• Biegi Listopadowe

          • 11 listopada na Rynku Wielkim odbyły się Biegi Listopadowe. Po uroczystym otwarciu o godzinie 11.11 wszyscy uczestnicy odśpiewali Hymn po czym poszczególne roczniki chłopców i dziewcząt wzięły udział w biegach na poszczególnych dystansach. Naszą szkołę reprezentowało około 80 dzieci. Każdy otrzymał pamiątkowy medal. Mieliśmy również uczniów na podium.

            Pola Piasecka i Dawid Mikulski z klasy 2 a sportowej na dystansie 400 m wybiegali złoto. Anastazja Zwolan 4 b - pierwsze miejsce i Ania Kura z 4 b drugie miejsce również na dystansie 400.

            Gratulujemy!

            Opiekunowie: Kobylas Marcin, Anna Kusztykiewicz, Lewicki Jarosław oraz Aneta Keler.

          • O Polsce z Ozobotami

          • Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały... warto, żeby te słowa znało każde dziecko. Na zajęciach przeprowadzonych w klasie 1 a, uczniowie rozmawiali o symbolach narodowych Polski, o regionach Polski, historii Polski w czasie zaborów, odczuciach związanych z tym, że są Polakami. W ten trudny,ale bardzo ważny temat wplecione zostały elementy kodowania i robotyki. Ozoboty wędrowały po zakodowanej przez dzieci planszy.

          • Szkoła do hymnu.

          • Już po raz kolejny w przeddzień narodowego święta 11 Listopada, uczniowie naszej szkoły zebrali się w hali sportowej, aby dokładnie o godzinie 11:11 odśpiewać wspólnie hymn. Tuż przed tym wydarzeniem przedstawiciele SU przypomnieli zebranym historię Mazurka Dąbrowskiego. Po imponującym wykonaniu hymnu głos zabrał dyrektor Artur Plewa,który podziękował zebranym za wzorową postawę oraz zaprosił na miejskie obchody Święta Niepodległości w sobotę 11.11.2023 na Rynku Wielkim w Zamościu.

          • ŚNIADANIE DAJE MOC!!! - DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

          •  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. A dziś w naszych śniadaniówkach ukryło się samo ZDROWIE!!!

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Dziś doszło w naszej szkole do niecodziennej sytuacji. Otóż w klasie 1 a zamiast dzieci przyszły postacie z bajek. Była Roszpunka, Wilk, Król, Kot w butach, Smok, Tygrysek, Śpiąca Królewna i wiele innych.

            Zaproszeni goście podkreślili znaczenie bajki w życiu małego człowieka. Bajki rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.

          • Dzień Kanapki

          • Chleb, masło, wędlina, ser, ogórek, pomidor, szczypiorek ... takie zapachy roznosiły dziś po naszej szkole. Obchodziliśmy Dzień Kanapki.

            Według legendy zawdzięczamy istnienie kanapki  Johnowi  Montagu - czwartemu hrabiemu Sanwich, który nie chciał się odrywać od swoich zajęć i poprosił swoich służących o przygotowanie mu posiłku, do którego nie były potrzebne sztućce. Sprytni służący przemycili pomiędzy kromkami chleba kawałki mięsa. Kiedy ludzie usłyszeli o tym pomyśle, zaczęli zamiawiać "to, co Sanwich". A dlaczego dziś akurat przypada to święto? Bo 3 listopada hrabia Sandwich obchodzi urodziny :)

            Smacznego!!!

          • Zbiórka Pluszaków

          • Kochane Dzieci, Rodzice i Przyjaciele naszej szkoły. 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Mały Samorząd Uczniowski zaczyna zbiórkę Pluszowych Misiów dla dzieci przebywających na oddziale pediatrii w Zamościu. Do Misia można dołączyć kartkę z życzeniami dla chorego dziecka. Dzieciom będzie na pewno miło, przekazanym misiom również :)

             

            Mały Samorząd Uczniowski

          • Tydzień Uczniowskiej SuperMocy 2023

          • Cała społeczność Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu po raz kolejny wzięła udział w Tygodniu Uczniowskiej SuperMocy pod hasłem: "Zostań Królem i Królową swego czasu."

