• Tydzień Uczniowskiej SuperMocy 2023

          • Cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu po raz kolejny wzięła udział w Tygodniu Uczniowskiej SuperMocy pod hasłem: "Zostań Królem i Królową swego czasu."

            Uczniowie przygotowali wykonane własnoręcznie, wg własnego pomysłu korony i zegarki, które umieścili na szkolnym holu. Każdy mógł usiąść na tronie we własnej koronie, aby przez chwilę poczuć się jak prawdziwy Król i Królowa

            Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością!

          • Kalendarz świąt nietypowych

          • 25 października to Światowy Dzień Makaronu, Dzień Origami i Artystów. Uczniowie klas I-III uczcili te nietypowe święta w przeróżny sposób :)

          • Zakończenie projektu „Digital Tools and Programming in Future Classrooms”

          • Z wielką radością informujemy o zakończeniu z sukcesem projektu unijnego „Narzędzia Cyfrowe i Programowanie w nowoczesnej szkole ” akcja  KA2 - Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, KA229 - Projekty Współpracy szkół. Raport końcowy z realizacji projektu, złożony w systemie Mobility tool, otrzymał pozytywną opinię Agencji Narodowej, uzyskując status projektu rozliczonego finansowo i zamkniętego.

            Udział w projekcie przyczynił się do nadania naszej placówce wymiaru europejskiego poprzez stosowanie innowacyjnych metod nauczania opartych o elementy kodowania i programowania oraz komunikacji międzynarodowej na miarę nowoczesnej Europy

          • Festiwal Warzyw i Owoców

          • W dniu 20 października w naszej szkole odbył się Festiwal Warzyw i Owoców, podczas którego zachęcaliśmy uczniów edukacji wczesnoszkolnej do propagowania zdrowego odżywiania, a przede wszystkim do zwiększenia udziału owoców i warzyw w codziennym życiu.

            Przyrządzone smakołyki były bardzo pomysłowe, a Rodzice wykazali się zdolnościami kulinarnymi oraz wiedzą o prozdrowotnych zaletach owoców i warzyw. Na stołach pojawiły się pyszne ciasta, babeczki, surówki, owocowe szaszłyki, ciasteczka z owocami, naleśniki, kotleciki ziemniaczane, różnorakie przekąski, zupy oraz soki owocowe i warzywne.

            Cały dzień minął nam w owocowo-warzywnej atmosferze, przy okazji dostarczając uczniom witamin ukrytych w owocach i warzywach.

            Szanowni Państwo SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za przygotowanie potraw, pomoc i życzliwość, które przyczyniły się do zorganizowania szkolnego FESTIWALU WARZYW I OWOCÓW

            Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej

          • Klasowe koncerty utalentowanych uczniów klas V

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki uczniowie klas V przygotowali Klasowe Koncerty Talentów, wcześniej zapoznali się z Kodeksem Melomana, który obowiązywał podczas pokazów koleżanek i kolegów z klasy. Zarówno występujacy, prowadzący jak i klasowa publiczność spisała się na medal. Pamiętajmy, że każdy z nas ma jakiś talent, warto się nim podzielić z innymi.

          • Młodzi programiści Ósemki w akcji!

          • “Programowanie – wczesne mózgu rozwijanie”. 

            Wiatr jest jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej, czyli takiej która korzysta z zasobów innych niż węgiel, gaz czy ropa naftowa. Energia odnawialna jest przyjazną środowisku formą energii, wykorzystuje jedynie naturalne warunki atmosferyczne lub geologiczne Ziemi, nie zużywając przy tym kurczących się pokładów paliw kopalnych. Poza wiatrem, do najważniejszych źródeł energii odnawialnej należy energia wody, słońca, energia geotermiczna oraz energia biomasy.

            Od najdawniejszych czasów ludzie starali się wykorzystać siłę wiatru na swój użytek.

            Dwie grupy uczniów z klasy 8a Kura Maciej i Mynarczuk Szymon oraz Traczykiewicz Dawid i Morhun Patryk pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek złożyły i zaprogramowały roboty – modele elektrowni wiatrowej. Do zbudowania robotów wykorzystali LEGO Mindstorms Education EV3 oraz platformę robocamp.

