Szkoła Podstawowa Nr 8 w Zamościu po raz kolejny może się pochwalić międzynarodową współpracą nauczycieli i uczniów w ramach projektu Erasmus+. Trzyletni projekt Digital Tools and Programming in Future Classrooms właśnie dobiegł końca. Koordynatorka – p. Justyna Babiarz-Furmanek wraz z przedstawicielami organizacji partnerskich z Turcji (Sehit Veli Demiryurek Bilim ve Sanat Merkez) i z Portugalii (Agrupamento de Escolas de Miranda do Corvo) zorganizowała szereg spotkań mających wyposażyć nauczycieli i uczniów w nowe umiejętności cyfrowe. Wymiana doświadczeń pomiędzy trzema krajami przebiegała w czterech etapach.
Pierwsze „lekcje” programowania odbyły się w Polsce. W dniach 26 - 29 września 2021 r. nauczyciele z Turcji i Portugalii odwiedzili Zamość. Podczas pobytu w „Ósemce” poznawali m.in. podstawy budowania i programowania robotów oraz uczyli się wykorzystać w pracy okulary rzeczywistości wirtualnej. Oprócz tego gości zapoznawano z kulturą i historią naszego narodu. Zwiedzili oni Warszawę, Zamość i Roztocze w towarzystwie nauczycieli uczących w SP Nr8 i uczniów, którzy pełnili rolę przewodników prowadzących konwersację w języku angielskim. Ważnym punktem programu było spotkanie z Wiceprezydent Miasta Zamościa - p. Anną Marią Antos.
Do drugiej wymiany doszło na przełomie maja i czerwca 2022 r. w Portugalii. Tematem przewodnim spotkania było: My smartphone is on. Koordynator szkoły Agrupamento de Escola Miranda do Corvo zorganizował polskim i tureckim uczniom warsztaty z robotyki z programowaniem Mbots oraz warsztaty Using mobile phones in the classroom, szkolenie Video story, podczas którego uczono tworzyć e-book i e-przewodniki w aplikacji Padlet. Nauce towarzyszyło poznawanie dziedzictwa kulturowego Portugalii. Uczniów zaproszono na koncerty, zaprezentowano im tradycyjną pieśń Fado, zwiedzili Uniwersytet w Coimbra oraz Biological Park. Jeden dzień przeznaczony był na „okrywanie” piękna Porto. Zakończenie szkolenia w Portugalii uczczono podczas uroczystej kolacji w obecności m.in. p. Prezydent Miasta Miranda do Corvo - Marilene Regina Pereira de Calvarho Rodrigues.
Od 7 do 11 listopada 2022r. pięcioro uczniów SP Nr8 pod opieką nauczycielek języka angielskiego p. Moniki Kaznowskiej i p. Justyny Babiarz-Furmanek uczestniczyło w wymianie uczniowskiej do Turcji. W Osmaniye nauczyciele ze szkoły partnerskiej Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Markezi zorganizowali bardzo intensywny i pracowity tydzień dla Polaków i Portugalczyków. Kilka dni poświęcili na warsztaty i zajęcia: Robotics in Aruino, Mobile Coding, 3D printing, Artificial Intelligence on mBlock, Sensing the Environment with the Sensors, Traditional Children’s Games, Art of Ebru, Traditional Archery, Space Observation with Telescope. Zgodnie z założeniami projektu goście poznawali kulturę kraju. Dzieci z opiekunami miały możliwość zobaczyć ciekawe miejsca w Turcji jak Cappadocia, Antakya, zamek Castabala, Muzeum Aslantas Open Air Musem i Dam Lake. Niezapomnianych wrażeń dostarczył koncert tradycyjnej muzyki tureckiej oraz pokaz tańca zeybek. Przy okazji wszyscy delektowali się przysmakami kuchni tureckiej (np. kebab, baklava, ispanaki, sarma dolma, toyga, mercimek küftesi, humus, manti, śalgam). Wyjazd podsumowano oficjalną kolacją pożegnalną, podczas której wręczono wszystkim uczestnikom mobilności certyfikaty ukończenia projektu oraz upominki.
Po raz ostatni polsko-portugalska grupa projektowa spotkała się ponownie w Polsce w terminie 8-12 maja 2023r. Pierwszy dzień wizyty był czasem relaksu – goście wzięli udział w grze miejskiej, by podczas zabawy mogli poznać zabytki i historię naszego pięknego Zamościa. Kolejnym zadaniem była lekcja robienia lizaków w manufakturze zamojskiej, zwieńczona zwiedzaniem miasta melexem. Następne dni mobilności również obfitowały w ciekawe wydarzenia. Po oficjalnym powitaniu partnerów z Portugalii przez p. Artura Plewę – dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 8 goście obejrzeli program muzyczno-taneczny w wykonaniu naszych utalentowanych uczniów. Uroczystość uświetniły wspólne tańce integracyjne. Tego dnia w grupach międzynarodowych uczestnicy mobilności zwiedzali Londyn w wirtualnym świecie i wykonywali zadania z wykorzystaniem okularów VR. Kolejnego dnia Portugalczycy w towarzystwie uczniów klasy 6a zwiedzali Stare Miasto z przewodnikiem: trasę w podziemiach Ratusza, Muzeum Zamojskie, Arsenał, Bastion VII, po czym obejrzeli wystrzał z armaty. Wspólna Kolacja w restauracji Piwnica pod świętym Kazimierzem dopełniła atrakcji. Podczas pobytu w Polsce gościom zorganizowano także wycieczkę po Roztoczu. Oprócz przyjemności była i nauka - warsztaty edukacyjne z robotyki, gdzie w parach międzynarodowych uczniowie budowali modele z klocków, po czym programowali je, wykazując się kreatywnością, logicznym myśleniem i wspólnym rozwiązywaniem problemów. Podczas kolejnych warsztatów Minecraft wszyscy uczyli się programowania blokowego, jak pracować z przestrzenią 3D, poznawali podstawy języka JavaScript. Ostatni wieczór w Zamościu zakończył się uroczystą kolacją pożegnalną. Zebranych na niej uczestników swoją obecnością zaszczycił Wiceprzewodniczący Rady Miasta pan Jan Wojciech Matwiejczuk, a uroczystość uświetniły występy Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna oraz pokaz tańca z ogniem i wspólne tańce integracyjne. Piąty dzień mobilności przeznaczony był na wycieczkę do stolicy. Spacer po Starym Mieście i podziwianie najpiękniejszych miejsc i zabytków sprawiły wszystkim wiele radości. By lepiej poznać naszą historię, polsko-portugalska grupa zwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego. Po wspólnym posiłku i pożegnaniu partnerów „Ósemka” udała się w kierunku Zamościa i tak zakończyła się ostatnia mobilność w ramach projektu Erasmus+ „Digital Tools and Programming and in Future Classrooms” – „Narzędzia cyfrowe i programowanie w nowoczesnej szkole”.
Te trzy lata polsko-portugalsko-tureckiej współpracy zaowocowały wzrostem jakości nauczania w każdej z partnerskich placówek, dodatkowo zbudowały niezwykłą wieź między uczestnikami wymiany, co dało się zauważyć po trudnych doświadczeniach Turcji, kiedy to szkoła partnerska ucierpiała w trzęsieniu ziemi. „Ósemka” zorganizowała wówczas pomoc humanitarną, która szybko dotarła na miejsce dzięki ludziom dobrej woli. Przyjaźnie między uczniami również pięknie „kwitną” on-line, a wszyscy biorącym udział w mobilności już myślą o ponownych projektach i szeroko pojętej światowej edukacji.