            Uczniowie przygotowali wykonane własnoręcznie, wg własnego pomysłu korony i zegarki, które umieścili na szkolnym holu. Każdy mógł usiąść na tronie we własnej koronie, aby przez chwilę poczuć się jak prawdziwy Król i Królowa

            Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością!

          • Kalendarz świąt nietypowych

          • 25 października to Światowy Dzień Makaronu, Dzień Origami i Artystów. Uczniowie klas I-III uczcili te nietypowe święta w przeróżny sposób :)

          • Zakończenie projektu „Digital Tools and Programming in Future Classrooms”

          • Z wielką radością informujemy o zakończeniu z sukcesem projektu unijnego „Narzędzia Cyfrowe i Programowanie w nowoczesnej szkole ” akcja  KA2 - Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, KA229 - Projekty Współpracy szkół. Raport końcowy z realizacji projektu, złożony w systemie Mobility tool, otrzymał pozytywną opinię Agencji Narodowej, uzyskując status projektu rozliczonego finansowo i zamkniętego.

            Udział w projekcie przyczynił się do nadania naszej placówce wymiaru europejskiego poprzez stosowanie innowacyjnych metod nauczania opartych o elementy kodowania i programowania oraz komunikacji międzynarodowej na miarę nowoczesnej Europy

          • Festiwal Warzyw i Owoców

          • W dniu 20 października w naszej szkole odbył się Festiwal Warzyw i Owoców, podczas którego zachęcaliśmy uczniów edukacji wczesnoszkolnej do propagowania zdrowego odżywiania, a przede wszystkim do zwiększenia udziału owoców i warzyw w codziennym życiu.

            Przyrządzone smakołyki były bardzo pomysłowe, a Rodzice wykazali się zdolnościami kulinarnymi oraz wiedzą o prozdrowotnych zaletach owoców i warzyw. Na stołach pojawiły się pyszne ciasta, babeczki, surówki, owocowe szaszłyki, ciasteczka z owocami, naleśniki, kotleciki ziemniaczane, różnorakie przekąski, zupy oraz soki owocowe i warzywne.

            Cały dzień minął nam w owocowo-warzywnej atmosferze, przy okazji dostarczając uczniom witamin ukrytych w owocach i warzywach.

            Szanowni Państwo SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za przygotowanie potraw, pomoc i życzliwość, które przyczyniły się do zorganizowania szkolnego FESTIWALU WARZYW I OWOCÓW

            Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej

          • Klasowe koncerty utalentowanych uczniów klas V

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki uczniowie klas V przygotowali Klasowe Koncerty Talentów, wcześniej zapoznali się z Kodeksem Melomana, który obowiązywał podczas pokazów koleżanek i kolegów z klasy. Zarówno występujacy, prowadzący jak i klasowa publiczność spisała się na medal. Pamiętajmy, że każdy z nas ma jakiś talent, warto się nim podzielić z innymi.

          • Młodzi programiści Ósemki w akcji!

          • “Programowanie – wczesne mózgu rozwijanie”. 

            Wiatr jest jednym z podstawowych źródeł energii odnawialnej, czyli takiej która korzysta z zasobów innych niż węgiel, gaz czy ropa naftowa. Energia odnawialna jest przyjazną środowisku formą energii, wykorzystuje jedynie naturalne warunki atmosferyczne lub geologiczne Ziemi, nie zużywając przy tym kurczących się pokładów paliw kopalnych. Poza wiatrem, do najważniejszych źródeł energii odnawialnej należy energia wody, słońca, energia geotermiczna oraz energia biomasy.

            Od najdawniejszych czasów ludzie starali się wykorzystać siłę wiatru na swój użytek.

            Dwie grupy uczniów z klasy 8a Kura Maciej i Mynarczuk Szymon oraz Traczykiewicz Dawid i Morhun Patryk pod kierunkiem nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek złożyły i zaprogramowały roboty – modele elektrowni wiatrowej. Do zbudowania robotów wykorzystali LEGO Mindstorms Education EV3 oraz platformę robocamp.

