• Digital Life Skills

        • tytuł projektu: Digital Life Skills (Cyfrowe Umiejętności Społeczne)

          TEMATYKA PROJEKTU, CELE, INSPIRACJA

          Pomysł na projekt (Digital Life Skills on European School Radio – Cyfrowe Umiejętności Społeczne w Szkolnym Radiu Europejskim),  na zajęcia warsztatowe były zainspirowane podręcznikiem British Council pt „Life Skills. Developing Active Citizens” napisanej  przez  Cliff Parry i Maria Nomikou. Podręcznik ten zawiera 6 zadań, których celem jest pomóc młodym obywatelom radzić sobie z problemami i pytaniami życiowymi (podejmowanie decyzji, krytyczne myślenie, jaka jest moja hierarchia wartości, szacunek dla siebie i innych, osiąganie porozumienia) . Według podręcznika - Life Skills (Umiejętności społeczne) są zasadnicze w demokratycznych społeczeństwach, a społeczeństwo takie potrzebuje odpowiedzialnych, aktywnych i świadomych obywateli, którzy:

          - są świadomi swoich praw i obowiązków

          - rozpoznają problemy społeczne i polityczne

          -dbają o swój dobrobyt i innych ludzi

          -potrafią wyrażać swoje zdanie i argumentować  je

          -potrafią wpływać na rozwój świata

          - są aktywni w swoim środowisku

          Te zdolności nie rozwijają się samoistnie, ale muszą być rozwijane, aby obywatele byli autentycznie zaangażowani w sprawy społeczne.

           

          Umiejętności społeczne poruszają kwestie, które:

          - są prawdziwe, dotyczą ludzkiego życia

          - tematyczne

          - delikatne (osobiste, zwłaszcza, gdy dotyczą rodziny lub przyjaciół

          - kontrowersyjne (ludzie mają różne opinie)

          - moralne (co ludzie uważają za dobre lub złe, właściwe lub nie, ważne lub nieważne w społeczeństwie).

           

          Celem warsztatów rozwijających  umiejętności społeczne było:

          - rozwijanie pewności siebie (radzenie sobie ze zmianami, wyzwaniami, problemami takimi jak znęcanie się czy dyskryminacja),

          - umożliwianie wyrażania własnego zdania,

          - branie czynnego udziału w dyskusjach, negocjowaniu,

          - poznanie i zrozumienie zasad obowiązujących w demokratycznym społeczeństwie: prawa człowieka, prawa dziecka, różnorodność, demokracja, sprawiedliwość, równość, wolność, tolerancja, otwartość, odwaga w wyrażaniu swojego zdania, gotowość do słuchania, co inni mają do powiedzenia, współpraca z innymi ludźmi i  odwaga, aby stawać w obronie słabszych czy prześladowanych.


          DZIAŁANIA

          WARSZTATY

          ZADANIE 1 (z podręcznika "Life SkillsDeveloping Active Citizens - Cliff Parry i Maria Nomikou)

          Activity 1 „Sailing to a New Land” (Rejs na nowy ląd)

          • Uczniowie tworzą piramidę: hierarchia potrzeb.
          • Uczniowie analizują różne możliwości, podejmują decyzje i  uzasadniają swoje wybory.
          • Uczniowie krytycznie oceniają różne pomysły i opinie, z którymi się zgadzają lub nie.
          • Uczniowie negocjują, podejmują decyzje, przekonują innych do swojego zdania.

