• Brawo Bartek!

          • Znamy już oficjalne wyniki XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr 2023.

            W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Paweł Grzyb, Bartłomiej Molenda, Szymon Mynarczuk, Bartłomiej Pomian i Maciej Pomian.

            Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczeń klasy 7a Bartłomiej Molenda otrzymał Wyróżnienie w tym konkursie. 

            W ten sposób Bartek został Mistrzem myślenia analitycznego i algorytmicznego, bowiem konkurs słynie z bardzo trudnych zadań – zagadek logicznych.

            Na pochwałę zasługują również uczniowie Szymon Mynarczuk i Bartłomiej Pomian, którzy w swojej kategorii wiekowej uzyskali dobre wyniki. 

            Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

            Patronat honorowy konkursu: Minister Edukacji Narodowej, Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029, gov.pl CYFRYZACJA, KPRM oraz Fundacja Rozwoju Informatyki.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

            Opiekun merytoryczny uczniów:

            Nauczyciel informatyki – p. Marzena Mazurek

        • „Pokój i dobro! Pokój Wam!”
          • „Pokój i dobro! Pokój Wam!”

          • „Pokój i dobro! Pokój Wam!” - to tytuł jasełek wystawionych . 22 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu. W tym roku mija 800 lat, od kiedy św. Franciszek z Asyżu zaaranżował pierwszą żywą szopkę bożonarodzeniową. W 1223 r. św. Franciszek celebrował Boże Narodzenie w Greccio. Po uzyskaniu pozwolenia od papieża Honoriusza polecił przygotować grotę na wzór stajenki betlejemskiej. Szopka była gotowa 24 grudnia 1223 r. Nad żłóbkiem została odprawiona Msza Święta św. Franciszek odśpiewał Ewangelię i wygłosił homilię, w której jak refren powtarzały  słowa „Kochajcie Dziecię z Betlejem”.
            Od tamtej nocy z Greccio jasełka odgrywa się w całym chrześcijańskim świecie. Dzięki św. Franciszkowi jesteśmy bardziej świadomi, że święta Bożego Narodzenia obchodzi się po to, żeby spotkać się z Bogiem i wyrazić Mu swoją wdzięczność za przyjście na ziemię Syna Bożego, za Maryję, za Józefa, za Kościół. O tym co wydarzyło się przed 800 laty w Greccio opowiada I część szkolnego przedstawienia. W II akcie przenosimy się do Betlejem, by razem ze św. Franciszkiem, zachwycić się tajemnicą narodzin Syna Bożego. Jasełka, pod kierunkiem p. Renaty Tywoniuk-Kwoki i p. Małgorzaty Sawic wystawili uczniowie klasy 5C, którzy wcielili się w role postaci przedstawienia. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wraz z wychowawczyniami ubogacili występ kolędami i pastorałkami, które pięknie zaśpiewali, zagrali, a nawet zatańczyli. Tosia Burcon z klasy 3b zaśpiewała piosenkę o św. Franciszku. Dekorację przygotował p. Mirosław Krupa. Za nagłośnienie odpowiadali Grzegorz Szymala i Miłosz Szaron z kl. 7b oraz Jan Kiecana i Ignacy Wilczyński z kl. 5a pod okiem p. Adama Gacy.Nad całością czuwał i spotkanie poprowadził ks. Marcin Dańków.
            Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i wystawienia jasełek serdecznie dziękujemy. Szkolne jasełka „Pokój i dobro! Pokój Wam!” dopełniają realizowaną w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną „Nauczyciele pięknego życia”.Życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Pokój i dobro! Pokój Wam!
            Organizatorzy
             

          • Konkurs na Najładniejszy Kalendarz Adwentowy rozstrzygnięty!

          • Zwycięzcami tegorocznej VI edycji Konkursu na Najładniejszy Kalendarz Adwentowy zostają:
            I miejsce –  Iga Mielniczuk z klasy 8a
            II miejsce – Aleksandra Kalita z klasy 7b
            III miejsce – Dawid Kurzyński z klasy 8a

            Wyróżnienie otrzymuje:

            Bartłomiej Pomian z klasy 7a

            Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom pomysłowości, staranności i  cierpliwości potrzebnej przy wykonaniu takiego kalendarza.