            Elektrownia wiatrowa zamienia energię wiatru na prąd elektryczny. W naszym modelu wirnik jest napędzany przez silnik. W rzeczywistości wirnikiem obraca wiatr, co czyni go turbiną, a silnik jest zastąpiony generatorem. Podstawą wieży jest między innymi ciężka i stabilna kostka EV3. Jest to centrum sterowania wiatrakiem. Duży silnik wykorzystany jest jako czujnik obrotów. Dzięki temu, obracając dźwignią głowicę silnika, jednocześnie możemy regulować prędkość obrotu wirnika. Mniejszy silnik napędza śmigło wiatraka. Łopaty wiatraka są wymodelowane tak, aby przypominały kształtem te, które spotkać można w prawdziwych turbinach wiatrowych. Cały wirnik składa się z trzech identycznych łopat, które przymocowane są do dwóch kół pasowych. Łopaty zakończone są żółtymi belkami aby ta najszybciej obracająca się część była jednocześnie najbardziej widoczna.

            Nasi młodzi programiści podczas takich zajęć zdobywają kompetencje, które będą mogły owocować w przyszłości. Uczą się krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy kreatywnej i pracy w grupie. Takie zajęcia to fajna gimnastyka dla mózgu. Wierzymy, że te umiejętności są niezbędne nie tylko w branży IT, ale pomagają również w codziennym życiu.

            Nauczyciel informatyki

            Marzena Mazurek

          • Sukces projektu eTwinning Robo-Code

          • W dniach 28-30 września 2023r w Bratysławie odbyła się coroczna konferencja eTwinning "etwinning onsite course for teachers". W spotkaniu tym uczestniczyły p. Justyna Babiarz-Furmanek oraz p. Monika Kaznowska, autorki zwycięskiego projektu eTwinning "Robo Code". Konferencja miała na celu wyposażenie nauczycieli w innowacyjne metody nauczania, podejścia pedagogiczne i narzędzia technologiczne aby podnieść jakość ich nauczania i sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku pracy. Podczas spotkania miała miejsce ceremonia wręczenia tegorocznych nagród dla zwycięskich projektów eTwinning w konkursie europejskim "eTwinning Prizes 2023: Innovation and Education". Uczestniczki konferencji przeprowadziły warsztaty dla uczestników tego wydarzenia pt. Robo Code, w którym przedstawiły założenia i realizację zadań wraz z propozycją dobrych praktyk.

          • Sprawiedliwi Lubelszczyzny

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Sprawiedliwi Lubelszczyzny, którego organizatorem jest Lubelski Kurator Oświaty przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Centrum Jana Pawła II w Lublinie. Celem projektu jest upowszechnianie wiedzy o roli mieszkańców Lubelszczyzny w heroicznych działaniach nakierowanych na ochronę osób narodowości żydowskiej przed eksterminacją w czasie II wojny światowej. Uczennice: Iga Mielniczuk, Amelia Tarnogórska i Sara Kijko pod opieką p. Moniki Paski przygotowały prezentację "Strych na ulicy Szczebrzeskiej 48" przedstawiającą historię kilku mieszkańców Zamościa, którzy z narażeniem życia uratowali przed zagładą żydowskiego chłopca. Prezentację może obejrzeć każdy z Was. Link do prezentacji poniżej.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Strych_na_ul_Szczebrzeskiej_48.ppsx

          • Ślubowanie uczniów klas pierwszych

          • 16 października 2023 r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły, uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie pod kierunkiem swoich wychowawczyń.

            Pierwszaki w obecności rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne. Podczas występu ujawnili swoje prawdziwe talenty.

          • Wyróżnienie dla Tosi

          • Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły ANTONINA BURCON otrzymała WYRÓŻNIENIE w eliminacjach do Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Śpiewający Słowik"

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Konkurs plastyczny klas II-III

          • Konkurs ,,Drzewo naszej polskiej jesieni" rozstrzygnięty.

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym:

            Klasa II a Maria Batalia

            Klasa II b Kornelia Seń

            Klasa II c Aleksander Rakuś

            Klasa III a Marcel Graca

            Klasa III b Estera Ołówek

            Klasa III c Brajan Kubina

            Życzymy powodzenia w następnych konkursach :)

          • Dzień Gier Planszowych

          • To coroczne święto miłośników planszówek, obchodzone 10 października.

            Planszówkowe rozgrywki to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja, czy liczenie. A co najważniejsze - spotkanie przy grach planszowych to idealna, łącząca pokolenia okazja do spędzenia czasu z innymi ludźmi.