          Nauczyciele prowadzący: Justyna Babiarz-Furmanek i Małgorzata Truszyńska Kutnik

          Materiały:

          - 30 kart (potrzeby: rodzice, zabawki, lekarstwa, demokratyczne wybory i zasady, zegarek, własny język i kultura, lekarz, rower, słodycze, biżuteria, MP3, ciepłe ubrania, wygodny dom, modne ubrania, wakacje na plaży, zdrowe jedzenie, ochrona przed wykorzystywaniem, edukacja, czyste środowisko, telefon komórkowy, napoje i burgery, możliwość wypoczynku i zabawy, prasa, możliwość kultywowania religii, możliwość wyrażania własnej opinii, pieniądze, czysta woda, mój własny pokój, komputer i dostęp do Internetu, sprawiedliwe traktowanie i wolność od dyskryminacji)

          - karton, nożyce, klej

          - muzyka

          Przebieg:

          1. Wyruszacie na Nowy Ląd- nowy kontynent, którego nikt nie zamieszkuje. Kiedy przypłyniecie będziecie musieli stawić czoła wyzwaniu – stworzenie swojego państwa.
          2. Uczniowie podzieleni na 5 osobowe grupy – każda grupa dostaje kopertę z kartami potrzeb – pamiętajcie, że karty  to rzeczy, które możecie zabrać na Nowy Ląd i będą wam służyły kiedy zaczniecie nowe życiew nowym państwie. Każda grupa rozkłada karty, analizuje je.
          3. Statek wyruszył. Początkowo podróż przebiega bardzo przyjemnie, słońce świeci,         a morze jest łagodne. Nagle zbliża się do was duży sztorm, a statek zaczyna się niebezpiecznie huśtać. Coraz bardziej rozhuśtany statek może lada chwila zatonąć. Każda grupa podejmuje decyzje, których 5 kart – potrzeb wyrzucić za burtę i nie będzie ich można już odzyskać. Zastanówcie, się z czego jesteście gotowi zrezygnować? Uczniowie analizują, rozmawiają i wspólnie dokonują wyboru.
          4. Burza ustała wreszcie i wszyscy odetchnęli z ulgą. Jednak prognoza pogody wcale nie jest optymistyczna – zbliża się huragan i mknie prosto na statek. Żeby się uratować, musicie wyrzucić kolejnych 5 kart za burtę. Pamiętajcie, aby nie pozbywać się kart – wartości, które pomogą wam przetrwać w nowym miejscu. Uczniowie naradzają się i wspólnie podejmują decyzję.
          5. Byliście tak blisko porażki. Jednak cel jest już bliski i nowy ląd jest już na wyciągniecie ręki. Hurra, cieszymy się.  Już widać nowy ląd. Nagle ogromny wieloryb uderza i robi dziurę w statku. Żeby odciążyć statek i aby się utrzymał należy wyrzucić kolejne 4 karty. Uczniowie wspólnie dokonują wyboru.
          6. Z radością informuję, że po nieprzyjemnych niespodziankach na morzu wreszcie udało wam się bezpiecznie dopłynąć na nowy kontynent. Jesteście gotowi, aby stworzyć nowe państwo.
          7. Każda grupa przykleja na kartonie karty, które zostawili, tak aby pamiętać o tym , jakie rzeczy –wartości przywieźli ze sobą na nowy ląd. Spójrzcie, czy macie wszystko, aby przetrwać, aby dobrze się rozwijać i wzrastać.

          Podsumowanie i ocena. Pytania do dzieci:

          1. Co podobało wam się w tym zadaniu?
          2. W jaki sposób podejmowaliście decyzje, co wyrzucić, a co zostawić?
          3. Czy trudno wam było podjąć niektóre decyzje?
          4. Czy w grupie były spory/ kłótnie o to, które karty-wartości zostawić,  a co wyrzucić? Jak poradziliście sobie z tymi sporami?
          5. Czy wszyscy mają takie same potrzeby? Którzy mają inne potrzeby?
          6. Co sądzicie na temat ostatecznych decyzji? Czy dzięki potrzebom/rzeczom/ wartościom, które zostawiliście, będziecie mogli przetrwać w obcym kraju? Czy będziecie mogli rozwijać się i wzrastać?
          7. Czy byliście zaskoczeni ostatecznym rozwiązaniem? (pozostawionymi kartami)
          8. Gdybyście mieli powtórzyć zadanie, czy dokonalibyście innych wyborów? (odrzucilibyście inne karty-wartości?