            Organizator konkursu: 

            Katarzyna Morawska

          • Dzień Guzika

          • 12 grudnia swój dzień mają... guziki. Nie jest to przypadkowa data, bo przypada na dwunasty dzień dwunastego miesiąca roku, a guziki liczy się tuzinami lub grosami, na które składa się 12 sztuk.

            Dzień guzika jest nieoficjalnym świętem na cześć tego jednego z najstarszych elementów odzieży i mody. Guzik to zresztą nie tylko sprytny i skutecznie sposób łączenie za sobą dwóch elementów ubrania, ale też produkt z powodzeniem wykorzystywany kreatywnie przez artystów na całym świecie...

          • Breloczki choinki 3D

          • Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, pełen uroku i miłości. Ten magiczny okres, to również bogata kopalnia pomysłów i inspiracja na wykonanie dekoracji przez uczniów naszej szkoły. Na lekcjach informatyki pod kierunkiem nauczyciela p. Marzeny Mazurek uczniowie pracowali kreatywnie w programie TinkerCad. Zafascynowani nowoczesną technologią samodzielnie zaprojektowali świąteczne breloki – choinki 3D.

            Nic tak nie cieszy, jak własne projekty, które można wydrukować na szkolnej drukarce 3D zakupionej w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            Breloki te, to drobne upominki, które będą rozdawane gościom odwiedzającym naszą szkołę.

            Nauczyciel informatyki

            Marzena Mazurek

          • II Mistrzostwa Miasta Zamościa w Wieloboju Strzeleckim

          • W środę  06.12.2023r. w ZSP Nr 5 w Zamościu odbyły się zawody w strzelectwie sportowym. Reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu składały się z uczniów klasy 7a. Skład drużyny I - PIOTR SOBCZUK, HANNA KUŁAJ, EMILIA BUCZAK, JAKUB PADJUCZENKO.  Skład drużyny II – SARA ZAPRAWA, MICHAŁ DUDA, ZUZANNA HERBIN, ARTUR SAGAN. Do mistrzostw zgłosiło się siedem szkół podstawowych. Drużyna składała się z trzech osób co w końcowej rywalizacji zgromadziło czternaście drużyn. Nasza drużyn I uplasowała się na miejscu 5 a drużyn II na miejscu 11.

            Organizacja zawodów była bardzo dobra oraz profesjonalna. Organizator zapewnił miłą atmosferę oraz poczęstunek dla wszystkich zawodników. Ciastka znikały szybko popijane pysznym sokiem, herbatą i kawą. Na koniec pyszna zupa grochowa zakończyła poczęstunek.  

            Konkurencje:

            1. Pistolet interaktywny – tarcza statyczna
            2. Pistolet interaktywny – tarcza odskakująca
            3. Pistolet pneumatyczny

            Amunicja ostra

            1. Karabin dowolny leżąc (karabinek kal. 22LR,)

            Opiekunem drużyn był Adam Gaca.

          • III miejsce w turnieju GRAMY W RĘCZNĄ

          • 9.12 w Puławach odbył się drugi turniej dla dzieci klas 1-3, które uczestniczą w ministerialnym programie Gramy w Ręczną.

            Nasi uczniowie pokonali drużynę z Woli Gułowskiej ale niestety polegli w meczu z Puławami. Dało nam to  2 miejsce w grupie. Następnie spotkaliśmy się ze Szkołą Społeczną z Zamościa, wygrywając z nimi i ostatecznie zdobywając 3 miejsce.

            Gratulacje!

            Aneta Keler

          • Warsztaty z motylami

          • Podcza warsztatów z motylmi dzieci stały się prawdziwymi odkrywcami przyrody - miały okazję poznać motyle z  bliska, uczestniczyć w zajęciach w mobilnym Laboratorium Przyrodnika, wziąć udział w grze edukacyjnej z nagrodami oraz w warsztatach rękodzieła.  Dzieci nie tylko słuchały, ale także brały czynny udział w zajęciach. Nauka połączona z zabawą, to jest to!!!

