• Dar serca dla dzieci z Ukrainy

          •  Od 4 do 18 października br. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i Samorząd Szkolny organizują zbiórkę darów dla dzieci z Ukrainy. Jest to już kolejna edycja naszej akcji, której przeznaczeniem jest przekazanie darów dla dzieci polonijnych z ubogich rodzin na Ukrainie. Zbieramy słodycze i artykuły chemiczne. Dziękujemy wszystkim, którzy włączą się do pomocy.

            Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas

            Samorząd Szkolny

          • Pomagamy!!!

          • Świetlica włącza się w akcję zbiórki karmy i akcesoriów dla zwierząt (legowisk, kocy, miseczek itp.). Zebrane dary zostaną przekazane Stowarzyszeniu Kudłaty Przyjaciel.

            Nauczyciele świetlicy

          • W laboratorium 2 a

          • Uczniowie klasy 2 a mieli okazję wcielić się w prawdziwych chemików. A to dzięki zajęciom organizowanym przez Mini Lab. Uczestnicy tych warsztatów wcielili się w rolę małych naukowców,  samodzielnie wykonali eksperymenty. Dzieci poznały specyfikę pracy w laboratorium, uczyły się posługiwać sprzętem laboratoryjnym, planowały eksperymenty i wyciągały z nich wnioski. Dzięki temu poznawały tajniki biologii, chemii, fizyki w najatrakcyjniejszy z możliwych sposobów, a przekazana wiedza zostaje na długo w ich głowach.

          • Mamy nowy Samorząd Uczniowski!

          • Dnia 23.09. 2021r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego . Po zliczeniu głosów możemy ogłosić nowy skład SU na rok szkolny 2021/2022:

            Przewodnicząca – Zuzanna Kamińska klasa VIII b

            Zastępca – Filip Wnuk  klasa VIII c

             

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego : Pani Monika Paska

            Rzecznik Praw Ucznia: Pani Anita Kuzdra

             

             Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zdecydowali się na udział w głosowaniu.

            Gratulujemy wszystkim wybranym. Życzymy wielu pomysłów i wytrwałości w pracy. Powodzenia!  

          • Szkoła Podstawowa Nr 8 na mapie uczestników Ogólnopolskiego Programu ,,Uczymy Dzieci Programować”

          • Z przyjemnością informujemy o tym, że w roku szkolnym 2021/2022 Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu po raz kolejny przystąpiła do programu „Uczymy Dzieci Programować”. Udział w programie to doskonała okazja do nauki podstaw programowania, to wartościowe, wszechstronnie rozwijające lekcje i świetna zabawą dla młodych programistów, a dla nauczycieli okazja do poszerzenia swoich kompetencji w zakresie wykorzystywania narzędzi TiK w procesie dydaktycznym.

            Koordynator projektu Marzena Mazurek

          • II miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu chłopców rocznik 2011.

          • Drużyna piłkarzy ręcznych Szkoły Podstawowej Nr 8 w składzie: Chroń Damian, Dziuba Miłosz, Korbiel Michał, Krukowski Wiktor, Lasko Filip, Magdziak Jakub, Mazur Alan, Mazur Kacper, Mazur Szymon, Michałuszko Tymoteusz, Podolak Szymon, Sasim Filip, Sosnowski Franciszek, Suski Alex, Brzozowski Filip, Szykuła Oskar pod opieką Damiana Morawskiego, zdobyła II miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu chłopców rocznik 2011. Zawody zostały rozegrane w dniu 17 września 2021 w Szkole Podstawowej Nr 8 w Zamościu.

          • I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu chłopców rocznik 2009/2010.

          • Drużyna piłkarzy ręcznych Szkoły Podstawowej Nr 8 w składzie: Bondyra Jeremi, Budzyński Wiktor, Curyło Przemysław, Dołba Filip, Gontarz Gracjan, Koprowski Kacper, Lewicki Antoni, Pańczyk Patryk, Poździk Jakub, Pupiec Jakub, Spryszak Kamil, Tatara Piotr, Kosiba Jakub, Kura Maciej, Kurzyński Dawid pod opieką Damiana Morawskiego, zwyciężyła we wszystkich meczach i zdobyła I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu chłopców rocznik 2009/2010. Zawody zostały rozegrane w dniu 16 września 2021 w Szkole Podstawowej Nr 8 w Zamościu. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu a zarazem najwięcej bramek w całym turnieju rzucili Antoni Lewicki i Jakub Poździk.

