• Sukces projektu eTwinning Robo-Code

          • W dniach 28-30 września 2023r w Bratysławie odbyła się coroczna konferencja eTwinning "etwinning onsite course for teachers". W spotkaniu tym uczestniczyły p. Justyna Babiarz-Furmanek oraz p. Monika Kaznowska, autorki zwycięskiego projektu eTwinning "Robo Code". Konferencja miała na celu wyposażenie nauczycieli w innowacyjne metody nauczania, podejścia pedagogiczne i narzędzia technologiczne aby podnieść jakość ich nauczania i sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku pracy. Podczas spotkania miała miejsce ceremonia wręczenia tegorocznych nagród dla zwycięskich projektów eTwinning w konkursie europejskim "eTwinning Prizes 2023: Innovation and Education". Uczestniczki konferencji przeprowadziły warsztaty dla uczestników tego wydarzenia pt. Robo Code, w którym przedstawiły założenia i realizację zadań wraz z propozycją dobrych praktyk.

          • Sprawiedliwi Lubelszczyzny

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Sprawiedliwi Lubelszczyzny, którego organizatorem jest Lubelski Kurator Oświaty przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o roli mieszkańców Lubelszczyzny w heroicznych działaniach nakierowanych na ochronę osób narodowości żydowskiej przed eksterminacją w czasie II wojny światowej. Uczennice: Iga Mielniczuk, Amelia Tarnogórska i Sara Kijko pod opieką p. Moniki Paski przygotowały prezentację "Strych na ulicy Szczebrzeskiej 48" przedstawiającą historię kilku mieszkańców Zamościa, którzy z narażeniem życia uratowali przed zagładą żydowskiego chłopca. Prezentację może obejrzeć każdy z Was. Link do prezentacji poniżej.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Strych_na_ul_Szczebrzeskiej_48.ppsx

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • 16 października 2023 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

            Pierwszaki w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne. Podczas występu ujawnili swoje prawdziwe talenty.

          • Wyróżnienie dla Tosi

          • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły ANTONINA BURCON otrzymała WYRÓŻNIENIE w eliminacjach do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewający Słowik"

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs plastyczny klas II-III

          • Konkurs ,,Drzewo naszej polskiej jesieni" rozstrzygnięty.

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym:

            Klasa II a Maria Batalia

            Klasa II b Kornelia Seń

            Klasa II c Aleksander Rakuś

            Klasa III a Marcel Graca

            Klasa III b Estera Ołówek

            Klasa III c Brajan Kubina

            Życzymy powodzenia w następnych konkursach :)

          • Dzień Gier Planszowych

          • To coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października.

            Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie. A co najważniejsze - spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.

          • Wojewódzki Konkurs Plastyczny KEN NA AFISZU

          • 5 października 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu miało miejsce podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego KEN NA AFISZU, zorganizowanego z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs odbył się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Akademii Zamojskiej oraz Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.

            Niezmiernie miło nam poinformować, że w kategorii szkół podstawowych województwa lubelskiego ZUZANNA KOBYLARZ z klasy VI b zajęła I MIEJSCE, zaś ŁUKASZ BIKOWSKI z klasy VII a MIEJSCE II

            Praca Jagody Mroczek z klasy VII b została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej.

            Ogromne brawa dla nagrodzonych tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Na pomoc kudłatym, puchatym ...

          • W imieniu Małego Samorządu chcemy ogromnie podziękować wszystkim Dzieciom i Rodzicom za tak duży odzew w przekazaniu karmy dla potrzebujących zwierzątek. Macie ogromne za co bardzo dziękujemy!!!

             

          • „Buduję, programuję” – czas start!

          • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek realizują  projekt: "Buduję, programuję".

            Celem projektu jest zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, rozwijanie umiejętności dostrzegania i rozwiązywania problemów oraz samodzielnego, logicznego i twórczego myślenia. Pomoce dydaktyczne, które posiada nasza szkoła i wykorzystuje w trakcie realizacji projektu to: OZOBOTY, klocki LEGO WeDo 2.0, klocki LEGO MINDSTORMS EV3 education, roboty mBoty, tablety HUAWEI.

            Podczas ostatnich zajęć, uczniowie z pomocą platformy robocamp składali roboty, poznawali podstawy programowania: program i jego cechy, kod programu, algorytm, pętla, instrukcja warunkowa.

            Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem robotów, zwiększa zainteresowanie dzieci tematyką lekcji i nowymi technologiami. Jest to super przygoda, pasjonująca zabawa, pełna wrażeń i niespodzianek.

            Marzena Mazurek

            Nauczyciel informatyki

          • Sportowo-rekreacyjna impreza w naszej szkole

          • 20 września we współpracy z Międzyszkolnym Klubem Sportowym Padwa została zorganizowana impreza sportowo-rekreacyjna z udziałem uczniów klas trzecich naszej szkoły. W hali sportowej zamojskiej „ósemki” przeprowadzono szereg barwnych i pomysłowych konkurencji sprawdzających szybkość, zręczność i koordynację ruchową dzieci. Celem wydarzenia była promocja sportu wśród dzieci i zachęcenie do podejmowania systematycznej aktywności ruchowej. Tym razem nie było zwycięzców, ani przegranych. Liczyła się dobra zabawa i radość ze wspólnie wykonywanych ćwiczeń. Dziękujemy Pani Anecie Keler oraz Panu Damianowi Morawskiemu za profesjonalne, a przy tym niezwykle ciekawe przeprowadzenie zawodów.

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji fotograficznej z imprezy .

          • II miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców klas IV

          • Ostatnią drużyną, która reprezentowała naszą szkołę w Zamojskim Festiwalu Piłki Ręcznej, była drużyna złożona z uczniów klas IV. Nasza ekipa w składzie: Burda Dawid, Cisek Michał, Ciurysek Oliwier, Kwoka Jan, Lewenda Wojciech, Luterek Dawid, Malicki Krystian, Malicki Maksymilian, Greszta Adrian, Niemczuk Jakub, Podchajny Marcel, Sacawa Jakub, Tkaczuk Szymon, Tys Natan, Margol Antoni, Osóbka Piotr, Słupecki Witold pod opieką Damiana Morawskiego, wywalczyła II miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej chłopców rocznik 2013. Zawody zostały rozegrane w dniu 15 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobyli Malicki Krystian i Greszta Adrian. Cieszymy się zajętego wysokiego miejsca, jak też faktu, iż bardzo dużo chłopców chętnie uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach z piłki ręcznej w naszej szkole – „Ósemka piłką ręczną stoi”

          • I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców klas V - VI

          • Drużyna piłkarzy ręcznych Szkoły Podstawowej Nr 8 w składzie: Chroń Damian, Kmieć Oskar, Korbiel Michał, Krukowski Wiktor, Magdziak Jakub, Mazur Alan, Mazur Kacper, Michałuszko Tymoteusz, Sasim Filip, Suski Alex, Szopa Wojciech pod opieką Damiana Morawskiego, zwyciężyła zajmując I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej chłopców rocznik 20011/2012. Naszą szkołę reprezentowała również drużyna chłopców z klas piątych, którym udało się wywalczyć czwarte miejsce. Zawody zostały rozegrane w dniu 27 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu, w ramach Zamojskiego Festiwalu Piłki Ręcznej. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobył Filip Sasim.

          • III miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców klas VII - VIII

          • Drużyna piłkarzy ręcznych Szkoły Podstawowej Nr 8 w składzie: Arcaba Tomasz, Ciurysek Bartosz, Kalicki Adrian, Kot Bartłomiej, Krzywonos Dominik, Molenda Bartłomiej, Padjuczenko Jakub, Sagan Artur, Sobczuk Piotr pod opieką Damiana Morawskiego, wywalczyła III miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej chłopców rocznik 2009/2010. Zawody zostały rozegrane w dniu 15 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu, w ramach Zamojskiego Festiwalu Piłki Ręcznej. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobył Ciurysek Bartosz.

          • Wycieczka klas drugich

          • Klasy drugie wybrały się dziś na wycieczkę integracyjną, gdzie była zdrowa rywalizacja, zabawa i różne atrakcje na świeżym powietrzu. W ramach przerwy nasi drugoklasiści udzielali się artystycznie. Jak przystało na jesienną integrację było ognisko, kiełbaska, pieczone ziemniaczki. Oto nasza fotorelacja:

          • Wycieczka klas trzecich

          • Klasy trzecie wybrały się dziś na wycieczkę integracyjną, gdzie zdrowo rywalizowały, bawiły się, aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. W przerwie pomiędzy jazdą na tyrolce, a ogniskiem i ciepłym ziemniakiem dzieci malowały odlewy gipsowe. Atrakcją dla chłopców były kłady, dla dziewczynek strzelanie z łuku. Dziękujemy właścicielom AZYLU za umilenie dzieciom tych kilku wspaniałych godzin razem.