             

        • DKMS
          • DKMS

          • Warszawa, 7 grudnia 2023 r.

            Drodzy Rodzice,

             

            Nasza szkoła włączyła się w akcję „Dzień Dawcy Szpiku dla Anity i Innych Pacjentów”, która dedykowana jest Anicie z naszego powiatu.

             

            Anita pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego, jednak tuż po ślubie 24 lata temu przeprowadziła się do powiatu zamojskiego, gdzie zamieszkała z ukochanym mężem. Wiodła spokojnie życie z mężem, synem, otoczona przyjaciółmi. 7 lat temu usłyszała diagnozę – rak krwi. Do wyzdrowienia potrzebowała przeszczepienia szpiku i wtedy pomógł jej brat. Niestety choroba wróciła, a teraz Dawcą dla Anity może być tylko Dawca niespokrewniony. Razem z bliskimi Anity szukamy dla niej Dawcy, który pozwoli jej wrócić do szczęśliwego, codziennego życia.

             

            ,, W chorobie najbardziej brakuje mi spotkań z przyjaciółmi, ponieważ muszę się izolować. Moi bliscy pokazali mi jednak, że cały czas mogę na nich liczyć, bo wspólnie ze mną organizują akcje rejestracji potencjalnych Dawców szpiku! Przyjdź na jeden z naszych punktów i zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku kostnego – Ty możesz zyskać brata lub siostrę genetycznego, ja mogę zyskać szansę na życie!” – zachęca Anita.

             

            Wspólnymi siłami, działaniem i chęcią pomocy, możemy dać Anicie i Innym Pacjentom szansę na powrót do zdrowia i do swoich rodzin.

             

            Każda pełnoletnia osoba, która chciałaby zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku może to zrobić w bardzo łatwy, szybki i bezpłatny sposób. Wystarczy odwiedzić jeden z punktów rejestracji Dawców:

             

            9.12.2023 r. 

            10.00-20.00 E. Leclerc w Zamościu

            10.12.2023 r.

            9.00 – 14.00 Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu

            16-17.12.2023 r.

            10.00 – 20.00 Galeria Twierdza w Zamościu

            10.00 – 18.00 Jarmark Świąteczny – Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej

             

            na miejscu odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić formularz danych kontaktowych oraz pobrać wymazy
            z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki.

             

            Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 900 000 osób (czerwiec 2023), spośród których już ponad 12 000 osób (czerwiec 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

             

            Zachęcamy do wsparcia akcji i rejestracji :)

          • Mikołajki

          • Mikołajki w szkole to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń grudnia. To czas, gdy uczestniczymy w wymianie prezentów, okazujemy sobie serdeczność i wprowadzamy świąteczny nastrój do naszych klas.  To wyjątkowy czas wypełniony radością, śmiechem i wspólną zabawą. To również okazja do kultywowania wielu tradycji, które sprawiają, że atmosfera w szkole staje się bardziej magiczna. Św. Mikołaju, dziękujemy, że o nas pamiętałeś!!

          • Andrzejki

          • W kalendarzu wiele jest dat związanych z najprzeróżniejszymi świętami, rocznicami czy ważnymi wydarzeniami, o których warto pamiętać. Sporo świąt daje nam okazję do zabawy, a inne budzą nostalgię lub przypominają o rzeczach ważnych.

            Jednym ze świąt, które kojarzą się z dobrą zabawą, są andrzejki. Są one doskonałą okazją, by wspomnieć dawne tradycje i obyczaje, związane ze świętem wróżb i starej magii. Zwłaszcza dla najmłodszych  może to być niezwykła przygoda i okazja do podróży w świat, o którym niewielu dziś już pamięta.

             

          • Świat robotyki w naszej szkole

          • Na lekcjach informatyki uczniowie naszej szkoły mają możliwość poznania podstaw robotyki i programowania. Tym razem klasa ósma pracowała nad robotem - automatyczną maszyną rysującą skomplikowane, hipnotyzujące wzory, natomiast młodsi uczniowie budowali i programowali uroczego robota – goryla.

