• „The traces of a comet: Gimi” & „No longer struggling in the digital world”.

          •      W roku szkolnym 2021/ 2022 uczniowie  klasy 4a1 wzięli udział w projekcie eTwinning „The traces of a comet: Gimi”, zaś uczniowie klasy 2a - No longer struggling in the digital world”. Idea pierwszego z projektów opiera się na integracji SEL - społecznego uczenia się emocjonalnego. Nauka języka to długa podróż, a dobry start jest bardzo ważny dla uczniów szkół podstawowych. Jeśli pierwsze wrażenia językowe dzieci są wyjątkowe wzrasta ich pewność siebie oraz motywacja do nauki. W projekcie „The traces of a comet: Gimi” uczniowie uczą się języka angielskiego poprzez gry, zabawy, piosenki, opowiadanie historii i odgrywanie scenek wykorzystując narzędzia TIK. Regularnie spotykają się online z rówieśnikami z zagranicy, razem uczą się i bawią co sprawia im wiele radości i daje szansę na wykorzystanie swoich umiejętności językowych w praktyce.Naszą dewizą jest zabawa z Gimi podczas nauki języka angielskiego”. W projekcie wzięły udział szkoły z Francji, Hiszpanii, Polski, Portugalii, Rumunii, Turcji i Włoch.

                 Bardzo aktualnym i niezwykle ważnym tematem zajmowali się uczniowie klasy 2a. Projekt 
            „No longer struggling in the digital world” opiera się na corocznej kampanii eTwinning 
            „Umiejętność korzystania z mediów oraz dezinformacja”. Głównym celem tego projektu jest 
            ukierunkowanie uczniów oraz udzielanie im wskazówek jak bezpiecznie korzystać z Internetu. 
            Jak potwierdzać prawdziwość informacji w sieci i nie dać się zwieść „fake newsom”. 
            Drugoklasiści samodzielnie tworzą własne awatary oraz komiksy z dialogami 
            o niebezpieczeństwach czyhających w sieci. Sprawdzają jakie aplikacje sa najbardziej 
            popularne wśród nich oraz wśród rówieśników z Austrii i Chorwacji. Opowiadają i piszą 
            fakty i fake newsy o Zamościu. Z zebranych informacji powstaje międzynarodowa „gazeta”. 
            Uczniowie rozwiązują quizy i zadania dotyczące bezpieczeństwa w sieci.  

            Członkowie projektu: Austria, Chorwacja, Polska.

            Udział w projektach to przede wszystkim dążenie do zwiększenia motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz doskonalenie umiejętności informatycznych poprzez wykorzystanie TIK jako narzędzi do dzielenia się pomysłami.

            Koordynatorzy: Iwona Adamczuk, Katarzyna Sochań - Krupa

        • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.
          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w hali sportowej naszej szkoły 24 czerwca 2022r.

            Klasy I - III godzina 8.00

            Klasy IV - VIII godzina 10.30

            Serdecznie zapraszamy uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

            Maria Trześniowska dyrektor szkoły

          • Wyniki IV edycji konkursu SING WITH ME!

          • 21 czerwca w Szkole Podstawowej Nr 8 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu piosenki anglojęzycznej dla przedszkolaków „SING WITH ME!”. W konkursie wzięło udział 9 zespołów wokalnych z siedmiu zamojskich przedszkoli. Sześciolatki z PM Nr 1, 4, 6, 7, 10, 14 oraz Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko” zaprezentowały piosenki z repertuaru dziecięcego w języku angielskim. Zebranych gości powitał dyrektor szkoły pan Artur Plewa, który wręczył podziękowania za przygotowanie zespołów wokalnych.

            Jury w składzie: pani Agnieszka Frykowska n-l muzyki, pani Katarzyna Sochań-Krupa n-l przyrody, pani Iwona Adamczuk n-l języka angielskiego, z uwagą obejrzało i oceniło wszystkie występy zwracając szczególną uwagę na poprawność językowa, stopień trudności wykonywanego utworu, walory głosowe, interpretacja, muzykalność oraz ogólny wyraz artystyczny. Repertuar prezentowanych utworów był różnorodny, a poziom bardzo wysoki. Jury miało zatem „twardy orzech do zgryzienia”. Z wielką przyjemnością prezentujemy wyniki IV edycji konkursu SING WITH ME!

