mody. Guzik to zresztą nie tylko sprytny i skutecznie sposób łączenie za sobą dwóch elementów ubrania, ale też produkt z powodzeniem wykorzystywany kreatywnie przez artystów na całym świecie...
Breloczki choinki 3D
- 2
Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, pełen uroku i miłości. Ten magiczny okres, to również bogata kopalnia pomysłów i inspiracja na wykonanie dekoracji przez uczniów naszej szkoły. Na lekcjach informatyki pod kierunkiem nauczyciela p. Marzeny Mazurek uczniowie pracowali kreatywnie w programie TinkerCad. Zafascynowani nowoczesną technologią samodzielnie zaprojektowali świąteczne breloki – choinki 3D.
Nic tak nie cieszy, jak własne projekty, które można wydrukować na szkolnej drukarce 3D zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Breloki te, to drobne upominki, które będą rozdawane gościom odwiedzającym naszą szkołę.
Nauczyciel informatyki
Marzena Mazurek
II Mistrzostwa Miasta Zamościa w Wieloboju Strzeleckim
W środę 06.12.2023r. w ZSP Nr 5 w Zamościu odbyły się zawody w strzelectwie sportowym. Reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu składały się z uczniów klasy 7a. Skład drużyny I - PIOTR SOBCZUK, HANNA KUŁAJ, EMILIA BUCZAK, JAKUB PADJUCZENKO. Skład drużyny II – SARA ZAPRAWA, MICHAŁ DUDA, ZUZANNA HERBIN, ARTUR SAGAN. Do mistrzostw zgłosiło się siedem szkół podstawowych. Drużyna składała się z trzech osób co w końcowej rywalizacji zgromadziło czternaście drużyn. Nasza drużyn I uplasowała się na miejscu 5 a drużyn II na miejscu 11.
Organizacja zawodów była bardzo dobra oraz profesjonalna. Organizator zapewnił miłą atmosferę oraz poczęstunek dla wszystkich zawodników. Ciastka znikały szybko popijane pysznym sokiem, herbatą i kawą. Na koniec pyszna zupa grochowa zakończyła poczęstunek.
Konkurencje:
- Pistolet interaktywny – tarcza statyczna
- Pistolet interaktywny – tarcza odskakująca
- Pistolet pneumatyczny
Amunicja ostra
- Karabin dowolny leżąc (karabinek kal. 22LR,)
Opiekunem drużyn był Adam Gaca.
III miejsce w turnieju GRAMY W RĘCZNĄ
9.12 w Puławach odbył się drugi turniej dla dzieci klas 1-3, które uczestniczą w ministerialnym programie Gramy w Ręczną.
Nasi uczniowie pokonali drużynę z Woli Gułowskiej ale niestety polegli w meczu z Puławami. Dało nam to 2 miejsce w grupie. Następnie spotkaliśmy się ze Szkołą Społeczną z Zamościa, wygrywając z nimi i ostatecznie zdobywając 3 miejsce.
Gratulacje!
Aneta Keler
27
Warsztaty z motylami
Podcza warsztatów z motylmi dzieci stały się prawdziwymi odkrywcami przyrody - miały okazję poznać motyle z bliska, uczestniczyć w zajęciach w mobilnym Laboratorium Przyrodnika, wziąć udział w grze edukacyjnej z nagrodami oraz w warsztatach rękodzieła. Dzieci nie tylko słuchały, ale także brały czynny udział w zajęciach. Nauka połączona z zabawą, to jest to!!!
DKMS
Warszawa, 7 grudnia 2023 r.
Drodzy Rodzice,
Nasza szkoła włączyła się w akcję „Dzień Dawcy Szpiku dla Anity i Innych Pacjentów”, która dedykowana jest Anicie z naszego powiatu.
Anita pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, jednak tuż po ślubie 24 lata temu przeprowadziła się do powiatu zamojskiego, gdzie zamieszkała z ukochanym mężem. Wiodła spokojnie życie z mężem, synem, otoczona przyjaciółmi. 7 lat temu usłyszała diagnozę – rak krwi. Do wyzdrowienia potrzebowała przeszczepienia szpiku i wtedy pomógł jej brat. Niestety choroba wróciła, a teraz Dawcą dla Anity może być tylko Dawca niespokrewniony. Razem z bliskimi Anity szukamy dla niej Dawcy, który pozwoli jej wrócić do szczęśliwego, codziennego życia.
,, W chorobie najbardziej brakuje mi spotkań z przyjaciółmi, ponieważ muszę się izolować. Moi bliscy pokazali mi jednak, że cały czas mogę na nich liczyć, bo wspólnie ze mną organizują akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku! Przyjdź na jeden z naszych punktów i zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku kostnego – Ty możesz zyskać brata lub siostrę genetycznego, ja mogę zyskać szansę na życie!” – zachęca Anita.
Wspólnymi siłami, działaniem i chęcią pomocy, możemy dać Anicie i Innym Pacjentom szansę na powrót do zdrowia i do swoich rodzin.
Każda pełnoletnia osoba, która chciałaby zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku może to zrobić w bardzo łatwy, szybki i bezpłatny sposób. Wystarczy odwiedzić jeden z punktów rejestracji Dawców:
9.12.2023 r.
10.00-20.00 E. Leclerc w Zamościu
10.12.2023 r.
9.00 – 14.00 Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu
16-17.12.2023 r.
10.00 – 20.00 Galeria Twierdza w Zamościu
10.00 – 18.00 Jarmark Świąteczny – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej
na miejscu odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić formularz danych kontaktowych oraz pobrać wymazy
z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki.Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (czerwiec 2023), spośród których już ponad 12 000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.
Zachęcamy do wsparcia akcji i rejestracji :)
Mikołajki
Mikołajki w szkole to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń grudnia. To czas, gdy uczestniczymy w wymianie prezentów, okazujemy sobie serdeczność i wprowadzamy świąteczny nastrój do naszych klas. To wyjątkowy czas wypełniony radością, śmiechem i wspólną zabawą. To również okazja do kultywowania wielu tradycji, które sprawiają, że atmosfera w szkole staje się bardziej magiczna. Św. Mikołaju, dziękujemy, że o nas pamiętałeś!!
Andrzejki
W kalendarzu wiele jest dat związanych z najprzeróżniejszymi świętami, rocznicami czy ważnymi wydarzeniami, o których warto pamiętać. Sporo świąt daje nam okazję do zabawy, a inne budzą nostalgię lub przypominają o rzeczach ważnych.
Jednym ze świąt, które kojarzą się z dobrą zabawą, są andrzejki. Są one doskonałą okazją, by wspomnieć dawne tradycje i obyczaje, związane ze świętem wróżb i starej magii. Zwłaszcza dla najmłodszych może to być niezwykła przygoda i okazja do podróży w świat, o którym niewielu dziś już pamięta.
Archiwum Aktualności