• Czytomaniacy to MY!!!

•      Projekt edukacyjny "Czytomaniacy" jest skierowany do uczniów klas 1-3. Ma na celu rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem, rozbudzanie myślenia krytycznego i kreatywności, uczy rozwiązywania problemów wieku dziecięcego. Promuje czytelnictwo jako ważny aspekt świata zarówno realnego jak i wirtualnego. Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie zapoznają się z najnowszą, dostępną w szkolnej bibliotece literaturą, rozmawiają o przeżyciach bohaterów, oceniają ich postawy, wykonują prace plastyczne, uczestniczą w zabawach, quizach, grach, a przede wszystkich wspaniale i bezpiecznie spędzają czas.

My się nigdy nie nudzimy :)

Nasza biblioteka to miejsce, gdzie już dawno temu przestała obowiązywać "grobowa cisza" i nuda. Czytomaniacy, czyli mali wielbiciele czytania i spędzania wolnego czasu właśnie w bibliotece, nigdy się nie nudzą. Jak spędzają czas? Oczywiście twórczo - chętnie bawią się w teatr, grają w literackie karty, kolorują, odkrywają zakamarki wyobraźni   i ... robią wiele więcej. Sami zobaczcie.

Lapbook - cóż to takiego?

Czy słyszeliście o lapbooku? To tzw. "książka na kolanach", która wyzwala w twórcach kreatywność, inicjatywę, rozbudza myślenie twórcze i logiczne. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej. Do jego wykonania potrzebna jest papierowa teczka, kolorowe papiery i wszystko to, co pozwoli nam lepiej zaprezentować konkretny temat.

Dzieci z kl. 3C w bibliotece wykonały lapbooki o Świętach Bożego Narodzenia. Wspaniale się przy tym bawiły, aktywnie spędzając wolny czas. A oto efekty ich pracy:

Lekcja biblioteczna - W LABIRYNTACH INTERNETU

Młodych Czytomaniaków nurtują różne problemy świata, stąd dzisiejszy temat - Internet. Bohaterka opowiadania "Żółty berecik" była dziewczynką, która dopiero zaczęła poznawać szkołę. Przez nieśmiałość nie potrafiła nawiązać serdecznych relacji z dziećmi z klasy, była cicha jak myszka. Rodzice zbyt zapracowani i zmęczeni także nie poświęcali jej uwagi, ale swoją miłość okazli kupując Ninie laptopa z dostępem do Internetu. Z dnia za dzień świat wirtualny zaczynał "nabierać barw".  Internetowe rozmowy przychodziły z łatwością, a jak coś szło nie tak, istniał przycisk "Delete". Najważniejsze, że pojawiła się przyjaciółka - Patrycja lat 8, zawsze dostęna, chętnie słuchająca zwierzeń, pocieszająca, wprost idealna. W czym więc tkwił problem? Świat wirtualny stał się dla Niny ważniejszy niż realny, spędzała przed komputerem coraz więcej czasu, najpierw całe dnie, a potem i noce, nawet jedzenie nie było jej potrzebne. Niewyspana, blada siedziała w szkolnej ławce, myśląc tylko o cudownych rozmowach z Patrycją. W końcu wirtualna przyjaciółka zażądała spotkania pod lasem w tajemnicy przed rodzicami. Gdy Nina odmówiła, pojawił się szantaż. Wówczas dziewczynka zdała sobie sprawę, że wyjawiała Patrycji wszystkie sekrety, podała jej swoje dane osobowe, to ona bez przerwy opowiadała o sobie, a Patrycja właściwie była anonimowa. A jeśli po drugiej stronie komputera nie siedziała wcale Patrycja lat 8?

Jak poradziła sobie Nina  i co się stało z Patrycja, Czytomaniacy już wiedzą. Sami podali kilka wspaniałych pomysłów, jak wybrnąc z takiej sytuacji. Najważniejsza ich rada jest taka, by świat wirtualny nigdy nam nie zastąpił realnego. To prawdziwe życie i prawdziwe przyjaźnie smakują najlepiej, a czas spędzony z rodzicami jest nie do zastąpienia!

Lekcka biblioteczna - WSZĘDOBYLSKI BAŁAGANIK

Czy i Waszym utrapieniem jest wszędobylski Bałaganik? Znamy go dobrze, zakrywa nam rzeczy, których najbardziej w danym momencie potrzebujemy, wprowadza niepotrzebne kłótnie do domu, utrudnia poruszanie się po pokojach i wstydzimy się nim przed niespodziewanymi gośćmi. Czytomaniacy postanowili uporać się i z tym problemem, chociaż wszyscy przyznali, że i do Nich od czasu do czasu zagląda ten łotr. Dzieci z klasy 2C poznały historię rodzeństwa, które musiało stanąć do walki z Bałaganikiem pod nieobecność skrzacika Porządeczka i co najważniejsze, udało im się zwyciężyć. Pomogły im wsazówki udzielone przez babcię: systematyczność w sprzątaniu i odkładanie rzeczy na miejsce bezpośrednio po zakończeniu zabawy. Spróbujcie i Wy, na pewno dacie sobie radę, a jeśli potrzebujecie pomocy, zapraszam do biblioteki po książkę z serii bajki-pomagajki.

Lekcja biblioteczna - STRACH MA WIELKIE OCZY!

Każdy czasem czegoś się boi, nawet dosrośli. Najważniejsze, byśmy umieli sobie poradzić z takim uczuciem. Czy wiecie, Drodzy Czytomaniacy, że bohaterka opowiadania "Strach ma wielkie oczy" bała się małej myszki, a ta myszka bała się małej dziewczynki? Okazało się, że lęk był niepotrzebny, wprowadził tylko zamieszanie, i o "mały włos", a spowodowałby tragedię. Pamiętajcie: bądźcie dzielni i dużo się uśmiechajcie, bo Wasz uśmiech to lek na całe zło;)