W latach 2020-2023 Szkoła Podstawowa Nr8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu realizuje międzynarodowy projekt w ramach programu Erasmus+: Akcja 2- Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk pod tytułem „Digital Tools and Programming and in Future Classrooms” – „Narzędzia cyfrowe i programowanie w nowoczesnej szkole”. Czas trwania projektu to 3 lata, a współpraca obejmuje uczniów w wieku 12-15 lat z Polski, Portugalii i Turcji.
Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i wdrożenie innowacyjnych praktyk dla uczniów i nauczycieli w oparciu o wykorzystanie aplikacji, technologii mobilnej i programowania oraz rozwijanie międzynarodowych kompetencji społecznych, międzykulturowych i językowych.
W ramach projektu przewidziane zostały 4 wymiany grup uczniów i nauczycieli między współpracującymi szkołami. Na przełomie maja i czerwca uczestnicy projektu spotkali się w Portugalii. We wrześniu 2022r odbyło się kolejne spotkanie - nauczyciele z Turcji i Portugalii odwiedzili Zamość.
W dniach 7-11 listopada 2022r., 5 uczniów naszej szkoły z klas 7 i 8 w składzie: Kostrubiec Kacper, Miechowiecki Mikołaj, Kura Maciej, Kitka Michalina, Rudawska Michalina pod opieką p. Moniki Kaznowskiej i Justyny Babiarz-Furmanek uczestniczyło w wymianie uczniowskiej do Turcji w mieście Osmaniye.
Spotkaliśmy się tam z uczniami i nauczycielami szkół partnerskich Şehit Veli Demiryürek Bilim ve Sanat Markezi w Osmanye z Turcji oraz Agrupamento de Escolas de Miranda do Corvo z Portugalii. Był to bardzo intensywny i pracowity tydzień dla nas wszystkich. Przygodom w trakcie mobilności nie było końca. Nabyliśmy wiele nowych umiejętności i doświadczenia z zakresu programowania i narzędzi cyfrowych ale też z dziedziny artystycznej. Sporą część czasu spędziliśmy zwiedzając ciekawe miejsca w Turcji jak Cappadocia, Antakya, zamek Castabala, Muzeum Aslantas Open Air Musem i Dam Lake. Czas spędzony w Turcji poświęciliśmy również na naukę programowania, warsztaty i zajęcia: Robotics in Aruino, Mobile Coding, 3D printing, Artificial Intelligence on mBlock, Sensing the Environment with the Sensors, Traditional Children’s Games, Art of Ebru, Traditional Archery, Space Observation with Telescope. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w koncercie tradycyjnej muzyki tureckiej, w pokazie tańca zeybek jaki skosztować tureckiej kuchni i przysmaków (kebab, baklava,ispanaki, sarma dolma, toyga, mercimek küftesi, humus, manti, śalgam i wiele innych)
Wyjazd podsumowaliśmy oficjalną kolacją pożegnalną, podczas której wręczono wszystkim uczestnikom mobilności certyfikaty ukończenia projektu oraz upominki.