          • Mali ratownicy

          • 21 września gościliśmy w naszej szkole ratowników z Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zamościu.

            Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Uczyły się w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ratownicy pokazali jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób wzywać pomoc, jak wyposażony jest ambulans. 

            Dzieci obserwowały w jaki sposób wykonuje się resuscytację. Same mogły spróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomie.

            Dzięki takiej lekcji nauczyły się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 

          • WYGRYWAMY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

          • WYGRYWAMY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ

            W RAMACH

            V DIECEZJALNEGO DNIA SPORTU - OLIMPIADA SPORTOWA 2021

             

            W chłodne piątkowe przedpołudnie tj. 17.09.2021r. na boisku OSiR Zamość rozpoczął się Turniej Piłki Nożnej Chłopców w ramach V Diecezjalnego Dnia Sportu - OLIMPIADA SPORTOWA 2021. W V Olimpiadzie Sportowej wzięło udział około 588 uczestników z 32 parafii naszej diecezji. Do rywalizacji w turnieju piłki nożnej przystąpiło 21  zespołów z naszej diecezji. Chłopcy z naszej Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu reprezentowali Parafię Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu. W rywalizacji chłopców trudno było wskazać faworyta, drużyny walczyły systemem pucharowym. Nasi chłopcy spisali się bardzo dobrze. Rozegrane mecze okazały się być pod kontrolą naszej drużyny pod względem posiadania piłki jak i wyniku spotkania. Do finału awansowały trzy drużyny które miały rozegrać między sobą mecze finałowe. Niestety załamanie pogody jak i kończący się czas spowodował że za rozstrzygnięcie finału miały zadecydować rzuty karne. Nie daliśmy najmniejszych szans rywalom i dzięki zwycięstwu we wszystkich meczach jak i w karnych w finale zajęliśmy w klasyfikacji końcowej pierwsze miejsce w turnieju. Duże brawa dla naszych chłopców.

             

            Kolejność końcowa kategoria - Chłopcy Kl. VII – VIII

            1. Parafia pw. Świętej Opatrzności w Zamościu

            2. Parafia Goraj

            3. Parafia pw. Św. Brata Alberta w Zamościu

             

            Reprezentacja naszej szkoły:

            • Krasnopolski Jarosław
            • Arcaba Paweł
            • Dragan Dawid
            • Smyl Wojciech
            • Łyś Paweł
            • Pałka Filip
            • Farion Dawid
            • Budzyński Maciej
            • Kulik Karol

            Dziękujemy.

            Opiekunowie: ks. Marcin Dańków, Adam Gaca.

          • Uroczystości w Zamojskiej Rotundzie.

          • W dniu 17 września poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich  reprezentował zamojskie szkoły podstawowe na uroczystości z okazji 82 rocznicy agresji ZSRR na ziemie polskie. Obchody rocznicowe w Zamościu rozpoczęły się mszą św. o godz. 14- tej w Katedrze Zamojskiej w intencji poległych w obronie naszej Ojczyzny. Następnie  o godz. 15- tej  w  Zamojskiej Rotundzie odbyła się manifestacja patriotyczna, ceremoniał wojskowy oraz okolicznościowe wystąpienie  Prezydenta Miasta Zamość Andrzeja Wnuka. Nie zabrakło też modlitwy, apelu poległych i salwy honorowej. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. 

            Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Piotra Grzesiuka. Dziękujemy.

            https://photos.app.goo.gl/eSyff4qYrNyxXNMQA

             

          • Brawo Helena, brawo Milena.

          • 11-12.09.2021 w Zielonej Górze odbyły się Mistrzostwa Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym. W tymże wydarzeniu uczestniczyły dzieci z całej Polski. Nasza uczennica Helena Kasprzak zdobyła Puchar i złoty medal w kumite (jest Mistrzynią Polski), srebrny medal w kata drużynowym, brązowy medal w kata indywidualnym. Milena Lewenda zdobyła srebrny medal w kata drużynowo. Dziewczyny (Helena Kasprzak i Milena Lewenda) reprezentowały Roztoczański Klub Karate Tradycyjnego.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września w naszej szkole królowała kropka, a to wszystko za sprawą niezwykłego Dnia Kropki, który od 2008 r. jest obchodzony na całym świecie jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzień ten utwierdza nas w przekonaniu, iż wszyscy mamy talent, każdy z nas jest wyjątkowy i KROPKA!

