“Programowanie – wczesne mózgu rozwijanie”.
Wiatr jest jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej, czyli takiej która korzysta z zasobów innych niż węgiel, gaz czy ropa naftowa. Energia odnawialna jest przyjazną środowisku formą energii, wykorzystuje jedynie naturalne warunki atmosferyczne lub geologiczne Ziemi, nie zużywając przy tym kurczących się pokładów paliw kopalnych. Poza wiatrem, do najważniejszych źródeł energii odnawialnej należy energia wody, słońca, energia geotermiczna oraz energia biomasy.
Od najdawniejszych czasów ludzie starali się wykorzystać siłę wiatru na swój użytek.
Dwie grupy uczniów z klasy 8a Kura Maciej i Mynarczuk Szymon oraz Traczykiewicz Dawid i Morhun Patryk pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek złożyły i zaprogramowały roboty – modele elektrowni wiatrowej. Do zbudowania robotów wykorzystali LEGO Mindstorms Education EV3 oraz platformę robocamp.
Elektrownia wiatrowa zamienia energię wiatru na prąd elektryczny. W naszym modelu wirnik jest napędzany przez silnik. W rzeczywistości wirnikiem obraca wiatr, co czyni go turbiną, a silnik jest zastąpiony generatorem. Podstawą wieży jest między innymi ciężka i stabilna kostka EV3. Jest to centrum sterowania wiatrakiem. Duży silnik wykorzystany jest jako czujnik obrotów. Dzięki temu, obracając dźwignią głowicę silnika, jednocześnie możemy regulować prędkość obrotu wirnika. Mniejszy silnik napędza śmigło wiatraka. Łopaty wiatraka są wymodelowane tak, aby przypominały kształtem te, które spotkać można w prawdziwych turbinach wiatrowych. Cały wirnik składa się z trzech identycznych łopat, które przymocowane są do dwóch kół pasowych. Łopaty zakończone są żółtymi belkami aby ta najszybciej obracająca się część była jednocześnie najbardziej widoczna.
Nasi młodzi programiści podczas takich zajęć zdobywają kompetencje, które będą mogły owocować w przyszłości. Uczą się krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy kreatywnej i pracy w grupie. Takie zajęcia to fajna gimnastyka dla mózgu. Wierzymy, że te umiejętności są niezbędne nie tylko w branży IT, ale pomagają również w codziennym życiu.
Nauczyciel informatyki
Marzena Mazurek