W latach 2020-2023 Szkoła Podstawowa Nr8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu realizuje międzynarodowy projekt w ramach programu Erasmus+: Akcja 2- Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk pod tytułem „Digital Tools and Programming and in Future Classrooms” – „Narzędzia cyfrowe i programowanie w nowoczesnej szkole”. Czas trwania projektu to 3 lata, a współpraca obejmuje uczniów w wieku 12-15 lat z Polski, Portugalii i Turcji.
Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i wdrożenie innowacyjnych praktyk dla uczniów i nauczycieli w oparciu o wykorzystanie aplikacji, technologii mobilnej i programowania oraz rozwijanie międzynarodowych kompetencji społecznych, międzykulturowych i językowych.
W ramach projektu Erasmus Narzędzia Cyfrowe i Programowanie w nowoczesnej szkole Erasmus+ project 2020-1-PL01-KA229-082139_1 Krótkoterminowe wymiany grup uczniów(C4) – POLSKA w dniach 8 – 12 maja 2023 gościliśmy grupę uczniów wraz z nauczycielami z Portugalii. Niestety trzęsienie ziemi w Turcji i jego fatalne skutki uniemożliwiły naszym partnerom z Turcji udział w tej naszej pożegnalnej mobilności. Niemniej jednak łączyliśmy się z nimi i wspieraliśmy ich w tym trudnym czasie.
Pierwszy dzień wizyty naszych partnerów rozpoczęliśmy grą miejską. Uczniowie w grupach międzynarodowych wykonywali zadania poznając tym samym zabytki i historię miasta Zamość.
Kolejnym zadaniem była lekcja robienia lizaków w manufakturze zamojskiej. A po obiedzie zwiedzanie miasta melexem w języku angielskim.
Dzień drugi mobilności rozpoczęliśmy od powitania partnerów z Portugalii w naszej szkole. Po spotkaniu z Dyrekcją szkoły nasi goście obejrzeli program muzyczno taneczny w wykonaniu utalentowanych uczniów naszej szkoły. Uroczystość uświetniły wspólne tańce integracyjne i poczęstunek. Tego dnia pod kierownictwem p. Iwony Adamczuk w grupach międzynarodowych uczestnicy mobilności zwiedzili Londyn w wirtualnym świecie i wykonywali zadania z wykorzystaniem okularów VR. Po wspólnym lunchu nasi goście w towarzystwie uczniów klasy 6a zwiedzali Stare Miasto z przewodnikiem, a w szczególności: trasę w podziemiach Ratusza, Muzeum Zamojskie, Arsenał, Bastion VII. Uczestnicy wycieczki obejrzeli wystrzał armaty z XVII w. Wspólna Kolacja w restauracji Piwnica pod świętym Kazimierzem dopełniła atrakcje dnia drugiego.
W trzecim dniu wizyty udaliśmy się na wycieczkę po Roztoczu w towarzystwie uczniów z klasy 5c. Nasi portugalscy partnerzy podziwiali piękno naszej roztoczańskiej krainy w tym Zwierzyniec (spacer po miasteczku, Browar Ordynacki, barokowy kościół na wodzie), Krasnobród (kamieniołom z basztą widokową z przepiękną panoramą miasteczka), Susiec (przejście malowniczym szlakiem "szumów"). Piękna pogoda, widoki i przyroda podczas wycieczki po Roztoczu sprawiły że kolejny dzień mobilności zakończył się z uśmiechem na twarzy.
W dniu czwartym wizyty naszych partnerów z Portugalii uczniowie klasy 6b i 6c towarzyszyli naszym gościom podczas warsztatów edukacyjnych z Robotyki, podczas których w parach międzynarodowych budowali modele z klocków, po czym programowali je wykazując się kreatywnością, logicznym myśleniem i wspólnym rozwiązywaniem problemów. Podczas kolejnych warsztatów Minecraft uczestnicy mobilności uczyli się programowania blokowego, jak pracować z przestrzenią 3D, poznawali podstawy języka JavaScript.
Po warsztatach nadszedł czas na uroczystą kolację pożegnalną podczas której swoją obecnością zaszczycił nas Wiceprzewodniczący Rady Miasta pan Jan Wojciech Matwiejczuk.
Naszą uroczystość uświetniły: występy Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna oraz pokaz tańca z ogniem i wspólne tańce integracyjne. Był to przepiękny wieczór i pełen wrażeń i wzruszeń.
W ostatni dzień wizyty naszych gości udaliśmy się na wycieczkę do stolicy. Naszym partnerom towarzyszyły dzieci z klasy 6a. Spacerowaliśmy po Starym Mieście oglądając Zamek Królewski, pomnik syrenki, pomnik Małego Powstańca, Kolumna Zygmunta, punkt widokowy na Gnojnej Górze, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza i ogród saski. Zwiedziliśmy również Muzeum Powstania Warszawskiego, które oddaje atmosferę powstańczej Warszawy z 1944 roku.
Po wspólnym posiłku i pożegnaniu partnerów udaliśmy się w kierunku Zamościa i tak zakończyła się ostatnia mobilność w ramach projektu Erasmus+ „Digital Tools and Programming and in Future Classrooms” – „Narzędzia cyfrowe i programowanie w nowoczesnej szkole”.