• 32 Finał WOŚP

          • 28 stycznia 2024 r. odbył się 32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka odbyła się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”.

            Całość akcji koordynował Samorząd Uczniowski pod batutą Pani Moniki Paski.

            W tym roku wolontariuszami byli: Sara Kijko, Iga Mielniczuk, Dawid Traczykiewicz, Amber van Schajik, Maya Orchowska, Amelia Pomarańska, Jakub Kosiba, Lily Karczmarczuk Victoria Onori, Dawid Kurzyński, Julia Mazurek, Natalia Kuchta, Tola Szwaczkiewicz, Amelia Tarnogórska, Lena Brodaczewska, Kinga Majkut i Emilia Buczak. Wasza postawa zasługuje na szczególną pochwałę. 

            Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę opiekunów naszych wolontariuszy: Pani Iwony Adamczuk, Agnieszki Frykowskiej, Karoliny Mazurkiewicz, Katarzyny Sochań-Krupa, Monika Gabryel i Moniki Paski.

            Bez Was wszystkich nie byłoby to możliwe!

            Od samego rana dwie grupy kwestowały przy kościele na Karolówce oraz Galeria Twierdza. To był piękny dzień pełen wrażeń, emocji. Niesamowici ludzie, wyjątkowa atmosfera. Pamiętajmy dobrem trzeba się dzielić. Bez względu na swój wiek, zawód, sytuację materialną – to nie ma znaczenie… liczy się serce… Dostrzeż to, że świat może być lepszy i to właśnie dzięki Tobie… Odkryj w sobie pasję działania na rzecz słabszych i pokrzywdzonych… Zobaczysz, jak Cię to wciągnie… Pomagając innym odkryjesz to, co tak na prawdę jest w życiu ważne i na czym warto się skupić!

            Dziękujemy wszystkim za każdą pomoc i otwarte serca!

          • Projekty 3D – POJEMNIKI RÓŻE

          • W ostatnim czasie technologia szturmem przejmuje kolejne dziedziny naszego życia. Z dużym entuzjazmem przyjmowana jest także w edukacji. Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Na całym świecie szkoły podstawowe i średnie stawiają swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia. Liczba tematów i projektów wykorzystujących druk 3D jest niemal nieograniczona. Projekty druku mogą być tworzone w zespołach, jak również indywidualnie, a ich poziom trudności bez problemu dostosujemy do grupy wiekowej, zaczynając od projektowania pojedynczych przedmiotów codziennego użytku, a kończąc na skomplikowanych systemach angażujących dodatkowe programy informatyczne.

            Uczniowie naszej szkoły mają okazję zapoznać się z procesem projektowania i druku 3D. Na lekcjach informatyki poszerzają swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii. Wszystko dzięki udziałowi w Programie Laboratoria Przyszłości w ramach którego została zakupiona drukarka 3D CREALITY.

            Ostatnio realizowany projekt zakładał przygotowanie do wydruku dwóch części pojemników w Creality Slicer 4.8.2, obróbkę surowych elementów - szlifowanie PLA przy użyciu papieru ściernego o różnej ziarnistości, zaczynając od gruboziarnistego 320, a kończąc na drobnoziarnistym 2500, oraz malowanie farbą (spray, efekt złota).

            Praca nad projektem pokazała, że jest to doskonały sposób na wsparcie uczniów, którzy chcieliby robić coś więcej, wykraczając poza ramy lekcji. Umożliwiła ponadprogramowe kształcenie w oparciu o nowatorskie pomoce dydaktyczne oraz technologię druku 3D. 

            Marzena Mazurek

            Nauczyciel informatyki

          • Uczniowie klasy 8 a po raz kolejny zbudowali i zaprogramowali roboty - inteligentne elektrownie słoneczne

          • Dwie grupy w składzie Maciej Kura i Dawid Traczykiewicz oraz Szymon Mynarczuk, Viktoria Onori i Amelia Tarnogórska pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek pracowały nad swoimi nowymi robotami. Tematem przewodnim była energia słoneczna.

            Słońce jest podstawowym źródłem energii na Ziemi. Zachodzące na nim przemiany chemiczne (przemiany wodoru w hel) powodują, że w przestrzeń kosmiczną wysyłana jest ogromna ilość promieniowania. Dociera ono również do naszej planety i umożliwia podstawowe procesy dzięki którym istnieje życie. Co ciekawe, w ciągu jednego dnia dociera do nas więcej energii niż jesteśmy w stanie zużyć w ciągu jednego roku.

            Wykorzystanie energii słonecznej przez człowieka znane było od dawna. Już w średniowieczu budowano domy tak, aby słońce nagrzewało znajdujące się w nim powietrze zapewniając ciepło nawet po zmroku.