          Odpowiedzi uczniów:

          1. Współpraca, muzyka w tle.
          2. Poprzez rozmowę, spór, argumentowanie.
          3. Tak, sprzeczaliśmy się o to, które rzeczy mamy zostawić.
          4. Były spory – ale w końcu udało nam się dojść do porozumienia, jeśli  inne osoby potrafiły nas przekonać, poprzez głosowanie.
          5. Ludzie mają różne potrzeby, my też mieliśmy różne potrzeby.
          6. Uważamy, że podjęliśmy słuszne decyzje, ponieważ potrzeby, które uznaliśmy za najważniejsze były ważne dla większości.
          7. Nie dokonalibyśmy innych wyborów, zdecydowalibyśmy tak samo.

          Prawa człowieka opierają się na potrzebach człowieka tj na rzeczach, których ludzie potrzebują, aby przetrwać, rosnąć, rozwijać się właściwie i godnie żyć.

          Narysowanie piramidy wartości.

          Uczniowie umieszczają karty-potrzeby-wartości,  na piramidzie potrzeb z najważniejszymi                   na górze, z mniej ważnymi na dole

           

          WANTS AND NEEDS SURVEY – ANKIETA ONLINE

          72 uczniów ze szkół partnerskich wypełniło online ankietę, która była dostępna na naszej platformie TwinSpace. Po zalogowaniu się korzystając z naszych prywatnych kont  wybieraliśmy 10 spośród 24 rzeczy/potrzeb/wartości i praw człowieka, które według nas, pomogłyby nam przetrwać, wzrastać i właściwie się rozwijać, gdybyśmy wyruszyli w rejs na Nowy Ląd.

          Najwięcej głosów wśród włoskich, greckich i polskich uczniów uzyskały wartości:

          1. Rodzice (97% głosów)
          2. Czysta woda (86% głosów)
          3. Edukacja (74 %)
          4. Zdrowe jedzenie (68%)
          5. Ochrona przed wykorzystywaniem (67%)

          Ponad 50% wszystkich głosów uzyskały wartości:

          - ciepłe ubrania

          -czyste środowisko

          - lekarstwa

          - demokratyczne wybory

          - nasze zwyczaje narodowe i język

           

          I AUDYCJA RADIOWA W SZKOLNYM RADIU EUROPEJSKIM

          "Cyfrowe Umiejętności Społeczne” w Szkolnym Radiu Europejskim" - Radio Show 1​

          Gimnazjum im. Leonardo da Vinci z Bussolengo, we Włoszech, Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Zamościu w Polsce i Szkoła Podstawowa Nr 10 w Helioupolis w Atenach, Grecji współpracują w ramach projektu eTwinning "Digiotal Life Skills”.   W naszych 15 minutowych audycjach radiowych w Szkolnym Radiu Europejskim chcemy poinformować o owocach naszej wspólnej pracy. Każda audycja składa się z sześciu krótkich komunikatów w językach europejskich: angielskim, włoskim, polskim, francuskim, niemieckim i greckim.

          W naszej pierwszej audycji radiowej, będziemy krótko mówić o wynikach ankiety online "chcę i potrzebuję", w której wzięło udział 72 uczestników projektu, Ankieta była dostępna na naszej wspólnej platformie TwinSpace i po zalogowaniu korzystając z naszych prywatnych kont głosowaliśmy na 10 spośród 24 materialnych rzeczy i praw człowieka, które pomogą nam przetrwać, rosnąć i prawidłowo się rozwijać, gdybyśmy się wybrali w rejs na Nowy Ląd. Każda audycja składa się z 6 krótkich komunikatów w językach: angielskim, włoskim, polskim, francuskim, niemieckim i greckim.  Audycja zawiera popularne piosenki świąteczne w danym języku.

          Poniżej podajemy tytuły kolęd, które pojawiły się w pierwszej audycji radiowej.