            Miejsce I

            Przedszkole Miejskie nr 4, piosenka „One little finger” - przygotowała pani Aneta Powroźnik

            Przedszkole Miejskie nr 14, piosenka „Five little ducks” przygotowała pani Aneta Powroźnik

            Miejsce II

            Przedszkole Miejskie nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi, piosenka „If you’re happy” - przygotowała pani Aleksandra Baranowicz  

            Przedszkole Miejskie nr 6, piosenka „Do you know?” – przygotowała pani Anna Łukaszczyk-Stawiarska

            Miejsce III

            Przedszkole Miejskie nr 1, piosenka „Butterfly, ladybug” - przygotowała pani Anna Łukaszczyk-Stawiarska

            Przedszkole Miejskie nr 10, piosenka „On vacation” - przygotowała pani Paulina Winiarska

            WYRÓŻNIENIA:

            Przedszkole Miejskie nr 6, piosenka „Spring is here” – przygotowała pani Anna Łukaszczyk-Stawiarska

            Szczególne wyróżnienie za wysoką wartość językową i artystyczną wykonanych utworów otrzymało Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” za piosenkę „Perfect” w wykonaniu chłopców  oraz  „Thunder” w wykonaniu dziewczynek. Dzieci zostały przygotowane przez panią Allę Lakya- Borsuk.

            Ogromne podziękowania składamy na ręce pań - opiekunów artystycznych, za trud włożony
            w przygotowanie dzieci
            !

            Uroczystość rozdania nagród w konkursie SING WITH ME uświetnił występ uczniów klasy II a, którzy żywiołowo zaprezentowali piosenkę pt; „Pets”. Dzieci z klasowego teatrzyku z 2c przygotowały dla przedszkolaków zagadki o teatrze i baśniach oraz przedstawienie kukiełkowe. Serdecznie podziękowania dla pani Alicji Łój, pani Kaliny Szymali oraz pani Magdaleny Kleban.

            Jeszcze raz gratulujemy wspaniałym i utalentowanym uczestnikom konkursu. Zapraszamy za rok!

            SING WITH ME! Publikujemy wyniki - ezamosc.pl

            Koordynatorzy konkursu: Katarzyna Sochań-Krupa i Iwona Adamczuk.

             

          • Konferencja na temat mediacji szkolnej i rówieśniczej w SP6

          •      13.06.2022r. delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w konferencji na temat mediacji szkolnej i rówieśniczej pt." Alternatywne sposoby rozstrzygania sporów ze szczególnym uwzględnieniem tematu mediacji rówieśniczej i szkolnej" zorganizowanej w Szkole Podstawowej Nr 6 w Zamościu.

            Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji Pana Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Ministra Marcina Romanowskiego, który przybliżył nam zagadnienie mediacji i roli, jaką odgrywa w edukacji prawnej młodzieży.

            Tematykę mediacji rówieśniczych i wyniki badań naukowych nad tym zagadnieniem zaprezentowała Pani Iwona Lewandowska-Pierzynka Naczelnik Wydziału do Spraw Edukacji Prawnej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pani Naczelnik zwróciła uwagę m.in. na to, jak ważną rolę pełni mediacja w kształtowaniu postawy aktywności i poszukiwaniu ugodowego rozstrzygnięcia konfliktu. Miłym akcentem, kończącym konferencję, było rozdanie przez Pana Ministra drobnych upominków. Dziękujemy za zaproszenie!

          • Test sprawności fizycznej do klasy I sportowej.

          •                                   1.Próba siły – rzut piłką lekarską 1 kg znad głowy

            Wykonanie: początek zaznacza się wyraźną linią o długości ok. 60 cm. Jest to linia, z której dziecko będzie wykonywało rzuty. W odległości około 100 cm od linii początkowej ustawia się pachołki tak, aby odległość między nimi wynosiła 1,5 m. Na pachołkach zawiesza się kolorowy sznurek. Badane dziecko staje w lekkim rozkroku, dosuwając palce stóp do linii początkowej. Po wykonaniu zamachu ramion do tyłu na lekko ugiętych nogach , wyrzuca piłkę jak najdalej do przodu ponad zawieszonym sznurkiem. Każde dziecko wykonuje dwa rzuty próbne i trzy mierzone. Odległość mierzy się z dokładnością do 10 cm, liczy się największa odległość z trzech rzutów.

