• Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
        • Albert Einstein
        • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
        • William Shakespear
        • Tylko ten jest wykształcony, kto nauczył się, jak się uczyć; kto nauczył się, jak przystosować się i zmieniać.
        • Carl Rogers
        • Od ponad roku w naszej szkole powstaje szkolna galeria modeli 3D wydrukowanych na drukarce 3D CREALITY – zakupionej w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Pod czujnym okiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek uczniowie zgłębiają tajniki grafiki 3D. Modele tworzą w programie SketchUp  i TinkerCad a wydruk przygotowują w Creality Slicer 4.8.2

Jak przekształcić swoją wizję w rzeczywistość za pomocą drukarki 3D?

Kilka ważnych informacji!

Filament to surowiec w formie szpuli, z którego drukarka 3D wytwarza fizyczny model na podstawie projektu wykonanego w środowisku do projektowania lub pobranego z biblioteki. Najpopularniejszym rodzajem tego materiału jest PLA (polilaktyd), który jest stosowany w większości drukarek 3D, w tym tych używanych w szkołach. Filament występuje w różnych kolorach, co pozwala na tworzenie modeli o różnorodnej estetyce. Istnieją również odmiany specjalne, takie jak imitacje drewna, stali czy fluorescencyjne, które pozwalają na uzyskanie bardziej unikalnych efektów w drukowaniu.

Istnieje wiele rodzajów filamentów różniących się swoimi właściwościami. Najważniejsze z nich to:

PLA (polilaktyd),

• ABS (akrylonitryl-butadien-styren),
          • PETG (polietyleno tereftalan glikolu),
          • Nylon PC (polikarbonat),
          • TPU (termoplastyczny poliuretan),
          • PVA (poliwinylowy alkohol).

W naszej szkole stosujemy filament PLA ze względu na swoją bezwonność, biodegradowalność oraz łatwość drukowania.

Jeśli chodzi o właściwości – PLA to materiał, który może być produkowany z różnych źródeł, takich jak skrobia kukurydziana lub ziemniaczana, trzcina cukrowa itp. Jest to jeden z najłatwiejszych do drukowania filamentów, co czyni go idealnym dla początkujących. Ponadto PLA ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie, niską kurczliwość i dobry połysk.

Wilgotność jest czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na jakość wydruków wykonanych z filamentu PLA. Dlatego ważne jest, aby przechowywać go w suchym miejscu i unikać narażenia na wilgoć. W skrajnych przypadkach wilgoć może spowodować pękanie filamentu w trakcie drukowania, co uniemożliwi wytworzenie modelu.

Załadunek filamentu w drukarce 3D jest jednym z pierwszych kroków, które należy wykonać przed przystąpieniem do drukowania. Szpulę filamentu należy umieścić w specjalnym miejscu w obrębie drukarki i poprowadzić go do głowicy drukującej. Aby rozpocząć proces załadunku filamentu, należy wybrać opcję „Załaduj filament" w menu drukarki. Po wybraniu tej funkcji, drukarka zacznie podgrzewać dyszę i kanał załadunkowy, aby umożliwić wprowadzenie materiału. Podobnie jak załadunek, rozładunek filamentu jest również ważnym krokiem podczas korzystania z drukarki 3D. Aby rozładować wykorzystywany plastik, należy wybrać odpowiednią opcję w menu drukarki. Gdy zostanie ona wskazana, urządzenie rozpocznie proces wycofywania filamentu z kanału drukującego. Po zakończeniu procesu materiał drukarski zostanie zwolniony z drukarki, co umożliwi usunięcie szpuli.

Po zaprojektowaniu modelu 3D należy przygotować go do wydruku wykorzystując program nazywany slicerem.

Slicery to programy służące do przygotowywania plików drukowanych w trójwymiarze. Przetwarzają one plik z projektem 3D na fomat G-code, który steruje drukarką 3D podczas pracy.

Dobre rady:

• Wykorzystanie drukarki 3D do tworzenia modeli do nauki – jest to świetne narzędzie do nauki i eksperymentowania, dlatego warto wykorzystać ją do tworzenia modeli edukacyjnych, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć różne pojęcia.
          • Bądź cierpliwy – drukowanie 3D może być czasochłonne, więc warto być cierpliwym i nie przerywać procesu drukowania zbyt wcześnie.
          • Wybierz właściwe ustawienia drukowania – wiele czynników wpływa na jakość i trwałość drukowanych przedmiotów, w tym ustawienia drukowania. Ważne jest, aby dostosować ustawienia do konkretnego projektu.
          • Zapoznaj się z trendami – technologia druku 3D rozwija się bardzo szybko, dlatego warto śledzić trendy i nowości na rynku, aby być na bieżąco z najnowszymi możliwościami i pomysłami.
          • Bądź kreatywny – drukowanie 3D daje nieograniczone możliwości kreatywnego wyrażania siebie. Nie bój się improwizować i tworzyć własne projekty.
          • Nie zapomnij o konserwacji drukarki – aby drukarka 3D działała sprawnie i bezawaryjnie, ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja. Zadbaj o swoją drukarkę, aby cieszyć się nią przez długi czas.
      • Forms and letters

• Number of visits