          "Deck the Halls" (angielski, język projektu)

          "Tu scendi dalle stelle" (włoski, język partnera projektu)

          "Przybieżeli do Betlejem" (polski, język partnera projektu)

          "Petit papa" (francuski)

          „Kling, Glöckchen, klingelingeling“ (niemiecki)

          «Αρχιμηνιά κι αρχιχρονιά» (grecki, język partnera projektu)

           Nauczyciele  Administratorzy Projektu -  języki w audycjach 

          Alessandra Lovato (angielski, włoski)

          Justyna Babiarz-Furmanek (angielski, polski)

          Natalia Tzitzi (angielski grecki)

          Nauczyciele – goście projektu -   języki w audycjach

          Maria Sarantinopoulou (francuski)

          Xara Kourkouli (niemiecki)

           

          PREZENTACJA NA TEMAT PRAW CZŁOWIEKA I PRAW DZIECKA

                 Cele:

                 - zapoznanie uczniów z prawami człowieka

                 - przygotowanie do warsztatów „Prawa i Obowiązki”

           Nauczyciel prowadzący: Justyna Babiarz-Furmanek

            źródła:

               - Internet - http://www.humanrightseducation.info/images/stories/pdf/HRD_simple_en.pdf

                   (uproszczona wersja dla uczniów w języku angielskim)

           - https://www.youtube.com/watch?v=mJggYdw3I0k  (filmik o prawach człowieka)

           -  https://www.youtube.com/watch?v=36CUlaqmFi4 (Prawa człowieka)

          Obejrzenie filmików i dyskusja na temat praw człowieka i przypadkach łamania praw człowieka

             Pytania:

          1. Czym są prawa człowieka?
          2. Czy znasz przypadki łamania praw człowieka?
          3. Po co nam potrzebne prawa człowieka?
          4. Czy znasz organizacje w Polsce i na świecie, które chronią Prawa Człowieka?

           

          WARSZTATY

          ZADANIE 2 (z podręcznika Life Skills . Developing Active Citizens” - Cliff Parry i Maria Nomikou)

               Activity 2 “Rights and Responsibilities “ (Prawa i Obowiązki)

          Cele:

          • Uczniowie ustanawiają kontrakt- Umowę Społeczną.
          • Uczniowie odkrywają swoje prawa I obowiązki poprzez potrzebę szczęśliwego życia.
          • Uczniowie będą się czuć odpowiedzialni za utrzymanie praw człowieka, będą ich strzec i przestrzegać.

          Nauczyciele prowadzący: Justyna Babiarz-Furmanek, Małgorzata Truszyńska Kutnik

          Materiały:

          - kawałek tektury wycięty w kształt drzewa

          - kolorowe kawałki papieru w kształcie liści, owoców i korzeni

          Przebieg:

          1. Na tablicy umieszczony rysunek ludzkiego ciała.
          2. Uczniowie wymieniają wartości i rzeczy, których każdy potrzebuje, aby czuć się spełniony i szczęśliwy.

          Edukacja – głowa, emocje –serce,  pożywienie – buzia.

          1. Dyskusja i rozmowa (uczniowie wyrażają swoje zdanie) na temat rzeczy/ wartości, których potrzebujemy, aby przetrwać, aby się rozwijać, i które sprawiają, że żyje nam się lepiej.
          2. Na kartonie rysunek drzewa przyczepiony do tablicy.

          Uczniowie dostają kolorowe kartki w kształcie owoców, liści. Uczniowie piszą na nich prawa człowieka związane z tymi wartościami/ rzeczami (edukacja, emocje, pożywienie). Przyczepiają kartki do drzewa na tablicy.

          Wykonują plakat „Nasze prawa”.

          1. Aby strzec naszych praw, musimy indywidualnie wypełniać nasze zobowiązania. Na kartkach papieru w kształcie korzeni uczniowie zapisują zobowiązania, których każdy powinien przestrzegać. Kartki przyczepiane są do drzewa na tablicy.