             

            2. Próba mocy – skok w dal z miejsca

            Wykonanie: badany staje w małym rozkroku z równolegle ustawionymi stopami przed wyznaczoną linią. Skok należy wykonać z odbicia obunóż, uginając kolana i biorąc zamach rękami. Każde dziecko wykonuje jeden skok próbny i trzy mierzone. Długość wykonywanych skoków mierzy się z dokładnością do 1 cm. Za miarę mocy przyjęto długość najdalej wykonanego skoku.

             

            3. Próba szybkości – bieg na odległość 20 m ze startu wysokiego

            Wykonanie: w linii prostej wyznacza się odcinek 25 m. Na początku ustawia się pachołek, wyznaczając w ten sposób miejsce „startu”. W odległości 20 m od linii startu wyznacza się cienką, równoległą linię punku pomiaru czasu, a 5 m dalej ustawia się drugi pachołek, oznaczający „metę”. Badane dziecko staje na linii startu i na sygnał biegnie jak najszybciej do linii mety. Każde dziecko wykonuje próbę dwukrotnie, biegnąc indywidualnie. Czas próby mierzy się z dokładnością do 0,1 s. Miarę szybkości biegowej dziecka stanowi czas próby lepszej, tzn. szybciej wykonanej.

             

            4. Próba zwinności – bieg wahadłowy 4x5 m z przenoszeniem klocka

            Wykonanie: płaski odcinek powierzchni długości 5 m oznacza się dwiema liniami. Na jednej linii ustawia się dwa klocki, odległość między klockami wynosi 20 cm. Przed drugą z oznaczonych linii stawia się badane dziecko, podając mu instrukcję. „Na sygnał pobiegniesz, jak najszybciej i przyniesiesz klocek. postawisz klocek na linii, przed którą teraz stoisz i nie zatrzymując się, pobiegniesz po drugi klocek. Drugi klocek postawisz również na linii, przed którą teraz stoisz. Klocków nie można rzucać” . Czas próby mierzy się z dokładnością do 0,1 s. Za miarę zwinności przyjmuje się czas próby lepszej.

            Test odbędzie się 21.06.2022r. o godzinie 17.00 w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 8.

            Deklaracja_klasa_I_(1).docx

          • Digital Tools and Programming in Future Classrooms - projekt Erasmus KA229

          • Nasza szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie Erasmus+ „Digital Tools and Programming and in Future Classrooms” – „Narzędzia cyfrowe i programowanie w nowoczesnej szkole”. Jest on realizowany w ramach programu Erasmus+ akcja 2- współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Projekt będzie trwał 3 lata, a współpraca obejmuje uczniów w wieku 13-15 lat z Polski, Portugalii i Turcji.

            Celem projektu jest opracowanie, przetestowanie i wdrożenie innowacyjnych praktyk dla uczniów i nauczycieli w oparciu o  wykorzystanie aplikacji i technologii mobilnej i programowania. oraz rozwijanie międzynarodowych kompetencji społecznych, międzykulturowych i językowych.

            W projekcie przewidziane są 4 wizyty uczniów i nauczycieli w każdym kraju partnerskim. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszej mobilności uczniowskiej do Portugalii. W tej mobilności szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych w składzie: Zuzanna Kamińska, Julia Klimkiewicz, Maja Furmanek, Filip Bałuta, Filip Wnuk.

          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • 9-10 czerwca uczniowie z klas 7c, 7a, 6a pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pogoda dopisała, humory również. W programie: Krzemionki Opatowskie, Droga Królewska, klasztor św. Krzyża, zamek w Chęcinach, Centrum Leonardo daVinci i Sabat Kajno (park miniatur, kino 6D, park linowy)

        • Rekrutacja uzupełniajaca.
          • Rekrutacja uzupełniajaca.

          • Szanowni Państwo,

            W dniach 13 - 17 czerwca 2022 r, odbędzie się rekrutacja uzupełniająca uczniów do naszej szkoły. Nabór uzupełniający zostanie przeprowadzony tak samo jak rekrutacja podstawowa w systemie Nabór. Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu naszej szkoły.

          • Dwa Teatry.

          • 21. odsłona Festiwalu „Dwa Teatry” zbliża się wielkimi krokami. W dniach 10-13 czerwca zamojski zespół staromiejski stanie się wielką sceną Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Po raz drugi do Zamościa zawitają gwiazdy małych i dużych ekranów oraz posiadacze aksamitnych radiowych głosów.