            Podczas tych zajęć uczniowie ćwiczyli myślenie algorytmiczne, planowali sekwencje zdarzeń, określali dokładne instrukcje, przewidywali skutki konkretnych działań. Nabyte kompetencje przydadzą się nie tylko w życiu codziennym, ale także w nauce innych przedmiotów.

            Nauczyciel informatyki

            Marzena Mazurek

          • Młodzi programiści Ósemki złożyli i zaprogramowali kolejne roboty

          • Dwie grupy uczniów z klasy 8a: Kura Maciej, Mynarczuk Szymon i Van Schajik Amber oraz Traczykiewicz Dawid, Morhun Patryk i Tarnogórska Amelia pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek złożyły i zaprogramowały roboty – modele motocykli. Do ich zbudowania wykorzystano LEGO Mindstorms Education EV3, środowisko programistyczne LEGO® MINDSTORMS® EV3 Classroom oraz platformę edukacyjną robocamp.

            Robot napędzany jest przez silnik, przymocowany do kostki EV3, wokół której jeździ. Pierwsza przekładnia oprócz nieznacznego zmniejszenia prędkości obrotu zmienia także płaszczyznę, w której oś się obraca. Na drugim końcu bardzo długiego wału znajduje się jeszcze jedna przekładnia, tym razem przyśpieszająca. Łącznie przełożenie wynosi: 5/3 * 1/3 = 5/9, co powoduje, że koło motocykla porusza się niecałe dwa razy szybciej niż głowica silnika. Aby cały motocykl mógł się ruszać, pierwsza przekładnia zębata oprócz przekazywania napędu z jednej zębatki na drugą musi jeszcze obracać się sama wokół osi silnika.

            Sam model jest wyjątkowo wiernym odwzorowaniem prawdziwego motocykla turystycznego.

            Entuzjaści motocykli znajdą w nim wiele schowanych szczegółów, takich jak na przykład ruchome manetki lub podnóżek zrobiony z długiego pina. Tylny błotnik jest dopasowany do koła. Kierownica motocykla potrafi obracać się swobodnie w obie strony. Duże, szerokie opony LEGO pozwalają motocyklowi stać bez przewracania się. Blok silnika z klocków jest wymodelowany tak, aby przypominał popularny silnik z dwoma cylindrami w układzie "V". Dodatkowego realizmu dodaje fakt, że obie rury wydechowe podłączone są bezpośrednio do silnika.

            Kolejnymi detalami, które można zauważyć w motocyklu, są: okrągły klosz przedniego reflektora, imitacja dwóch zegarów: prędkościomierza i obrotomierza, w klasycznym kształcie, fotel kierowcy obity czarną skórą. Model motocykla został także wyposażony w działającą "nóżkę" centralną. Aby nóżka sama nie opuszczała się podczas jazdy, po jednej ze stron umieszczona została sprytna blokada.

            Takie zajęcia to doskonała okazja do wprowadzenia uczniów w świat nowych technologii, rozwijania kreatywność i logicznego myślenia oraz nauka programowania.

            Nauczyciel informatyki

            Marzena Mazurek

          • "Dla Ciebie Polsko"

          • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Antosia Burcon wyśpiewała I MIEJSCE w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Patriotycznej "Dla Ciebie Polsko", który odbył się 18 listopada 2023 roku w Hrubieszowie

        • Zawsze wierni...
          • Zawsze wierni...

          • Listopad to miesiąc zadumy. Wspominamy naszych krewnych, przyjaciół i wszystkich bliskich naszemu sercu,którzy zakończyli ziemską wędrówkę. W sposób szczególny wspominamy Orlęta Lwowskie - młodych niezłomnych mieszkańców Lwowa, którzy w listopadzie 1918r z narażeniem życia nie wachali sie ani chwili i stanęli do walki w obronie swojego ukochanego i polskiego miasta. Pamięci tych bohaterów poświecona była akademia, która odbyła się w piatek 24.11.2023 w hali sportowej. Zgromadzeni w niej nasi uczniowie gromkimi brawami nagrodzili młodych artystów, którzy pod kierunkiem pań: Małgorzaty Sawic, Agnieszki Frykowskiej i Katarzyny Borek przygotowali to wzruszające widowisko. Była również okazja do wręczenia nagród i wyróżnień w cyklicznie organizowanym konkursie plastycznym "Lwów na ilustracji".