          W grupie wykonują plakat „Obowiązki we współczesnym Społeczeństwie”

          1. Kiedy drzewo- kontrakt/umowa  jest już gotowe, uczniowie wyrażają swoje zdanie, czy są zadowoleni i czy zgadzają się z rezultatem. -
          2. Po wyrażeniu swoich opinii na temat rezultatu – każdy uczeń składa podpis na drzewie, aby  w ten sposób udowodnić i zobowiązać się do przestrzegania praw człowieka i podejmować odpowiedzialność za siebie i innych.

          Nasze prawa. Każdy człowiek bez względu na wiek, płeć, kolor skóry religię, język, pochodzenie, status społeczny ma prawo do:

          - bezpieczeństwa

          -edukacji

          -schronienia

          - pożywienia

          - ubrania

          -wyznawania religii

          Nasze obowiązki: Oprócz praw powinniśmy przestrzegać zasad w domu, szkole, w społeczeństwie

          - szacunek dla siebie i innych

          - tolerancja

          - sprzątanie po sobie

          - mówienie prawdy

          - pomoc słabszym

           

          II   AUDYCJA RADIOWA W SZKOLNYM RADIU EUROPEJSKIM «Cyfrowe Umiejętności Społeczne w Szkolnym Radiu Europejskim" (Radio Show 2) "Umowa społeczna w nowoczesnym społeczeństwie"

          https://www.youtube.com/watch?v=PCSG1U4KNio&feature=youtu.be

          Gimnazjum im. Leonardo da Vinci z Bussolengo, we Włoszech, Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Zamościu w Polsce i Szkoła Podstawowa Nr 10 w Helioupolis w Atenach, Grecji współpracują w ramach projektu eTwinning "Digital Life Skills”.   W naszych 15 minutowych audycjach radiowych w Szkolnym Radiu Europejskim chcemy poinformować o owocach naszej wspólnej pracy. Każda audycja składa się z sześciu krótkich komunikatów w językach europejskich angielskim, włoskim, polskim, francuskim, niemieckim i greckim.  W  naszej  drugiej  audycji radiowej, będziemy krótko mówić o "umowie społecznej w nowoczesnym społeczeństwie" Korzystając z narzędzi internetowych, uczniowie współpracowali i przygotowali listę obowiązków i praw w nowoczesnym społeczeństwie. Ostateczne listy zostaną ogłoszone w języku włoskim, polskim i angielskim w 15 minutowej audycji radiowej (część A), a także w językach francuskim, niemieckim i greckim w kolejnej 15 minutowej audycji radiowej (część B). 

           

          W naszej drugiej audycji radiowej opowiemy o Umowie Społecznej, która wspólnie stworzyliśmy.

          Nasza Umowa Społeczna składa się z naszych praw i obowiązków, jakie mamy we Współczesnym Społeczeństwie.

          W jej pierwszej części zatytułowanej „Prawa Człowieka we współczesnym Społeczeństwie” zaznaczyliśmy, że:

          1. Wszyscy jesteśmy wolni i równi.

          2. Wszyscy mamy prawo do życia, własności, pożywienia, schronienia, bezpieczeństwa, prywatności, religii i edukacji.

          3. Wszyscy powinniśmy mieć prawo do wyrażania własnego zdania .

          4. Nasze prawa powinny być chronione .

          5. Wszyscy powinniśmy mieć takie same możliwości bez względu na sytuację finansową, religię, płeć czy kolor skóry.

           

          W drugiej części naszej Umowy Społecznej zatytułowanej „Obowiązki we Współczesnym Społeczeństwie zwróciliśmy uwagę na to ,że:

