Założenia i cele projektu.
tytuł projektu: Digital Life Skills (Cyfrowe Umiejętności Społeczne)
TEMATYKA PROJEKTU, CELE, INSPIRACJA
Pomysł na projekt (Digital Life Skills on European School Radio – Cyfrowe Umiejętności Społeczne w Szkolnym Radiu Europejskim), na zajęcia warsztatowe były zainspirowane podręcznikiem British Council pt „Life Skills. Developing Active Citizens” napisanej przez Cliff Parry i Maria Nomikou. Podręcznik ten zawiera 6 zadań, których celem jest pomóc młodym obywatelom radzić sobie z problemami i pytaniami życiowymi (podejmowanie decyzji, krytyczne myślenie, jaka jest moja hierarchia wartości, szacunek dla siebie i innych, osiąganie porozumienia) . Według podręcznika - Life Skills (Umiejętności społeczne) są zasadnicze w demokratycznych społeczeństwach, a społeczeństwo takie potrzebuje odpowiedzialnych, aktywnych i świadomych obywateli, którzy:
- są świadomi swoich praw i obowiązków
- rozpoznają problemy społeczne i polityczne
-dbają o swój dobrobyt i innych ludzi
-potrafią wyrażać swoje zdanie i argumentować je
-potrafią wpływać na rozwój świata
- są aktywni w swoim środowisku
Te zdolności nie rozwijają się samoistnie, ale muszą być rozwijane, aby obywatele byli autentycznie zaangażowani w sprawy społeczne.
Umiejętności społeczne poruszają kwestie, które:
- są prawdziwe, dotyczą ludzkiego życia
- tematyczne
- delikatne (osobiste, zwłaszcza, gdy dotyczą rodziny lub przyjaciół
- kontrowersyjne (ludzie mają różne opinie)
- moralne (co ludzie uważają za dobre lub złe, właściwe lub nie, ważne lub nieważne w społeczeństwie).
Celem warsztatów rozwijających umiejętności społeczne było:
- rozwijanie pewności siebie (radzenie sobie ze zmianami, wyzwaniami, problemami takimi jak znęcanie się czy dyskryminacja),
- umożliwianie wyrażania własnego zdania,
- branie czynnego udziału w dyskusjach, negocjowaniu,
- poznanie i zrozumienie zasad obowiązujących w demokratycznym społeczeństwie: prawa człowieka, prawa dziecka, różnorodność, demokracja, sprawiedliwość, równość, wolność, tolerancja, otwartość, odwaga w wyrażaniu swojego zdania, gotowość do słuchania, co inni mają do powiedzenia, współpraca z innymi ludźmi i odwaga, aby stawać w obronie słabszych czy prześladowanych.