Dwie grupy uczniów z klasy 8a: Kura Maciej, Mynarczuk Szymon i Van Schajik Amber oraz Traczykiewicz Dawid, Morhun Patryk i Tarnogórska Amelia pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek złożyły i zaprogramowały roboty – modele motocykli. Do ich zbudowania wykorzystano LEGO Mindstorms Education EV3, środowisko programistyczne LEGO® MINDSTORMS® EV3 Classroom oraz platformę edukacyjną robocamp.
Robot napędzany jest przez silnik, przymocowany do kostki EV3, wokół której jeździ. Pierwsza przekładnia oprócz nieznacznego zmniejszenia prędkości obrotu zmienia także płaszczyznę, w której oś się obraca. Na drugim końcu bardzo długiego wału znajduje się jeszcze jedna przekładnia, tym razem przyśpieszająca. Łącznie przełożenie wynosi: 5/3 * 1/3 = 5/9, co powoduje, że koło motocykla porusza się niecałe dwa razy szybciej niż głowica silnika. Aby cały motocykl mógł się ruszać, pierwsza przekładnia zębata oprócz przekazywania napędu z jednej zębatki na drugą musi jeszcze obracać się sama wokół osi silnika.
Sam model jest wyjątkowo wiernym odwzorowaniem prawdziwego motocykla turystycznego.
Entuzjaści motocykli znajdą w nim wiele schowanych szczegółów, takich jak na przykład ruchome manetki lub podnóżek zrobiony z długiego pina. Tylny błotnik jest dopasowany do koła. Kierownica motocykla potrafi obracać się swobodnie w obie strony. Duże, szerokie opony LEGO pozwalają motocyklowi stać bez przewracania się. Blok silnika z klocków jest wymodelowany tak, aby przypominał popularny silnik z dwoma cylindrami w układzie "V". Dodatkowego realizmu dodaje fakt, że obie rury wydechowe podłączone są bezpośrednio do silnika.
Kolejnymi detalami, które można zauważyć w motocyklu, są: okrągły klosz przedniego reflektora, imitacja dwóch zegarów: prędkościomierza i obrotomierza, w klasycznym kształcie, fotel kierowcy obity czarną skórą. Model motocykla został także wyposażony w działającą "nóżkę" centralną. Aby nóżka sama nie opuszczała się podczas jazdy, po jednej ze stron umieszczona została sprytna blokada.
Takie zajęcia to doskonała okazja do wprowadzenia uczniów w świat nowych technologii, rozwijania kreatywność i logicznego myślenia oraz nauka programowania.
Nauczyciel informatyki
Marzena Mazurek