          • Pomóżmy Marcelinie!

          • Świetlica szkolna włącza się w akcję zbierania nakrętek dla 9-letniej Marcelinki z zespołem Retta. Prosimy o przynoszenie zużytych nakrętek plastikowych do szkolnej świetlicy.

            Nauczyciele świetlicy

          • Warto pomagać!

          • Przez wiele lat uczniowie, rodzice, nauczyciele naszej szkoły starają się pomagać rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Szczególnie utkwiła nam w pamięci rodzina z Wożuczyna. Dzieci, które nagle straciły ukochaną mamę, a ich sytuacja finansowa i mieszkalna była bardzo trudna.  Spotkanie z tą rodziną było pełne emocji i wzruszeń.

            Dzisiaj o godz. 20.05 – telewizja „Polsat” wyemituje program „Nasz Nowy Dom”. Będą Państwo mieli możliwość poznać tę niesamowitą rodzinę, która poruszyła serca nie tylko nasze i została wybrana przez producentów programu.

            To pokazuje, że warto pomagać i motywuje nas wszystkich do dalszego działania i wspierania potrzebujących.    

          • „Cyfrowi tubylcy uczą się języka niemieckiego, czyli jak efektywnie nauczać wykorzystując zasoby TIK”.

          • Zapraszamy do zapoznania się z publikacją na temat „Cyfrowi tubylcy uczą się języka niemieckiego, czyli jak efektywnie nauczać wykorzystując zasoby TIK”.

            XXI wiek to bez wątpienia czas  nowoczesnych technologii, które w znacznym stopniu wpływają na każdy aspekt naszego życia. W czasach, w których żyjemy prym wiodą komputery,  laptopy, tablety, telefony komórkowe, a przede wszystkim Internet, którym możemy posługiwać się gdziekolwiek jesteśmy i każde z naszych urządzeń ma do niego szeroki dostęp. Nowoczesne technologie komunikacyjne atakują nas zewsząd. To właśnie one  na  zawsze zmieniły obraz współczesnej rzeczywistości. My, dorośli wykorzystujemy je  do  komunikacji, zdobywania nowych informacji, ale także do takich czynności jak  nastawienie piekarnika czy pralki.

            Młodzi ludzie często nie wyobrażają sobie życia bez Internetu –  Facebooka,  Twittera,  czy innych portali społecznościowych. Rzeczywistość online nie tylko w dużej mierze wypełnia ich czas wolny, ale staje się okazją do kreowania nowej rzeczywistości, bez wychodzenia z  domu. M. Prensky główny znawca problematyki nowych mediów definiuje młodych ludzi urodzonych w erze cyfrowej jako cyfrowych tubylców. Młodzi ludzie urodzeni w czasach powszechnego stosowania w życiu codziennym i zawodowym Internetu, komputerów i innych urządzeń, traktują Internet jako zwyczajny element otaczającego ich świata. Z łatwością korzystają oni ze zdobyczy techniki tj.–  smartfony,  programy komputerowe w procesie komunikacji wirtualnej.

            Nowe media są dla cyfrowych tubylców naturalnym środowiskiem egzystowania.  Korzystają  oni z wielu urządzeń multimedialnych jednocześnie lub pracują na  jednym wielofunkcyjnym np. smartfonie. Potrafią w tym samym czasie, za pomocą jednego urządzenia korzystać z  Internetu, słuchać muzyki, wysyłać wiadomości, oglądać filmy,  czy  też  rozmawiać.

            Młodzież cyfrowa myśli  w zdecydowanie inny sposób niż pokolenie ich rodziców czy  nauczycieli. Zdecydowanie bardziej docierają do nich obraz i dźwięk w urządzeniach multimedialnych niż słowo pisane. Cyfrowi tubylcy to pokolenie, które jest niecierpliwe i  szybko się nudzi, preferuje swobodny dostęp do informacji, jeśli nie zna odpowiedzi na  pytanie to szuka jej nie w książkach drukowanych lecz w Internecie.