            Czterodniowy festiwalowy maraton zainauguruje gala na Rynku Wodnym w piątek 10 czerwca, której punktem kulminacyjnym będzie wręczenie Wielkiej Nagrody. W tym roku za całokształt dokonań artystycznych zostaną uhonorowani Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz. Od rana do wieczora widzowie i słuchacze będą mogli ocenić 12 spektakli telewizyjnych i 19 słuchowisk radiowych rywalizujących o główną nagrodę „Dwóch Teatrów”. Spektakle – wzorem roku poprzedniego – zostaną odtworzone w sali Consulatus, natomiast aby posłuchać słuchowisk radiowych należy pofatygować się do Jazz Club Kosz.

            Laureatów nagród w kilkunastu kategoriach poznamy podczas uroczystej gali finałowej na płycie Rynku Wielkiego w Zamościu w poniedziałek, 13 czerwca.

            Bogatą festiwalową ofertę uzupełniają wydarzenia towarzyszące:

            • Spotkania z gwiazdami: Halina Łabonarska, Magdalena Zawadzka, Andrzej Mastalerz, Włodzimierz Press, Ewa Dałkowska. Miejsce: Synagoga.
            • Spektakle pozakonkursowe, czytania aktorskie, koncerty Izabeli Laskowskiej – Islet i Krzysztofa Antkowiaka, Izabeli Połońskiej, Adama Struga. Miejsce: Rynek Wodny.
            • Słuchowiska i spektakle w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (Pawilon pod Kurtyną) i w Orkiestrze Symfonicznej im. K. Namysłowskiego.
            • „Radio dzieciom” - Spektakle radiowe dla dzieci i warsztaty z Kasią Stoparczyk. Miejsce: Sala Ślubów miejskiego Ratusza.
            • Warsztaty muzyczne z Adamem Strugiem i słuchowisko „Pan Tadeusz” Mickiewicza na żywo. Miejsce: Aula Państwowej Szkoły Muzycznej i warsztaty plastyczne z prof. Lechem Majewskim – autorem tegorocznego plakatu festiwalowego. Miejsce: Liceum Plastyczne im. B. Morando.
            • Zamojska Arlekinada na Rynku Wielkim.
            • Wystawy plenerowe w przestrzeni zespołu staromiejskiego.

            Szczegółowy program już wkrótce znajdzie się na naszej stronie internetowej, a także w mediach społecznościowych.

          • Sukces Sandry Kowalczyk

          • 7 czerwca 2022r. w Lublinie odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata otrzymała nasza uczennica Sandra Kowalczyk - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Kuratoryjnego z chemii. Sandrę do konkursu przygotowywała p. Irena Chwiejczak - nauczyciel chemii.  

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • MAMY SREBRNY MEDAL.

          • Zakończyły się Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej chłopców, które odbywały się w dniach 02 - 05.06.2022 w Dźwirzynie. Drużyna trenera Damiana Morawskiego wywalczyła srebrny medal pokonując w ostatnim meczu drużynę z Ostrołęki, która zdobyła złoto dzięki korzystniejszej ilości bramek.  Wspaniałe relacje z turnieju przekazywał kierownik drużyny p. Adam Gaca. Jest to ogromny sukces naszych szczypiornistów, którzy występowali w składzie:

            Arcaba Paweł, Bielecki Mateusz, Bielecki Wiktor, Brodziak Dominik, Ciurysek Szymon, Dołba Kacper, Dragan Dawid, Dymytryszyn Szymon, Farion Dawid, Gawliczek Michał, Kostrubiec Kacper, Krasnopolski Krzysztof, Kulik Karol, Łyś Paweł, Pieczykolan Ignacy, Smyl Wojciech. 

            W najlepszej siódemce turnieju znalazł się  Dominik Brodziak, a za najlepszego "kołowego" turnieju uznano Michała Gawliczka.

            Jesteśmy z Was dumni. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

             

          • Konkurs: Ich und meine Familie

          • Uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w konkursie komiksowym z języka niemieckiego pt. Ich und meine Familie./Ja i moja rodzina.

            Oto wyniki konkursu:

            I miejsce - Gabriela Nowak kl. 8c

            II miejsce - Amelia Mazurek kl. 7c

            III miejsce - Antoni Lewicki kl. 7a

            Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

            Katarzyna Morawska - nauczyciel języka niemieckiego