W Szkole Podstawowej Nr 8 w Zamościu jest realizowany międzynarodowy projekt Erasmus+ Zero Waste we współpracy z Włochami, Turcją, Belgią i koncentruje się na ochronie środowiska, gospodarce odpadami i recyklingu w szkołach. Głównym celem projektu jest poznanie sposobów dbania o środowisko naturalne.
Projekt otrzymał dotację z funduszy europejskich i jest całkowicie finansowany z tych środków.
Projekt trwa 20 miesięcy a współpraca obejmuje szkoły partnerskie
- Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu
- I.P.S.S.E.O.A. „Massimo Alberini (Włochy)
- Centrum Nauki i Sztuki Nezihe Derya Baltalı (Turcja)
- Open Education Hub BV (Belgia)
Włochy 18.11.24-25.11.24
W ramach projektu Erasmus+ „Zero Waste” w listopadzie 2024r. grupa uczniów z klas ósmych uczestniczyła w tygodniowej mobilności uczniowskiej we Włoszech. Dotarliśmy do miasta Treviso, położone niedaleko Wenecji w którym znajduje się szkoła partnerska. Zwiedzaliśmy miasteczko i kosztowaliśmy tradycyjne włoskie poprawy, które nie są dostępne w Polsce i były dla nas nowością. Ciekawym wydarzeniem była wizyta na farmie organicznej Nanno Andrea. Jest to gospodarstwo ekologiczne i różnorodności biologicznej. Uprawiane są tam rośliny metodami ekologicznymi. Produkty sprzedawane na farmie posiadają certyfikat Przyjaciela Różnorodności Biologicznej, który gwarantuje że uprawy rosną w zdrowym środowisku o wysokim stopniu naturalności. Farma Nanno Andrea wykorzystuje energię słoneczną do prowadzenia działalności. Wspierane są lokalne gospodarstwa oraz organizacje dla dzieci autystycznych i zespołem Downa.
Podczas spotkania na farmie nasi uczniowie nawiązali znajomości z uczniami z włoskiej i tureckiej szkoły partnerskiej komunikując się w języku angielskim.
Partnerska szkoła włoska w Treviso "Massimo Alberini"- jest to państwowa szkoła zawodowa w zakresie usług gastronomicznych. Nauka trwa 5 lat i kończy się uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów wyższych w zakresie gastronomii, wina i gościnności hotelarskiej, co daje dostęp do wyższych uczelni technicznych, uniwersytetów i instytucji szkolnictwa wyższego.
Podczas wizyty w szkole mogliśmy skosztować dań przygotowanych przez uczniów specjalnie na tą okazję (chlebek z pieczoną dynią i lokalną kapustą radicchio oraz pyszne ciasta). Ciekawym akcentem była lekcja wychowania fizycznego na której graliśmy w siatkówkę z uczniami ze szkół partnerskich. Partnerska szkoła włoska Massimo Albertini zorganizowała spotkanie z przedstawicielami organizacji ekologicznej Contarina, (zajmującej się zarządzaniem odpadami i innowacyjnymi systemami segregacji i recyklingu), którzy przygotowali prezentację na temat oszczędzania energii, wody i prądu. Zostaliśmy podzieleni na grupy międzynarodowe z uczniami z Turcji i Włoch i wzięliśmy udział w teście kahoot. Pracując w grupach międzynarodowych dyskutowaliśmy na tematy takie jak farma organiczna, Europejski Certyfikat Green Leaf oraz zarządzanie odpadami. Uwieńczeniem tego dnia był uroczysty obiad przygotowany specjalnie na tą okazję przez uczniów szkoły M. Alberini i wręczeniem certyfikatów.
Zostaliśmy również przyjęci w urzędzie miasta w gabinecie burmistrza. Przedstawiciel miasta opowiadał o rozwiązaniach ekologicznych które zostały wprowadzone i są stosowane w mieście Treviso, za co miasto zostało uhonorowane nagrodą European Green Leaf.
Wybraliśmy się na farmę Pizzolato na której w organiczny sposób jest produkowane wino. Dowiedzieliśmy się tam o procesach fermentacji i produkcji wina którą zajmują się od 1991 roku. Spróbowaliśmy również typowych przekąsek włoskich takich jak sery i mięsa.