          • Wycieczka integracyjna Pierwszoklasistów

          • Z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka Pierwszaki z "Ósemki" wybrały się na wycieczkę integracyjną na  "Frajdę". Wioska Przygody  "Frajda" znajduje się w malowniczej wsi Bliżów na Roztoczu. W programie wycieczki był: tor przeszkód: przejście po równoważniach, pajęczyna 3D, mini ścianka wspinaczkowa, „parkur”, drabinki, rumowisko opon, przejście tunelami, wiszący most, linoskoczek, czołganie, wioska indiańska, malowanie bladych twarzy, tatuaże, szukanie skarbów wykrywaczem metalu, strzelanie z łuku, rozpalanie ognia za pomocą krzesiwa, rżnięcie piłą moja-twoja, wbijanie gwoździ, rzut podkową, zwariowana olimpiada .Na zakończenie ognisko z pieczeniem kiełbasek i przepysznych ziemniaków. Pogoda dopisała, humory też. Żal było wracać ....

          • Dzień Kapsla

          • 21 września to Dzień Kapsla.Pierwsza edycja tego święta  została połączona z kontekstem ekologicznym, zachęcała do tego, aby kapsli  nie wyrzucać, ale je zbierać. A my dodaliśmy jeszcze aspekt sportowy - w klasach odbyły się przeróżne konkurencje z użyciem kapsli.

          • Dzień Emotikona

          • W pierwotnym zamyśle emotki powstały, aby ułatwić w wirtualnej komunikacji przekazywanie emocji. Psychologowie twierdzą, że używanie tych znaczków ma dobry wpływ na budowanie znajomości on-line. Odwzajemnianie uśmieszków budzi bardzo pozytywne emocje odbiorcy. Natomiast badacze języka polskiego przestrzegają przed nadmiernym używaniem znaczków, gdyż może to spowodować upraszczanie języka, bądź nawet nieumiejętne posługiwanie się językiem pisanym. Chyba jak we wszystkim trzeba zachować umiar :)

          • Żywa lekcja historii - spotkanie z Panią Teresą Bożek

          • „Jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jak gdyby zniszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat”.

            W dniu 20.09.2023 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Teresę Bożek, która we wzruszających słowach opowiedziała młodzieży historię swoich dziadków, którzy uratowali małego chłopca przed zagładą. Karolina i Włodzimierz Skrzyńscy mieszkali wraz z dwiema córkami na przedmieściach Zamościa, przy ulicy Szczebrzeskiej 48. Kiedy pewnej sierpniowej nocy 1942 r. w ich gospodarstwie pojawił się żydowski chłopiec, ,bez zastanowienia otworzyli przed nim drzwi. Skrzyńscy ukrywali chłopca przez kilka tygodni w specjalnej kryjówce na strychu, przygotowanej dla własnych dzieci, zagrożonych wywózką na roboty do Niemiec. Dbali w tym czasie o wszystkie jego potrzeby, dostarczali książki i gazety do czytania, a Stanisława po zapadnięciu zmroku spędzała z nim czas w przydomowym ogrodzie. Niebezpieczeństwo ze strony sąsiadów było jednak tak duże, że Skrzyńscy zmuszeni byli przenieść Moszego do znajomych ze wsi Dębowiec. U Państwa Huków Mosze Frank przebywał aż do wyzwolenia. Posługiwał się przybranym nazwiskiem Mieczysław Skrzyński, a nawet uczęszczał do szkoły razem z polskimi dziećmi. W 1945 r. odnalazł go kuzyn Zelig, z którym wyjechał do Niemiec, a stamtąd przez Cypr do Palestyny. Niestety upływający czas powoduje, że coraz mniej wśród nas jest świadków tragicznych wydarzeń sprzed lat dlatego dzisiejsza lekcja żywej historii zostanie z nami na długo w pamięci.