• Święto Szkoły online.

• W listopadzie 1918 roku nasi rodacy mieszkający we Lwowie wystąpili przeciw wojskom ukraińskim. To nie oni zaatakowali, lecz bronili swoich domów, szkół, dzieci i ojczyzny. Broń do walki zdobywali walcząc gołymi rękami z przeciwnikiem. Niejednokrotnie zdobyty karabin był niewiele niższy od obrońcy Lwowa. Lwowskie Orlęta wpatrując się w ciemną listopadową noc wypatrywały pomocy.

Wielu z nich oddało życie torując drogę dla odsieczy, która miła przyjść z Polski. Kilkunastoletni gimnazjalista, który nie tak dawno bał się dwójek, odpytania przez nauczyciela, stawał do prawdziwego boju.

Do boju w którym często płaci się najwyższą cenę. Tą ceną było życie. Jednak tu strachu nie było. Orlęta były wytrwałe, nieustępliwe, nieugięte, i wielkie duchem.
            W tym trudnym okresie pandemii gdy nie możemy uczestniczyć w akademii szkolnej spotkajmy się
            z Orlętami online.

• Zamość w nowej odsłonie

• Kontynuujemy nasze zmagania z filmem, reportażem i aktorską tremą. Z dumą przedstawiam kolejny film o naszym mieście - Padwie Północy, stworzonym na potrzeby międzynarodowych i krajowych projektów edukacyjnych. Autorami filmu są Karol Będziejewski i Zuzia Maniuk z klasy 7B.

Zapraszamy do oglądania

Katarzyna Sochań-Krupa

• "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy!..."

11 listopada 2020 uczniowie naszej szkoły, godnie uczcili 102 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli.

Jedenastego listopada nasz kraj z niewoli się wyzwolił.

I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek do przeszłości,

ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości.

• Zamość w kamerze

• W ramach działań podjętych w związku z przystąpieniem do dwóch międzynarodowych projektów "Piękna Nasza Polska Cała" oraz LITTLE PLANET SAVERS uczniowie klasy 7b Bartosz Rzemieniak, Zuzanna Kamińska, Maja Lepa oraz Filip Bałuta przygotowali spot reklamujący nasze miasto "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom". Zachęcam do obejrzenia filmu. Naprawdę warto.

Katarzyna Sochań-Krupa

• Pasowanie na czytelnika

Na początku listopada uczniowie klas pierwszych mieli pasowanie na czytelnika. Podczas lekcji bibliotecznej, prowadzonej przez panią bibliotekarkę, nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się czym jest biblioteka, jak się w niej zachowywać i w jaki sposób wypożycza się książki. Wspólnie opracowali zasady prawidłowego czytania oraz stworzyli kodeks co lubią i czego nie lubią książki. Ponadto wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą znajomości bohaterów literackich baśni i bajek dla najmłodszych, efektem czego są przepiękne prace plastyczne umieszczone na szkolnej gazetce bibliotecznej. Po złożeniu uroczystego przyrzeczenia, że obowiązki czytelnika będą traktować z wielką powagą, każdy z uczniów otrzymał Wyprawkę Czytelniczą, przygotowaną przez Instytut Książki w ramach kampanii Mała książka - wielki człowiek, której celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci oraz plan lekcji do samodzielnego wypełnienia. Efektem pasowania na czytelnika była wizyta dzieci w bibliotece, gdzie, już jako pełnoprawni czytelnicy, wypożyczyli swoje pierwsze książki.
            Anita Kuzdra - bibliotekarz

• Zwycięży Orzeł Biały, Zwycięży Polski Lud

• Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych. Przypomina nam o 123 latach niewoli. Polacy w tym okresie nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności. Byśmy mogli się nią cieszyć, wielu Polaków było w stanie poświęcić nawet swoje własne życie. Dlatego każdego roku 11 listopada nie świętujemy tylko odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także czcimy pamięć naszych poległych rodaków.

Tego dnia  Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich reprezentował zawsze naszą szkołę w obchodach rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę we Lwowie. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej w Katerze Lwowskiej.  Na grobach małych obrońców Lwowa,  na cmentarzu Orląt -  zawsze kładliśmy kwiaty i paliliśmy tysiące zniczy. Niestety w tym roku nie możemy tam być,  ale niech do  nieba płynie modlitwa za bohaterów, którzy zginęli za Polskę.

Józef Mączka

„Wstań, Polsko moja"

Uderz w czyn!

Idź znów przebojem w bój szalony

Już płonie lont podziemnych min -

Krwawą godzinę biły dzwony -

Zerwane pęta - Uderz w czyn!

Strząśnij proch!

Żałosne marzeń ucisz łkanie!

Za Tobą zimny smutków loch -

Przed Tobą świty zmartwychwstania!...

Z anielskich skrzydeł strząśnij proch!

W ogniach zórz

Nowe się szlaki krwawią Tobie!

O, lżej Ci będzie w gromach burz

Niżeli w zwiędłych wspomnień grobie -

Wstań, Polsko moja, w blaskach zórz!

tekst: Monika Paska

zdjęcia: Katarzyna Sochań-Krupa