            Energia słoneczna jest czysta, pewna i stanowi alternatywę dla paliw kopalnych. Uczniowie poznali ją lepiej konstruując tą inteligentną elektrownię słoneczną, która samodzielnie wyszuka najsilniejsze źródło światła i automatycznie obróci panele w jego stronę.

            Do zbudowania robota uczniowie wykorzystali zestawy LEGO® Education MINDSTORMS® EV3 oraz środowisko programistyczne LEGO® Education MINDSTORMS® EV3 Classroom.

            Marzena Mazurek

            Nauczyciel informatyki

          • II MIEJSCE W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

          • 10 stycznia na hali sportowej w naszej szkole odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców. W rozgrywkach wzięły udział drużyny z SP 8, SP6, SP 3 oraz SP 2.

            Naszą szkołę reprezentowali: Arcaba Tomasz, Ciurysek Bartosz, Grzyb Paweł, Kalicki Adrian, Kot Bartłomiej, Kościuszko Dominik, Krzywonos Dominik, Molenda Bartłomiej, Sagan Artur, Sobczuk Piotr.

            Gratulacje!

            Damian Morawski

          • III MIEJSCE W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

          • 9 stycznia na hali sportowej w naszej szkole odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt. W zawodach wzięły udział - SP Nr 8, SP Nr 6 oraz SP Nr 2.  Reprezentantki naszej szkoły: Daniłowicz Karolina, Drzewicka Lena, Herbin Zuzanna, Kleban Julia, Koszyk Sandra,Machałek Julia, Majkut Kinga, Mynarczuk Aleksandra, Rudawska Hanna, Švarc Nikola, Zaprawa Sara.

            Gratulujemy!

            Aneta Keler

        • Wyniki etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych.
          • Wyniki etapu rejonowego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych.

          • Bardzo jest nam miło przedstawić uczniów naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do III etapu konkursów przedmiotowych:

            Maciej Kura - matematyka nauczyciel przygotowujący Pan Wiesław Sroka

            Maciej Kura - historia nauczyciel przygotowujący Pani Monika Paska

            Victoria Onori - język angielski - nauczyciel przygotowujący Pani Barbara Rybczyńska

            Amber Eliza Van Schajik - język angielski - nauczyciel przygotowujący Pani Barbara Rybczyńska

            Serdecznie gratuluje uczniom oraz nauczycielom osiągniętego sukcesu. Jesteśmy z Was dumni.

            Artur Plewa

            dyrektor

          • Międzynarodowy projekt "Have Fun at School"

          • Uczniowie klasy IVC Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu pod kierownictwem p. Moniki Kaznowskiej rozpoczęli nowy projekt eTwinning pod nazwą „Have Fun At School”. Nasz zespół projektowy składa się z 10 różnych szkół i 8 różnych krajów. W listopadzie zorganizowaliśmy spotkanie wprowadzające online i opracowaliśmy plan działań. Partnerami naszego projektu, założonego przez dwie polskie szkoły, są Turcja, Hiszpania, Grecja, Estonia, Portugalia, Gruzja i Rumunia. Ze względu na różnorodność uczestniczących krajów jest to międzynarodowy projekt europejski. Projekt rozpoczął się w październiku i potrwa do maja. Nasi uczniowie z radością zakończyli swoje pierwsze zajęcia z jesiennymi liśćmi, mieli również okazję wykonać ozdoby bożonarodzeniowe. Życzymy sukcesów i dobrej zabawy naszym uczniom, którzy będą mieli możliwość poznać wielu przyjaciół z różnych krajów Europy, rozmawiać w językach obcych i wspólnie pracować na spotkaniach online

          • Brawo Bartek!

          • Znamy już oficjalne wyniki XVIII edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr 2023.

            W tym roku naszą szkołę reprezentowali: Paweł Grzyb, Bartłomiej Molenda, Szymon Mynarczuk, Bartłomiej Pomian i Maciej Pomian.

            Jest nam bardzo miło poinformować, iż uczeń klasy 7a Bartłomiej Molenda otrzymał Wyróżnienie w tym konkursie. 

            W ten sposób Bartek został Mistrzem myślenia analitycznego i algorytmicznego, bowiem konkurs słynie z bardzo trudnych zadań – zagadek logicznych.

            Na pochwałę zasługują również uczniowie Szymon Mynarczuk i Bartłomiej Pomian, którzy w swojej kategorii wiekowej uzyskali dobre wyniki. 

            Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.

            Patronat honorowy konkursu: Minister Edukacji Narodowej, Program Rozwoju Talentów Informatycznych na lata 2019-2029, gov.pl CYFRYZACJA, KPRM oraz Fundacja Rozwoju Informatyki.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

            Opiekun merytoryczny uczniów:

            Nauczyciel informatyki – p. Marzena Mazurek