• Szkoła z Klasą 2.0

•               Szkoła z klasą 2.0

DEBATA KLASOWA

21 listopada uczniowie klasy Vb mieli możliwość wzięcia udziału w debacie klasowej, w trakcie której wspólnie ustaliliśmy Kodeks 2.0.

Naszą rozmowę poprzedziło spotkanie, w trakcie którego wyjaśniliśmy, czym jest projekt Szkoła z Klasą 2.0; poznaliśmy zagadnienie "Tik", a także dokonalismy wtajemniczenia w  7 punktów kondeksu 2.0, przy pomocy których postanowiliśmy stworzyć własny kodeks. Wyżej wymienione punkty były dla nas przede wszystkim inspiracją do rozmowy i dyskusji. W jej trakcie pojawiły się konkretne sugestie, będące odpowiedzią na natępujące pytania:

1. Internet i komputer - przyjaciel czy wróg?

2. Ufać czy też nie?- sprawdzamy prawdomówność Internetu.

3. Czy jesteśmy złodziejami?

4. Jak rozmawiać -  nie mówiąc?

5. Szkolny komputer - fajna sprawa?

6. Czy jestem bezpieczny?

7. Czy ja też mogę być nauczycielem?

Na podstawie wstępnych ustaleń oraz po przeszkoleniu e-learningowym, pt. "Bezpieczna przygoda z Internetem" udało nam się stworzyć klasowy Kodeks 2.0:

1. Tik - jest moim przyjecielem.

2. Włączamy wykrywacz kłamst korzystając z Internetu.

3. Nie kradnij - umieść dane właściciela.

4. Dziennik elektroniczny i strona internetowa szkoły - to możliwość rozmowy z kolegami, ale także z nauczycielami.

5. Korzystajmy z ICIM oraz ze szkolnych komputerów zgodnie z regulaminami pracowni.

6. W sieci bądźmy bezpieczni:

- chronimy dane osobowe;

- nie zawieramy znajomości z nieznajomymi;

- czytamy regulaminy;

- nie wchodzimy na strony niedozwolone dla naszej grupy wiekowej;

- dbamy o ochronę antywirusową;

7. Stańmy się nauczycielami - uczmy rodziców, dziadków, kolegów korzystania z Tik.

Debata - była naszym pierwszym zadaniem, przed nami kolejne. Trzymajcie za nas kciuki...