• Zebranie rodziców uczniów przyszłych klas I.

• Zapraszamy rodziców dzieci przyjętych do klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023 na zebranie informacyjne, które odbędzie się w dniu 09 czerwca 2022 r. (czwartek)

Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00 w Hali gimnastycznej.

• „Młody Grafik Ósemki”

• W miesiącu maju uczniowie klasy VIII a i VIII c Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu na lekcjach informatyki realizowali projekt: „Młody Grafik Ósemki”. Zadaniem uczniów było przygotowanie projektów graficznych w technice cyfrowej, polegających na łączeniu elementów pochodzących z różnych zdjęć w jedną całość. Uczniowie z kilkunastu fotografii wycinali fragmenty, a następnie umieszczali je w projektowanym obrazie. Tworzone w ten sposób grafiki składały się z wielu warstw. Każda warstwa była osobnym obrazem i mogła być przekształcana niezależnie. Projekt zakładał tematyczne połączenie grafiki z obszarem danego województwa. Realizując to zadanie uczniowie skorzystali z Wikipedii – wolnej encyklopedii  – pobierając z niej pliki potrzebne w projekcie. Efekt końcowy zaskoczył samych „młodych grafików Ósemki”, którzy nie kryli zadowolenia z uzyskanych efektów swojej pracy. Realizacja takiego projektu to wspaniała okazja do ćwiczenia umiejętności obsługi programu graficznego Gimp oraz „podróż na warstwach po mapie Polski”. Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczeń klasy VIII c Filip Wnuk, który wyszedł poza ramy realizowanego projektu i przygotował pracę z wykorzystaniem mapy Europy.

Koordynator projektu:

Marzena Mazurek – nauczyciel informatyki

• II MIEJSCE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM UTWORÓW MARII KONOPNICKIEJ

• 20 maja ogłoszono wyniki Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego utworów Marii Konopnickiej pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Biała Podlaska.  Konkurs cieszył się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół podstawowych z całego województwa lubelskiego. Celem konkursu było poszerzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie i wspieranie zdolności recytatorskich i upowszechnianie kultury żywego słowa wśród uczniów oraz przybliżenie im sylwetki i twórczości Marii Konopnickiej. Uczeń naszej szkoły Wiktor Krukowski (kl. 4a, nauczyciel: p. Beata Garbacz) zdobył w tym konkursie 2.miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Garbacz

• Karta rowerowa

• 19 maja uczniowie klas 4-7 sprawdzali swoje praktyczne umiejętności jazdy na rowerze. Do egzaminu przystąpiło 72 uczniów, wszyscy zdali i otrzymają karty rowerowe. Brawo!

• Pola nadziei

• Wolontariusze w ramach akcji Pola Nadziei kwestowali w niedzielę 15 maja w kościele św Michała pod opieką Pani Małgorzaty Kutnik i Pani Agnieszki Wnuk na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuniach.

• „Uczcijmy wierszem i piosenką”

• W piątek – 06 maja – uroczystą akademią uczciliśmy w naszej szkole 231. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucja majowa była pierwszą w Europie, a drugą na świecie nowożytną ustawą zasadniczą, stworzyła podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, a osłabiła rząd i znaczenie magnatów. Aby przybliżyć to doniosłe wydarzenie, uczniowie pod kierunkiem pani Beaty Garbacz i pani Agnieszki Frykowskiej przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Uczcijmy wierszem i piosenką”. Przepiękne wiersze w wykonaniu uczniów: Zuzanny Kobylarz, Leny Miechowieckiej, Kai Pastuszak, Leny Smoląg, Jana Gęborysa (kl. 4b), Nel Boguckiej, Wiktora Krukowskiego (kl. 4a) oraz Igi Kamińskiej (kl. 7c) uświadomiły nam, jak ważną wartość stanowią: Ojczyzna, Patriotyzm, Wolność, Naród. Piosenki wykonane przez uczennice: Antoninę Kutnik (kl. 7a), Jagodę Mroczek, Aleksandrę Kalitę (kl. 5b) zachęciły wszystkich do refleksji nad tak ważnymi dla każdego Polaka sprawami. Uczennicom towarzyszył chór składający się z uczniów klasy 4b. Całość akademii dopełniły słowa narratorów – prowadzących – Agaty Paterskiej (kl.7c) oraz Przemysława Curyło (kl.7b), które przybliżyły nam okoliczności tego doniosłego wydarzenia. Dzięki tej akademii, z pewnością, zapamiętamy to jakże ważne wydarzenie z historii naszego kraju.

Beata Garbacz

• 231 rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

• Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych polskich świąt państwowych.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego.

O godzinie 11:00 rozpoczęły się uroczystości na Rynku Wielkim - manifestacja patriotyczna, ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Zamościa, apel Pamięci i salwa honorowa, złożenie kwiatów przy tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, defilada z udziałem żołnierzy Garnizonu Zamość i pocztów sztandarowych.

• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

• Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu uczniowie SP Nr 8 z dumą wywiesili 2 maja flagi przy swoich domach.