            W erze cyfrowej nie możemy już tylko myśleć o drukowanych podręcznikach i pomocach szkolnych. W nowoczesnej szkole muszą się znaleźć laptopy wykorzystywane podczas zajęć,  tablety, z podręcznikami elektronicznymi oraz inne urządzenia multimedialne (projektory) ulepszające proces edukacyjny młodego człowieka.

            Jako nauczyciel XXI wieku doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, iż metody jakie wykorzystuję na swoich zajęciach muszą być dostosowane do potrzeb uczniów.  Zatem,  w  czasach cyfrowych tubylców staram się umożliwić  uczniom korzystanie z  nowoczesnych technologii, które są im tak bliskie w procesie nabywania języka obcego.  Staram się zarówno uczyć ich, jak mądrze korzystać z zasobów TIK, jak również stworzyć im  warunki, które będą motywowały ich do nauki.

            Pierwszym narzędziem TIK, które przychodzi mi na myśl, gdy pojawia się temat wykorzystania zdobyczy techniki w szkolnej edukacji jest generator kodów QR.  Matką  wynalazków jest zwykle potrzeba i tak też było tym razem. Chodziło o zastąpienie kodu paskowego, używanego w handlu, przemyśle i transporcie, kodem bardziej wydajnym,  zawierającym większą liczbę informacji. Niepozorne kwadraciki pozwalają na  zakodowanie znacznie większej liczby informacji niż kod paskowy: mieszczą ponad 4  tys.  znaków alfanumerycznych zamiast 20. Kody QR zapewniają szybkie i łatwe „przejście”  ze świata fizycznego do wirtualnego.

            www.qr-online.pl strona, na której wygenerujemy kod QR (Quick Response Code –  rodzaj kodu kreskowego, który może zawierać wiele informacji). Możemy stworzyć QR kody do: dowolnego tekstu (np. zakodowane pytania, krótki tekst, zagadka, zadanie gramatyczne),  strony www (odnośnik do artykułu, strony, ćwiczenia interaktywnego, piosenki lub filmiku na YT), adresu e-mail, sms. W niektórych urządzeniach czytniki kodów są  już  zainstalowane, a jeśli nawet nie, to pobranie takiej aplikacji nie sprawia problemów.  Programów jest mnóstwo. Po uruchomieniu aplikacji należy skierować urządzenie na kod i ustawić je tak, aby kod znalazł się w polu wyznaczonym czerwonymi liniami. Czytnik zeskanuje i odkoduje informację. W ten wygodny sposób urządzenie mobilne otworzy przeglądarkę internetową na określonej stronie albo zaprezentuje na ekranie tekst.   

            Uczniowie uwielbiają kody, bo nareszcie mają okazję do używania w szkole smartfonów, urządzeń niejednokrotnie zakazanych. Ja jako nauczyciel doceniłam potencjał technologii prostej w obsłudze i szybko podchwyciłam ideę wykorzystania kodów w swojej pracy dydaktycznej.

            Kody wykorzystuję na lekcji najczęściej, aby

            • uczniowie rozwiązali krzyżówki, której hasła zakodowałam w kodach QR
            • stworzyć swoje QR domino. W kodach QR zakodowane są słowa, które uczeń musi odczytać i dobrać do odpowiedniego obrazka. Wystarczy stworzyć QR kody, wyszukać grafikę i kolejno umieszczać słowa w szablonie z dominem. Taki szablon można stworzyć bardzo łatwo w programie graficznym lub w Wordzie używając opcji tabela. 
            • udostępnić materiały do studiowania, filmy do obejrzenia, pliki do odsłuchania;
            •  skierować uczniów do interaktywnych ćwiczeń;
            •  udostępnić uczniom zestawy fiszek ze słownictwem
            •  „odwrócić” nauczanie (linki do filmów dostarczających wiedzę, która będzie zastosowana na kolejnej lekcji);
            • poszerzyć wiedzę kulturoznawczą uczniów na temat krajów niemieckojęzycznych.  Przy  okazji tekstów czytanych, w których pojawia się wiele nazw własnych tworzę  QRcody z linkami do stron Internetowych wymienionych w  tekście np.  zabytków,  zdjęciami wymienionych obiektów oraz filmu na Youtube związanego z tematem czytanki. Daje to uczniom poczucie, że to czego się uczą nie  jest  sztuczne i  oderwane od rzeczywistości.
            • przeprowadzić ewaluację (za pomocą linków do ankiet czy form głosowania).