          1. Powinniśmy szanować prawa innego człowieka.

          2. Powinniśmy bronić naszych praw i praw innych ludzi.

          3. Powinniśmy dbać o własne zdrowie.

          4. Powinniśmy troszczyć się o nasze mienie i szanować rzeczy należące do innych.

          5. Powinniśmy się uczyć najlepiej jak potrafimy.

          6. Powinniśmy uczyć się współpracować z innymi.

          7. Powinniśmy mieć dobre maniery (dziękować, przepraszać).

          8. Powinniśmy umieć  słuchać  tego, co inni mają do powiedzenia,

          9. Powinniśmy pomagać potrzebującym .

          10. Nie powinniśmy oszukiwać ani kłamać.

          11. Nie powinniśmy się znęcać nad innymi ani im dokuczać.

          12. Powinniśmy być lojalni, tolerancyjni i umieć wybaczać.

          13. Powinniśmy przestrzegać zasad w domu, szkole i naszym społeczeństwie.

           

          Każdemu ogłoszeniu towarzyszą piosenki dla dzieci lub piosenki w wykonaniu chóru dziecięcego w odpowiednim języku.

          Poniżej można zapoznać się z tytułami piosenek z naszej drugiej audycji radiowej „Cyfrowe Umiejętności Społeczne”  w Szkolnym Radiu Europejskim

          Część A

          "I Bambini fanno ooh" (włoski, język partnera projektu)

          "Stokrotka Polna" (polski, język partnera projektu)

          "If You’re happy" (angielski, język projektu)

          Część B

          “Savez-vous planter les choux – Renee Caron et les petits chanteurs de l’Ile de France ” (francuski)

          „Hänschen klein“ (niemiecki)

          «Ω, τι κόσμος, μπαμπά – Παιδική Χορωδία Δ. Τυπάλδου» ("Och, co za świat, tato” (grecki, język partnera projektu)

          Nauczyciele projektu

          Alessandra Lovato (angielski, włoski) – Gimnazjum im.Leonardo da Vinci

          Justyna Babiarz-Furmanek (angielski, polski) - Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich

          Natalia Tzitzi (angielski, grecki) –Szkoła Podstawowa Nr 10 w  Helioupolis

          Uczestnictwo nauczycieli:

          Maria Sarantinopoulou (francuski) - Szkoła Podstawowa Nr 10 w  Helioupolis

          Hara Kourkouli (niemiecki) - Szkoła Podstawowa Nr 10 w  Helioupolis

           

          WARSZTATY

          ZADANIE 4 (z podręcznika Life Skills . Developing Active Citizens” - Cliff Parry i Maria Nomikou)

           Activity 4   Who would you like to live with? (Z kim chciałbyś mieszkać?)

          „Z KIM CHCIAŁBYŚ MIESZKAĆ?”

          Nauczyciel prowadzący: Justyna Babiarz-Furmanek

          Przebieg:

          1. Opowiadamy historię rodziny państwa Milerów:

          Pan i pani Miler żyją sobie całkiem szczęśliwie w dużym domu wraz ze swoim 20 letnim synem Dawidem. Wtedy na starość gdy są już na emeryturze , pan i pani Miler postanawiają przenieść się na wieś. Dawid mieszka sam w rodzinnym domu i jest zadowolony ze swojego kawalerskiego życia do momentu, gdy pewnego dnia traci swoją pracę. Dawid nie może już dłużej mieszkać sam w tak dużym domu. Wydaje swoje ostatnie pieniądze na to, aby podzielić dom na 6 części i daje ogłoszenie w gazecie „Do wynajęcia”,

           

          1. Uczniowie pracują nad wyborem 14 różnych lokatorów z 14 różnych krajów zaproponowanych przez autorów podręcznika „Life Skills . Developing Active Citizens”. Uczniowie czytają na temat krajów i religii po polsku i angielsku.

