• Poznajemy druk 3D

Innowacyjne zajęcia – projekt i wydruk 3D „Ozdoby choinkowe 3D”

Dzięki ministerialnemu projektowi Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła nowoczesne pomoce dydaktyczne w tym drukarki 3D, które stały się ulubionym urządzeniem w pracowni komputerowej. Filamenty nie mogły leżeć, więc uczniowie zabrali się do pracy. Klasy VIII przez cały listopad pod opieką nauczyciela informatyki p. Marzeny Mazurek realizowały projekt: „Ozdoby choinkowe 3D”. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie i wydrukowanie ozdób choinkowych. Modelowania 3D dokonano w  programie SketchUp, model do druku przygotowano w Creality Slicer 4.8.2 a sam wydruk odbył się na szkolnej drukarce 3D Creality. Efekty pracy naszych ósmoklasistów można podziwiać na choince, która została ubrana w ozdoby przez nich zaprojektowane i wydrukowane. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Innowacyjne zajęcia w naszej szkole wspierają naukę zgodnie z duchem STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) i inspirują uczniów do samorozwoju. STEAM jest wiodącą metodologią w bardzo wielu placówkach oświatowych na całym świecie, w dużej mierze opiera się na wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, co pozwala równolegle na rozwój samej metody. Odpowiada najbardziej aktualnym trendom oraz potrzebom wszechstronnej edukacji opartej na kreatywności, pracy grupowej i metodzie projektu.

Uczniowie biorący udział w zajęciach są zdecydowanie bardziej skupieni ze względu na charakter lekcji nastawiony na rozwiązywanie problemów, poszukiwanie rozwiązań i odkrywanie nowych możliwości. Tego typu zajęcia dają dzieciom możliwość tworzenia, badania przygotowanych rozwiązań oraz sprawdzania i testowania ich w praktyce. Niesie to ze sobą wielką wartość i pozwala rozwijać jedną z najważniejszych kompetencji jaką jest umiejętność konstruktywnego wyciągania wniosków.

Nauczyciel informatyki

Marzena Mazurek

W dniach 1 – 2 października 2022 r. w konferencji „KREATYWNOŚĆ W DOBIE CYFRYZACJI” w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie uczestniczyła p. Marzena Mazurek. Celem konferencji było przekazanie nauczycielom wiedzy o tym, w jaki sposób mogą pracować z uczniami na zajęciach, rozwijając ich uzdolnienia, wykorzystując przy tym sprzęt, który trafił do szkół w ramach Rządowego Projektu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć uczestnicy poznali m.in. tajniki pracy z drukarką 3D. Zdobyta wiedza pozwoliła po powrocie wspólnie z uczniami wykonać pierwszy wydruk 3D wykorzystując drukarkę zakupioną przez naszą szkołę w ramach wspomnianego programu.