             

             

            Jednym ze sposobów na aktywizację moich uczniów z wykorzystaniem prostych narzędzi TIK są chmury wyrazowe. Programów do tworzenia chmur wyrazowych jest  wiele,  ja  najczęściej korzystam z WordArt,  gdyż nie wymaga logowania. Ponadto program  daje duże możliwości edytowania chmury: kolory, wielkość i czcionka dla każdego wyrazu,  kształty, tło, gęstość i kierunki rozmieszczenia słów. Warto zlecić uczniom stworzenie chmury ze słów, których mają się nauczyć, np. słownictwo z kategorii: jedzenie i picie, części ciała czy części garderoby. Przy słownictwie z określonego tematu możemy podzielić wyrazy na kolory pod względem rodzajników. Jest to najbardziej efektywne wtedy, kiedy na stałe umawiamy się z uczniami na konkretne kolory i stosujemy je nie tylko w chmurach wyrazowych, ale również podczas zapisywania nowych słów w zeszycie. Nauczyciel może też  sam taką chmurę stworzyć i pokazać uczniom, a na jej podstawie zaprojektować ćwiczenie:  ułóż 5 zdań ze słowami, które widzisz w chmurze. Kształt chmury może obrazować daną tematykę.

            Jednym z narzędzi, z których korzystam do nauki słownictwa i powtórek z moimi uczniami jest aplikacja Quizlet. Aplikacja przede wszystkim umożliwia tworzenie interaktywnych fiszek -  „setów” słówek ze zdjęciami i wymową (ma wbudowany syntezator głosu w różnych językach) i posiada 5 trybów do nauki (opcja UCZ SIĘ) oraz 3 tryby gier (opcja GRAJ). Po ściągnięciu aplikacji na telefon komórkowy, uczniowie mogą uczyć się także w trybie offline.

            Materiały edukacyjne, które zainteresują moich uczniów, a jednocześnie pozwolą im  poszerzyć zakres wiedzy i umiejętności w  obszarze tematycznym tworzę samodzielnie np.  za pomocą platformy LearningApps.org. Jest to platforma umożliwiająca tworzenie (oraz  użytkowanie, współdzielenie i publikowanie) zadań edukacyjnych w wielu kategoriach,  m.in. testy wyboru, wykreślanki, puzzle, quizy, audio/video z  adnotacjami,  kategoryzowanie, zadania otwarte i wiele innych. Tworzenie aplikacji jest intuicyjne, warto zaprosić uczniów do tworzenia  np. zadań powtórzeniowych.

            Moi uczniowie uwielbiają korzystać z platformy Wordwall Pozwala  ona  na  przygotowanie interaktywnych zadań i ćwiczeń na bazie istniejących szablonów w  formie kart pracy do wydrukowania lub dostępnych na stronie Wordwall.  Materiały interaktywne mogą być odtwarzane na dowolnym urządzeniu z  dostępem do Internetu, takim jak komputer, tablet, telefon czy tablica interaktywna.  Uczniowie mogą w nie grać sami lub pod opieką nauczyciela. Materiały do  wydruku można bezpośrednio wydrukować lub pobrać jako pliki PDF.  Mogą  być  uzupełnieniem ćwiczeń interaktywnych lub stanowić samodzielne ćwiczenia.

            Doskonałym narzędziem do tworzenia interaktywnych kart pracy jest aplikacja Liveworksheets. Dzięki Liveworksheets mogę przerobić plik PDF lub zdjęcie strony z  podręcznika w kartę pracy, którą uczeń będzie mógł uzupełnić online. Ponadto narzędzie daje uczniowi możliwość samodzielnego sprawdzenia swojej pracy. Dużym atutem Liveworksheets jest również bogata biblioteka gotowych kart pracy stworzonych przez innych nauczycieli.