          3. Uczniowie wyobrażają sobie przyszłych lokatorów Dawida.

          a) Uczniowie wybierają sobie rolę lokatora z listy, którą chcieliby odgrywać.

          b) Uczniowie tworzą grupy postaci. (np. jeśli uczennica wybierze rolę 17 letniej córki w ostatnim roku szkoły średniej tworzy grupę z koleżanką, która chce być jej nauczycielką, matką, tatą). Uczniowie układają dialogi, wyszukują stroje i  odgrywają dialogi używając gestów, mimiki.

          c) Dialogi są odgrywane. Każda grupa przedstawiając się próbuje przekonać pana Milera, że to oni będą najlepszymi lokatorami ze wszystkich. Pan Miler zadaje lokatorom pytania, aby uzyskać jak najwięcej informacji na ich temat, ponieważ musi zdecydować, którą grupę wybrać.

          d) Uczniowie oglądają nagrania tak, jakby to oni byli panem Milerem i jakby to oni mieli wybrać   1 lub 2 odpowiednich lokatorów. Każda szkoła robi 1 nagranie opisujące różną grupę lokatorów.

          e) Wszystkie 3 nagrania są złączone razem i umieszczone na YouTube. Wszyscy uczniowie głosują na najodpowiedniejszego lokatora i najlepszą scenkę.

          GRUPY:

          1. Matka samotnie wychowująca 3 letnią córkę.
          2. Rodzina uchodźców z Pakistanu z 5ciorgiem dzieci w wieku 1-12. Ich ojciec pracuje w hucie,   a matka jest pokojówką (gospodynią domową).
          3. Rodzina z 17letnią córką w ostatniej klasie szkoły średniej. Ojciec jest księgowym, a matka nauczycielką.
          4. Samotna 70 letnia kobieta żyjąca z najniższej pensji krajowej.
          5. Grupa 7 uchodźców z Iraku – wszyscy pracujący w kuchni dużej restauracji.
          6. Grupa 3 studentów Palestyńskich, którzy są politycznymi aktywistami, i często demonstrują swoje prawa.
          7. 5 osobowa rodzina romska. Ich ojciec czasami dorabia, a przeważnie jest bezrobotny. Rodzina ta jest częścią większej rodziny, z którą są bardzo zżyci i lubią imprezować.
          8. Amerykańska para bez dzieci. Żona pracuje w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, mąż zajmuje się domem i 3 pudelkami.
          9. 2 artystów około czterdziestki, wiodących niekonwencjonalny styl życia, mających wiele znajomych artystów.
          10. Dziewczyna, która studiuje grę na fortepianie i śpiew w konserwatorium muzycznym i musi często ćwiczyć wieczorami.
          11. Afroamerykanin z austriacką partnerką. Stara się uzyskać pozwolenie na pracę inżyniera.
          12. Religijna rodzina muzułmańska ściśle przestrzegająca Koranu. Matka wychodzi tylko z chustą opasaną na głowie.
          13. Młody niepełnosprawny mężczyzna na wózku inwalidzkim, mieszkający z 76 letnią matką.
          14. Niewidoma dziewczyna z psem.


          SUKCESY:

          Projekt "Digital Life Skills" - sukcesy

           

          KRAKOWA ODZNAKA JAKOŚCI etw_qualitylabel_71697_pl.pdf

           EUROPEJSKA ODZNAKA JAKOŚCetw_europeanqualitylabel_71697_pl.pdf

          laureat konkursu Nasz projekt eTwinning 2016

          Szanowna Pani Justyno,

          w imieniu zespołu programu eTwinning jest mi niezmiernie miło potwierdzić informację, która ukazała się na naszym portalu www.etwinning.pl, iż znalazła się Pani w gronie laureatów konkursu Nasz projekt eTwinning 2016.

          Uroczysta gala rozdania nagród podczas której nastąpi ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w dniu 20 maja 2015 w Warszawie. Przewidujemy także dodatkowy program dla laureatów i uczniów w dniach 20-21 maja 2016.

          Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję.

          Iwona Ławniczak-Iwanowska

          Zespół Programu eTwinning

          Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji

          Narodowa Agencja Programu Erasmus+

          ul. Mokotowska 43

          00-551 Warszawa