Regulamin
REGULAMIN ŚWIETLICY SZKOLNEJ
1. Podstawą uczestniczenia dziecka w zajęciach prowadzonych w świetlicy szkolnej jest pisemny wniosek rodzicow lub prawnych opiekunów wypełniony według ustalonego wzoru - Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.
2. Uczestnictwo ucznia zakwalifikowanego do zajęć świetlicowych jest w nich obowiązkowe.
3. W świetlicy mogą przebywać tylko uczniowie i pracownicy szkoły.
4. Opieką świetlicy objęci są również uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii lub wychowania do życia w rodzinie. W stosunku do tych uczniów nie jest wymagana karta zgłoszenia do świetlicy.
5. Zajęcia świetlicowe prowadzone są przez wychowawców zgodnie z rocznym planem zajęć dydaktyczno - wychowawczych opracowanym przez wychowawców na dany rok szkolony, zatwierdzonym przez Dyrekcję Szkoły.
6. Wychowawca świetlicy prowadzi dziennik zajęć dydaktyczno - wychowawczych, w który wpisuje tematykę zajęć oraz godziny przybycia i wychodzenia wychowanków ze świetlicy szkolnej.
7. Zajęcia świetlicowe odbywają się w grupie liczącej maksymalnie 25 osób.
8. Każde przybycie dziecka do świetlicy zgłaszane jest wychowawcy, który wpisuje obecność do dziennika zajęć.
9. Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie korzystajacy w danym czasie ze świetlicy zobowiązani są w niej przebywać.
10. Podczas spacerów i zajęć odbywajacych sie na świeżym powietrzu wychowawnkowie świetlicy przebywają w grupie, pozostają w zasięgu wzroku wychowawcy.
11. Z wyposażenia świetlicy można korzystać wyłącznie pod opieką i za zgodą wychowawcy.
12. Po skończonych zajęciach lub zabawie dzieci zobowiązane są do porządkowania miejsca pracy lub zabawy.
13. Uczniowie korzystajacy ze świetlicy szkolnej zobowiązani są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa, kultury i higieny pracy:
- zgodnie współdziałać w grupie, unikać kłótni, niepoorozumień i przepychanek
- okazywac szacunek osobom dorosłym oraz innym dzieciom przebywajacym w świetlicy
- używać zwrotów grzeznosciowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam
- dbać o estetyczny wyglad sali, nie niszczyć sprzętu, zabawek, gier, klocków
14. Wychowankowie świetlicy wykonują wszystkie polecenia wychowawców.
15. Posiłki spożywane są w przewach między zajęciami, dzieci zajmują miejsca przy strolikach, zabrania sie wchodzenia na dywan z produktami spożywczymi i napojami.
16. Wychowawca świetlicy sprawuje opikę nad uczniami spożywajacymi obiad w stołówce szkolnej podczas przerwy śródlekcyjnej trwającee 20 minut.
17. Rodzice ucznia, który dokonał celowego zniszczenia wyposażenia świetlicy mogą zostać obciążeni pełną lub częściową odpłatnością za zniszczony czy uszkodzony sprzęt.
18. Ze świetlicy szkolnej uczniowie odbierani są osobiście przez rodziców (prawnych opiekunów) lub przez osoby przez nich upoważnione w formie pisemnej (rodzeństwo po ukończeniu 11 roku życia)
19. Dziecko moze samodzielnie opuszczać świetlicę w celu udania się do domu wyłącznie za pisemna zgodą rodziców lub prawnych opiekunów.
20. Wyjście dziecka do sklepiku szkolnego odbywa sie wyłącznie pod opieką wychowawcy.
21.Osobom będącym pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających zabrania się odbierania dzieci ze świetlicy szkolnej.
W ramach pracy świetlicy szkolnej realizowane są zajęcia z zakresu:
a) rozwijania umiejętności manualnych: zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, sklejanie
b) doskonalenia umiejętności samodzielnego czytania i słuchania tekstu czytanego przez nauczyciela: czytanie bajek, wierszy, opowiadań, prasy dla dzieci
c) wzbogacania posiadanych wiadomości, zaspokajania ciekawości świata: czytanie książek, encyklopedii, rozmowy i pogadanki z dziećmi, zabawy tematyczne, gry dydaktyczne i edukacyjne
d) kształtowania umiejętności wypowiadania się na zadany i dowolny temat, formułowania pytań i odpowiedzi: rozmowy i pogadanki z dziećmi, zabawy typu – dokończ zdanie, opowiedz co było dalej?
e) ćwiczenia umiejętności zapamiętywania fragmentów tekstu wiersza, piosenki: inscenizacje, zajęcia muzyczne
f) kształtowania umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy: konkursy, quizy, rozwiązywanie i układanie krzyżówek, zagadek, rebusów, odrabianie prac domowych, zabawy tematyczne, gry dydaktyczne
g) wyzwalania ekspresji twórczej: pisanie wierszy, rymowanek, bajek, opowiadań, prace plastyczne, zabawy konstrukcyjne, inscenizacje, zajęcia muzyczne
h) zwiększania sprawności fizycznej, wyrabianie koordynacji wzrokowo- ruchowej: gry i zabawy ruchowe w sali i na boisku szkolnym
i) zrelaksowania i wyciszenia organizmu: relaks przy muzyce, oglądanie bajek oraz filmów, dowolne zabawy dzieci