        • Święto szkoły.
          • Święto szkoły.

          • Harmonogram:

            9.00 - Msza św. w Kościele Świętej Bożej Opatrzności na Karolówce.

            10.30 - Uroczystości w szkole. Część artystyczno-muzyczna "Polegli abyśmy mogli życ wolni".

          • XIII Festiwalu Sportu Powszechnego

          • I i II Miejsce Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu

            w

             XIII Festiwalu Sportu Powszechnego

            Zamość, 16.11.2023r.

            16 listopada na obiektach sportowych OSiR w Zamościu odbył się XIII Festiwal Sportu Powszechnego. Organizatorem festiwalu po raz kolejny był klub MKS Padwa. W grach i zabawach zręcznościowych wzięli  udział  uczniowie szkół podstawowych Miasta Zamość i powiatu zamojskiego. W sumie w rywalizacji więziło udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie wiekowe – uczniowie klasy V-VI oraz klasy VII- VIII. Były to SP Nr 2 Zamość, SP Nr 3 Zamość, SP Nr 6 Zamość, SP Nr 7 Zamość, SP Gorajec, SP Zaburze, SP Zwierzyniec, SP Komarów Osada. Rywalizacja odbywała się w pięciu konkurencjach w których uczniowie musieli się wykazać nie lada sprawnością. Naszą szkołę  dzielnie reprezentował zespół z klasy 6a który zajął I miejsce w swojej kategorii pokonując 8 zespołów.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Weronika Greszta

            Maja Gołębiowska

            Filip Sasin

            Alex Suski

            Michał Korbiel

            Kacper Mazur

            Julia Ołówek

            W kategorii klas VII – VIII Naszą Szkołę reprezentował zespół z klasy 7a. Uczniowie Ci nie zawiedli w walce o podium i  zajęli II miejsce w swojej kategorii wałcząc z 8 zespołami.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            Bartosz Molenda

            Piotr Sobczuk

            Jakub Podjuczenko

            Artur Sagan

            Kinnga Majkut

            Zuzanna Herbin

            Julia Kleban

            Lena Drzewicka

            W punktacji generalnej biorąc pod uwagę obie kategorie Nasza Szkoła zdobyła pierwsze miejsce. Drużyny otrzymały puchary oraz słodkie nagrody po czym na poczęstunek organizator zawodów zamówił pizze. Wielkie gratulacje dla zawodników za walkę o najwyższe miejsca na podium.

             

            Opiekun Adam Gaca

          • Dzień Czarnego Kota

          • Czarne koty doczekały się swojego święta - przypada ono na 17 listopada. Z tej okazji zwraca się uwagę na konieczność ochrony zwierząt oraz konieczność walczenia z  przesądami i zabobonami, których ofiarą często padają właśnie czarne koty. Z naszego zaproszenia skorzystały dziś panie z Gabinetu Weterynaryjnego "VetMedica", które przedstawiły dzieciom zadania, jakie czekają na nich jako opiekunów zwierzaków, zwłaszcza kotów.

            Tego dnia odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Jak odczarować czarnego kota?"

            Oto lista nagrodzonych artystów-miłośników czarnych kotów:

            Klasa 1 a - Magda Farion

            Klasa 1 b - Hanna Kobylas

            Klasa 1 c - Mikołaj Kowalik

            Klasa 2 a - Maria Batalia

            Klasa 2 b - Anna Orchowska

            Klasa 2 c - Maria Gawron

            Klasa 3 a - Cyprian Sokołowski

            Klasa 3 b - Adam Małyszka

            Klasa 3 c - Paweł Kozak

             

            Zwycięzcom gratulujemy!!

            Paniom z Gabinetu Weterynaryjnego "VetMedica" serdecznie dziękujemy za profesjonalne przygotowanie pogadanki na temat opieki nad kociakami.

             

            PS

            Jeśli  zastanawiasz się nad adopcją kotka, koniecznie poszukaj czarnego :)