            Elektrownia wiatrowa zamienia energię wiatru na prąd elektryczny. W naszym modelu wirnik jest napędzany przez silnik. W rzeczywistości wirnikiem obraca wiatr, co czyni go turbiną, a silnik jest zastąpiony generatorem. Podstawą wieży jest między innymi ciężka i stabilna kostka EV3. Jest to centrum sterowania wiatrakiem. Duży silnik wykorzystany jest jako czujnik obrotów. Dzięki temu, obracając dźwignią głowicę silnika, jednocześnie możemy regulować prędkość obrotu wirnika. Mniejszy silnik napędza śmigło wiatraka. Łopaty wiatraka są wymodelowane tak, aby przypominały kształtem te, które spotkać można w prawdziwych turbinach wiatrowych. Cały wirnik składa się z trzech identycznych łopat, które przymocowane są do dwóch kół pasowych. Łopaty zakończone są żółtymi belkami aby ta najszybciej obracająca się część była jednocześnie najbardziej widoczna.

            Nasi młodzi programiści podczas takich zajęć zdobywają kompetencje, które będą mogły owocować w przyszłości. Uczą się krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy kreatywnej i pracy w grupie. Takie zajęcia to fajna gimnastyka dla mózgu. Wierzymy, że te umiejętności są niezbędne nie tylko w branży IT, ale pomagają również w codziennym życiu.

            Nauczyciel informatyki

            Marzena Mazurek

          • Sukces projektu eTwinning Robo-Code

          • W dniach 28-30 września 2023r w Bratysławie odbyła się coroczna konferencja eTwinning "etwinning onsite course for teachers". W spotkaniu tym uczestniczyły p. Justyna Babiarz-Furmanek oraz p. Monika Kaznowska, autorki zwycięskiego projektu eTwinning "Robo Code". Konferencja miała na celu wyposażenie nauczycieli w innowacyjne metody nauczania, podejścia pedagogiczne i narzędzia technologiczne aby podnieść jakość ich nauczania i sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku pracy. Podczas spotkania miała miejsce ceremonia wręczenia tegorocznych nagród dla zwycięskich projektów eTwinning w konkursie europejskim "eTwinning Prizes 2023: Innovation and Education". Uczestniczki konferencji przeprowadziły warsztaty dla uczestników tego wydarzenia pt. Robo Code, w którym przedstawiły założenia i realizację zadań wraz z propozycją dobrych praktyk.

          • Sprawiedliwi Lubelszczyzny

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Sprawiedliwi Lubelszczyzny, którego organizatorem jest Lubelski Kurator Oświaty przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o roli mieszkańców Lubelszczyzny w heroicznych działaniach nakierowanych na ochronę osób narodowości żydowskiej przed eksterminacją w czasie II wojny światowej. Uczennice: Iga Mielniczuk, Amelia Tarnogórska i Sara Kijko pod opieką p. Moniki Paski przygotowały prezentację "Strych na ulicy Szczebrzeskiej 48" przedstawiającą historię kilku mieszkańców Zamościa, którzy z narażeniem życia uratowali przed zagładą żydowskiego chłopca. Prezentację może obejrzeć każdy z Was. Link do prezentacji poniżej.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Strych_na_ul_Szczebrzeskiej_48.ppsx

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • 16 października 2023 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

            Pierwszaki w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne. Podczas występu ujawnili swoje prawdziwe talenty.

          • Wyróżnienie dla Tosi

          • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły ANTONINA BURCON otrzymała WYRÓŻNIENIE w eliminacjach do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewający Słowik"

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs plastyczny klas II-III

          • Konkurs ,,Drzewo naszej polskiej jesieni" rozstrzygnięty.

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym:

            Klasa II a Maria Batalia

            Klasa II b Kornelia Seń

            Klasa II c Aleksander Rakuś

            Klasa III a Marcel Graca

            Klasa III b Estera Ołówek

            Klasa III c Brajan Kubina

            Życzymy powodzenia w następnych konkursach :)

          • Dzień Gier Planszowych

          • To coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października.

            Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie. A co najważniejsze - spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.

          • Wojewódzki Konkurs Plastyczny KEN NA AFISZU

          • 5 października 2023 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu miało miejsce podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego KEN NA AFISZU, zorganizowanego z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs odbył się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Akademii Zamojskiej oraz Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu.

            Niezmiernie miło nam poinformować, że w kategorii szkół podstawowych województwa lubelskiego ZUZANNA KOBYLARZ z klasy VI b zajęła I MIEJSCE, zaś ŁUKASZ BIKOWSKI z klasy VII a MIEJSCE II

            Praca Jagody Mroczek z klasy VII b została zakwalifikowana do wystawy pokonkursowej.

            Ogromne brawa dla nagrodzonych tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Na pomoc kudłatym, puchatym ...

          • W imieniu Małego Samorządu chcemy ogromnie podziękować wszystkim Dzieciom i Rodzicom za tak duży odzew w przekazaniu karmy dla potrzebujących zwierzątek. Macie ogromne za co bardzo dziękujemy!!!

             

          • „Buduję, programuję” – czas start!

          • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek realizują  projekt: "Buduję, programuję".

            Celem projektu jest zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, rozwijanie umiejętności dostrzegania i rozwiązywania problemów oraz samodzielnego, logicznego i twórczego myślenia. Pomoce dydaktyczne, które posiada nasza szkoła i wykorzystuje w trakcie realizacji projektu to: OZOBOTY, klocki LEGO WeDo 2.0, klocki LEGO MINDSTORMS EV3 education, roboty mBoty, tablety HUAWEI.

            Podczas ostatnich zajęć, uczniowie z pomocą platformy robocamp składali roboty, poznawali podstawy programowania: program i jego cechy, kod programu, algorytm, pętla, instrukcja warunkowa.

            Prowadzenie zajęć z wykorzystaniem robotów, zwiększa zainteresowanie dzieci tematyką lekcji i nowymi technologiami. Jest to super przygoda, pasjonująca zabawa, pełna wrażeń i niespodzianek.

            Marzena Mazurek

            Nauczyciel informatyki

          • Sportowo-rekreacyjna impreza w naszej szkole

          • 20 września we współpracy z Międzyszkolnym Klubem Sportowym Padwa została zorganizowana impreza sportowo-rekreacyjna z udziałem uczniów klas trzecich naszej szkoły. W hali sportowej zamojskiej „ósemki” przeprowadzono szereg barwnych i pomysłowych konkurencji sprawdzających szybkość, zręczność i koordynację ruchową dzieci. Celem wydarzenia była promocja sportu wśród dzieci i zachęcenie do podejmowania systematycznej aktywności ruchowej. Tym razem nie było zwycięzców, ani przegranych. Liczyła się dobra zabawa i radość ze wspólnie wykonywanych ćwiczeń. Dziękujemy Pani Anecie Keler oraz Panu Damianowi Morawskiemu za profesjonalne, a przy tym niezwykle ciekawe przeprowadzenie zawodów.

            Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji fotograficznej z imprezy .

          • II miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców klas IV

          • Ostatnią drużyną, która reprezentowała naszą szkołę w Zamojskim Festiwalu Piłki Ręcznej, była drużyna złożona z uczniów klas IV. Nasza ekipa w składzie: Burda Dawid, Cisek Michał, Ciurysek Oliwier, Kwoka Jan, Lewenda Wojciech, Luterek Dawid, Malicki Krystian, Malicki Maksymilian, Greszta Adrian, Niemczuk Jakub, Podchajny Marcel, Sacawa Jakub, Tkaczuk Szymon, Tys Natan, Margol Antoni, Osóbka Piotr, Słupecki Witold pod opieką Damiana Morawskiego, wywalczyła II miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej chłopców rocznik 2013. Zawody zostały rozegrane w dniu 15 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobyli Malicki Krystian i Greszta Adrian. Cieszymy się zajętego wysokiego miejsca, jak też faktu, iż bardzo dużo chłopców chętnie uczestniczy w pozalekcyjnych zajęciach z piłki ręcznej w naszej szkole – „Ósemka piłką ręczną stoi”

          • I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców klas V - VI

          • Drużyna piłkarzy ręcznych Szkoły Podstawowej Nr 8 w składzie: Chroń Damian, Kmieć Oskar, Korbiel Michał, Krukowski Wiktor, Magdziak Jakub, Mazur Alan, Mazur Kacper, Michałuszko Tymoteusz, Sasim Filip, Suski Alex, Szopa Wojciech pod opieką Damiana Morawskiego, zwyciężyła zajmując I miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej chłopców rocznik 20011/2012. Naszą szkołę reprezentowała również drużyna chłopców z klas piątych, którym udało się wywalczyć czwarte miejsce. Zawody zostały rozegrane w dniu 27 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu, w ramach Zamojskiego Festiwalu Piłki Ręcznej. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobył Filip Sasim.

          • III miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej Chłopców klas VII - VIII

          • Drużyna piłkarzy ręcznych Szkoły Podstawowej Nr 8 w składzie: Arcaba Tomasz, Ciurysek Bartosz, Kalicki Adrian, Kot Bartłomiej, Krzywonos Dominik, Molenda Bartłomiej, Padjuczenko Jakub, Sagan Artur, Sobczuk Piotr pod opieką Damiana Morawskiego, wywalczyła III miejsce w Turnieju Piłki Ręcznej chłopców rocznik 2009/2010. Zawody zostały rozegrane w dniu 15 września w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zamościu, w ramach Zamojskiego Festiwalu Piłki Ręcznej. W zawodach wzięło udział pięć zespołów. Najwięcej bramek dla naszego zespołu zdobył Ciurysek Bartosz.