            Nie od dziś my językowcy wiemy, że mapy myśli mogą pomóc  w szybkiej nauce języka obcego. Mapy myśli są w stanie uczynić nasze zapamiętywanie słownictwa i zasad gramatycznych bardziej skutecznym i efektywnym. Doskonałym narzędziem umożliwiającym stworzenie mapy myśli jest aplikacja Popplet.  Graficzne notatki sprawiają, że nauka staje się  bardziej skuteczna i efektywna, a takie aplikacje jak Popplet motywują uczniów do  pracy,  zmuszają do kreatywności, ułatwiają zapamiętanie i uporządkowanie wiadomości.  Bezpłatna wersja tej aplikacji umożliwia stworzenie jednej mapy bez możliwości jej  zachowania; żeby stworzyć kolejną trzeba wymazać poprzednią. Jest to dobre rozwiązanie,  jeżeli nie chcemy przechowywać poppletów w pamięci tabletu. W przeciwnym razie trzeba zakupić jej pełną wersję. Do tworzonej mapy możemy dodać tekst, obraz i  rysunek. Gotową pracę zapisać jako plik jpg lub wysłać mailem w formacie pdf lub jpg.

            Na swoich lekcjach staram się wprowadzać materiały autentyczne.  Najważniejszą  zaletą tych materiałów jest to, że przedstawiają żywy język używany przez rodzimych użytkowników języka niemieckiego. Uczniowie z entuzjazmem obcują z językiem używanym na co dzień i zdobywają większą pewność siebie jeśli wiedzą,  że  z  takim językiem spotkają się w realnym świecie. Efektem takiego myślenia jest zwiększona motywacja do  nauki.  Edpuzzle  to bardzo wygodne narzędzie, które stosuję  do  personalizacji filmów.  Wybieram film – własny lub z szerokiej bazy dostępnych filmów a  następnie mogę dostosować go do swoich potrzeb wycinając odpowiedni fragment, dodając do niego własną ścieżkę dźwiękową, notatki lub pytania w formie quizu.

            Zależy mi, aby moi uczniowie rozwijali na lekcji języka niemieckiego sprawność mówienia i funkcji komunikacyjnych w zakresie przedstawiania siebie, członków swojej rodziny, przyjaciół, opowiadania o swoim hobby, szkole i czynnościach dnia codziennego.  Cel  ten realizuję poprzez postawienie ucznia z drugiej strony kamery i  dokumentowanie jego pracy nad rozwojem kompetencji językowych z wykorzystaniem  smartfonu. Zadaniem uczniów jest odgrywanie wybranych scenek, dialogów, krótkich wystąpień na zadany temat i nagrywanie ich. Aplikacja Canva pozwala mi zebrać i przedstawić w atrakcyjny sposób efekty pracy uczniów. Canva to darmowe narzędzie do projektowania online, pozwalające tworzyć filmy zawsze i wszędzie. Nie potrzeba złożonych narzędzi do  edycji, aby tworzyć filmy w profesjonalnej jakości. Biblioteka Canvy jest pełna szablonów,  bezpłatnych zdjęć z usługi stock, animowanych grafik i utworów muzycznych,  dzięki którym można szybko utworzyć krótkie filmy.

            Każdy nauczyciel powinien regularnie monitorować przyrost wiedzy i postępy swoich uczniów. Chcąc sprawdzić wiedzę moich uczniów z zakresu treści leksykalno gramatycznych korzystam z platform do tworzenia quizów; Kahoot bądź Quizizz. Kolorowy, wciągający interfejs to ogromna zaleta Kahoota. Układając pytania można skorzystać z opcji dołączenia obrazka/zdjęcia lub filmu z You Tube.

            Uważam, że Quizizz to godny konkurent Kahoot. Zadania tworzymy podobnie jak  w  Kahoocie, pytania wyświetlają się losowo, a czas odmierzany jest przez suwaczek widoczny w górnej części ekranu. Znaczącą różnicą jest to, że uczestnicy widzą pytania bezpośrednio na  swoim ekranie i tam też odpowiadają, bez konieczności spoglądania na ekran wyświetlany przez nauczyciela. Oznacza to, że nie musimy dysponować rzutnikiem – całością quizu nauczyciel może zarządzać z poziomu swojego telefonu komórkowego, bądź laptopa.