W ostatni dzień pobytu we Włoszech udaliśmy się pociągiem do miasta zbudowanego na wodzie - Wenecji. Na miejscu udaliśmy się w kierunku Placu i Bazyliki Świętego Marka. Uczniowie ze szkoły partnerskiej opowiedzieli nam o historii tego miasta. W czasie rejsu gondolą Giovani przedstawił ciekawostki i ważne obiekty Wenecji. Zwieńczeniem tego dnia był spacer wąskimi uliczkami tego urokliwego miasteczka.
Belgia 10.02.25 – 15.02.25
W ramach projektu Erasmus+ "Zero Waste" w dniach 10 -15.02.2025 grupa nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyła w wizycie studyjnej w Brukseli.
Podczas mobilności poznawaliśmy tajniki funkcjonowania British School of Brüssels, w której blisko 1000 uczniów pobiera edukację. Szczególną uwagę zwróciliśmy na te elementy procesu edukacyjnego, które uczą świadomego podejścia do ekologii, recyklingu i zrównoważonego rozwoju. Szkoła dysponuje wspaniałymi warunkami, bazą dydaktyczną oraz sportową. Uczniowie mają możliwość zajęć na świeżym powietrzu i wykonywania eksperymentów dotyczących hodowali roślin i zwierząt. Podczas wspólnego spotkania udało się zauważyć w grupie 5 -7 latkow wysoki poziom świadomości ekologicznej. Ciekawe rozwiązania spróbujemy wdrożyć w naszej szkole.
Ciekawym obiektem, które odwiedziliśmy w Brukseli było muzeum Belexpo, które daje możliwość poprzez ciekawe interaktywne doświadczenia zastanowić się nad konkretnymi rozwiązaniami dotyczącymi problemów ekologicznych. Poznawaliśmy zasady funkcjonowania Parlamentu Europejskiego i jego agend. W ramach aktywności wykonywaliśmy zadania dotyczące historii i celów instytucji europejskich. Pomocne w tym były różnego rodzaju interaktywne ekspozycje.
12 lutego był dniem intensywnego zapoznawania się z historią Europy. Odwiedziliśmy Muzeum Historii Europy, w którym nie brakowało polskich akcentów. Tu wszyscy Europejczycy mogą poznać jak duży wkład w odzyskiwaniu demokracji miała Polska. Zgromadzone eksponaty zaprezentowane w interaktywnej formie ułatwiają przyswajanie trudnej historii Europy.
W czasie pobytu w Brukseli podczas wspólnego spotkania z partnerami z Turcji, Włoch, Belgii w siedzibie partnerskiej organizacji Open Hub Education Centre wymienialiśmy się doświadczeniami oraz tworzyliśmy wspólnie pomysły jak rozwiązywać konkretne problemy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Zdefiniowaliśmy rodzaje zanieczyszczeń z jakimi borykają się poszczególne kraje partnerskie. Następnie szukaliśmy wspólnie rozwiązań pozwalających zredukować zanieczyszczenia. Pracowaliśmy również nad projektem krótkiej lekcji dotyczącej świadomości środowiskowej. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie certyfikatów kolejnej mobilności projektu Erasmus "Zero Waste". Na zakończenie mobilności belgijski partner zorganizował wycieczkę do urokliwego miasta Brugge zwanego Flamandzką Wenecją.
W projekcie zaplanowane są następujące działania:
-
First Virtual Organization Meeting
-
Project Logo Contest
-
First face-to-face Meeting in Italy
-
Second Virtual Organization Meeting
-
Second Face-to-face Meeting in Belgium
-
Third Virtual Organization Meeting
-
Zero Waste Days and Exhibition
-
Third face-to-face Meeting in Turkey
-
Final face-to-face Meeting in Poland
-
An Interactive Digital Platform for Dissemination
-
Dissemination Activity through Erasmus Days Event
-
Let's Play A Kahoot Game Final Closing Virtual Meeting
W ramach projektu w naszej szkole prężnie działają ekologiczne kluby, a podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość podejmowania znaczących działań na rzecz środowiska, dzięki nim uczniowie mogą zaangażować swoich rodziców i społeczność lokalną w celu promowania zdrowego zachowania na rzecz środowiska. Warsztaty prowadziły p. Monika Paska, p. Monika Kaznowska i p. Małgorzata Hołys.
Logo zaprojektowane przez p. Wiesława Srokę uzyskało największą ilość głosów i zostało logo projektu.
Wiele innych ekologicznych działań podejmowanych w naszej szkole to dowód na to że naszą placówkę można określić jako "Eco-friendly".
Szkolnym koordynatorem projektu Erasmus+ "Zero Waste" jest p. Justyna Babiarz-Furmanek
Zapraszamy do fotorelacji:)