Co fajnego w bibliotece!!!

Mobilna biblioteka

Na platformie lektury.gov.pl  każdy nieodpłatnie znajdzie ebooki oraz audiobooki lektur. Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, na której aktualnie nam zależy.

Znajdziecie tam ponad 700 utworów - nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe, jak również lektury uzupełniające. Książki udostępnione są poprzez zawarty w serwisie czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków. Ponadto użytkownicy platformy mogą ściągnąć wygodną aplikację mobilną partnera lektury.gov.pl. Serwis otwiera uczniom dostęp do ponad 220 darmowych nagrań.

NPRC - Priorytet 3

Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 przystapiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, którego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów i wspieranie czytelnictwa. Za otrzymane wsparcie finansowe - 15ooo zł zakupionono komputer, który usprawni pracę biblioteki oraz książki. Są to zgodnie z wymogami bestsellery i nowości wydawnicze dostosowane  wieku  każdego etapu edukacyjnego naszych uczniów.

W trakcie roku szkolnego realizowane będą kolejne działania promujące czytelnictwo, m.in. konkursy, projekty, warsztaty biblioteczne, do wzięcia udziału w których serdecznie zapraszamy.

Zachęcamy wszystkich czytelników do zapoznania się z najnowszą ofertą - naprawdę warto!

Klauzula_informacyjna_dla_beneficjentow_Priorytetu_3_NPRCz.docx

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia to święto książki dziecięcej. Obchodzimy je w dniu urodzin jednego z najbardziej cenionych baśniopisarzy - Andersena. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). W naszym kraju od 2001 roku odbywa się akcja społeczna "Cała Polska Czyta Dzieciom".

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Po raz pierwszy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodziliśmy w 1995 roku. Ustamowiło je UNESCO.

Dlaczego taka data? 23 kwietnia przypada rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

Sam pomysł zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia to dzień świętego Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie ze zwyczajem, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował ustanowienie Dnia Książki.

Dzień Książki był w Hiszpanii obchodzony już w roku 1930, od 1964 roku – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 roku – także w Polsce.