            Coraz większą popularnością na moich zajęciach cieszy się program Scratch, dzięki niemu nauka  programowania odbywa się w przystępny wizualnie sposób – elementy mają kształt puzzli, które można ułożyć w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty zaś mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne.  Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub dodawać inne z zewnątrz. W programie Scratch uczniowie tworzą  interaktywne historyjki,  animacje i gry. Praca w wyżej wymienionym programie sprzyja rozwojowi kluczowych wymagań podstawy programowej oraz daje możliwość rozwijania takich kompetencji jak: porozumiewanie się w języku obcym, kompetencje naukowo -  techniczne,  kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i  przedsiębiorczość,  a  także kreatywność, świadomość i ekspresja kulturalna.

            Wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, uczący mogą aktywnie uczestniczyć w procesie edukacji. Uczniowie nie  są już tylko  biernymi odbiorcami przekazywanej przez nauczyciela wiedzy. Nauczyciel nie  jest już jedynym źródłem informacji, jego rola sprowadza się teraz do monitorowania postępów uczniów. Po drugie, dzięki zastosowaniu tych technologii uczniowie mają  możliwość aktywnego myślenia, dokonywania wyborów i efektywniejszego spędzenia czasu niż  na  typowej lekcji prowadzonej przez nauczyciela. Myślę, że warto wykorzystywać narzędzia TIK na lekcji języka niemieckiego, gdyż wspierają one uczniów w wykonaniu konkretnych zadań, ponadto są oni w stanie samodzielnie zdefiniować swoje cele,  podejmować decyzje i  oceniać własne postępy.

            Katarzyna Morawska

            Literatura:

            1. Mariusz Jędrzejko, Danuta Morańska: Pułapki współczesności. Cz. Cyfrowi tubylcy.  Socjopedagogiczne aspekty nowych technologii cyfrowych. Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR Dąbrowa Górnicza-Warszawa 2013
            2. Marzena Żylińska, Cyfrowi tubylcy i cyfrowi imigranci w jednej klasie.
            3. Magdalena Szpunar: W stronę nowych mediów. Adam Marszałek Toruń 2011.
            4. Platformy i programy do konstruowania interaktywnych ćwiczeń i zasobów edukacyjnych –  webinarium; eTwinning Polska
            5. Joanna Łucka, Online po ludzku - #1 E-learning z głową - webinarium
            6. T jak TECHNOLOGIE TECHNOLOGIE - TIK?? TAK!! – w świecie cyfrowych tubylców –  Nowa Era; cykl szkoleń Great
            7. Jak stworzyć interaktywne karty pracy dla uczniów - Liveworksheets – tutorial; Klaudia Rogalska
            8. Canva - czyli jak szybko i łatwo tworzyć materiały na lekcje - – szkolenie online; Akademia genialnego nauczyciela
            9. Jak tworzyć praktyczne ćwiczenia w Wordwall? – szkolenie online; Akademia genialnego nauczyciela
            10. Computational Thinking (Teaching trough Coding and Robotics – materiały szkoleniowe realizowan w ramach programu Erasmus na Malcie
        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22.
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22.

          • Koniec wakacji - czas wrócić do nauki. Blisko 550 uczniów naszej szkoły rozpoczęło dziś nowy rok szkolny. Po mszy świętej w Kościele pw. Św Bożej Opatrzności uczniowie klas IV-VIII spotkali się ze swoimi wychowawcami, zaś uczniowie klas I-III uczestniczyli w krótkiej uroczystości w hali sportowej. Dyrektor Szkoły p. Maria Trześniowska przekazała najważniejsze informacje i złożyła życzenia sukcesów w nauce. Na koniec  55-ciu pierwszoklasistów dochowało tradycji i złożyło swój "podpis" poprzez odciśnięcie palca na liście obecności.  Wszyscy mamy nadzieję, że nauka rozpoczęta w trybie stacjonarnym potrwa jak najdłużej.

          • Obiady.

          • Sprzedaż abonamentów obiadowych na miesiąc wrzesień 2021r. odbędzie się w dniach 2 i 3 wrzesnia br. w godz. od 7.00-9.00 oraz 14.30 - 16.00.