• PSO

        • PSO
          PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY
           
           
          Cele ogólne oceniania na lekcjach przyrody:
          • rozpoznawanie przez nauczyciela poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań programowych, 
          • poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i postępach w tym  zakresie, 
          • motywowanie ucznia do dalszej pracy, 
          • przekazanie rodzicom lub opiekunom informacji o postępach dziecka, 
          • dostarczenie nauczycielowi informacji zwrotnej na temat efektywności jego nauczania,
          • prawidłowości doboru metod i technik pracy z uczniem. 
           
          Metody i narzędzia oraz szczegółowe zasady sprawdzania i oceniania osiągnięć uczniów: 
          1. Odpowiedzi ustne (przynajmniej raz w semestrze), przy których obowiązuje znajomość materiału z dwóch ostatnich lekcji, w przypadku lekcji powtórzeniowych z całego działu.
          2. Sprawdziany przeprowadzane po zakończeniu każdego działu są zapowiadane przynajmniej tydzień wcześniej. Sprawdziany są obowiązkowe, poprzedzone powtórką i dokładnym  podaniem zakresu  materiału, który mają obejmować. Jeżeli uczeń opuścił sprawdzian z przyczyn losowych, powinien go napisać w terminie nie przekraczającym 2 tygodni od powrotu do szkoły. Czas i sposób do uzgodnienia z nauczycielem.
          • Prace pisemne powinny być ocenione, oddane i omówione przez nauczyciela w ciągu 2 tygodni.
          • Uczeń ma prawo do poprawy oceny niedostatecznej ze sprawdzianu. Poprawa jest dobrowolna, odbywa się tylko 1 raz w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
          3. Kartkówki trwają nie dłużej niż 20 minut i nie krócej niż 10 minut, obejmują materiał 
          z dwóch ostatnich lekcji (nie muszą być wcześniej zapowiadane, ale mogą). Oceny z kartkówki  nie podlegają poprawie, chyba że nauczyciel zadecyduje inaczej. 
          4. W przypadku stwierdzenia niesamodzielności pracy podczas sprawdzianu lub kartkówki, nauczyciel odbiera pracę i wpisuje ocenę niedostateczną.(uczeń zalicza ją od nowa w terminie i formie wyznaczonej przez nauczyciela).
          5. Wszystkie sprawdziany są archiwizowane i do wglądu przez rodziców u nauczyciela (do 31 sierpnia danego roku szkolnego), kartkówki otrzymuje uczeń.
          6. Raz w półroczu uczeń pisze pracę pisemną (kartkówkę, pracę domową) na ocenę kształtującą. Ocena ta jest wyrażana w postaci informacji zwrotnej opisowej w formie pisemnej.
          • Przed  pracą pisemną na ocenę kształtującą uczeń otrzymuje NaCoBeZu.
          7. Prace domowe i kontrola zeszytów, przy czym prace domowe mogą przybierać formę pisemną lub ustną. Przy ocenianiu pracy domowej bierze się pod uwagę: jakość, staranność,  dokładność, terminowość – nauczyciel ma prawo nie sprawdzić pracy oddanej po wyznaczonym terminie.
          8. Aktywność ucznia:
          • za duży wkład pracy w przyswojenie wiedzy na lekcji bieżącej (wypowiedzi na lekcji, praca w grupie, prowadzenie obserwacji, wykonywanie doświadczeń) uczeń może otrzymać ocenę bieżącą.
          • prace dodatkowe (samodzielnie opracowania oparte na innych źródłach niż podręcznik, plansze, rysunki, modele, okazy wzbogacające zbiory, zielniki, działania na rzecz środowiska, udział w konkursach).
           
          Wymagania na poszczególne stopnie przyjętej skali ocen:
           
          Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:
          opanował w pełnym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem nauczania; prezentuje swoje wiadomości posługując się terminologią przyrodniczą; potrafi stosować zdobyte wiadomości w sytuacjach nietypowych; formułuje problemy i rozwiązuje je w sposób twórczy; dokonuje analizy lub syntezy zjawisk i procesów przyrodniczych; wykorzystuje wiedzę zdobytą na innych przedmiotach; potrafi samodzielnie korzystać z różnych źródeł informacji; bardzo aktywnie uczestniczy w procesie lekcyjnym; wykonuje twórcze prace, pomoce naukowe i potrafi je prezentować na terenie szkoły i poza nią; bierze udział w konkursach przyrodniczych na terenie szkoły i poza nią.
           
          Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: 
          opanował bardzo dobrze wiadomości i umiejętności określone programem nauczania; wykazuje szczególne zainteresowania przyrodą; potrafi stosować zdobytą wiedzę do samodzielnego rozwiązywania problemów w nowych sytuacjach; bez pomocy nauczyciela korzysta z różnych źródeł informacji; potrafi planować i bezpiecznie przeprowadzać doświadczenia i hodowle przyrodnicze; sprawnie posługuje się mikroskopem i lupą oraz sprzętem laboratoryjnym; prezentuje swoją wiedzę posługując się poprawną terminologią przyrodniczą; aktywnie uczestniczy w procesie lekcyjnym.
           
          Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:
          opanował wiadomości i umiejętności bardziej złożone i mniej przystępne, przydatne 
          i użyteczne w szkolnej i pozaszkolnej działalności; potrafi stosować zdobytą wiedzę do samodzielnego rozwiązywania problemów typowych, w przypadku trudniejszych korzysta z pomocy nauczyciela; posługuje się mikroskopem i zna sprzęt laboratoryjny; wykonuje proste preparaty mikroskopowe; udziela poprawnych odpowiedzi na typowe pytania; jest aktywny na lekcji.

           

          Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:
          opanował wiadomości i umiejętności przystępne, niezbyt złożone, najważniejsze w nauczaniu przyrody, oraz takie które można wykorzystać w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych; z pomocą nauczyciela rozwiązuje typowe problemy o małym stopniu trudności; z pomocą nauczyciela korzysta z takich źródeł wiedzy jak: słowniki, encyklopedie, tablice, wykresy, itp.; wykazuje się aktywnością na lekcji w stopniu zadowalającym.
           
          Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:
          ma braki w opanowaniu wiadomości i umiejętności określonych programem, ale nie przekreślają one możliwości dalszego kształcenia; wykonuje proste zadania i polecenia o bardzo małym stopniu trudności, pod kierunkiem nauczyciela; z pomocą nauczyciela wykonuje proste doświadczenia przyrodnicze; wiadomości przekazuje w sposób nieporadny, nie używając terminologii przyrodniczej; jest mało aktywny na lekcji.
           
          Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:
          nie opanował wiadomości i umiejętności określanych w podstawie programowej, koniecznymi do dalszego kształcenia; nie potrafi posługiwać się przyrządami przyrodniczymi; wykazuje się brakiem systematyczności w przyswajaniu wiedzy i wykonywaniu prac domowych; nie podejmuje próby rozwiązania zadań o elementarnym stopniu trudności nawet przy pomocy nauczyciela; wykazuje się bierną postawą na lekcji..
           
          Sposoby korygowania niepowodzeń szkolnych i podnoszenia osiągnięć uczniów:
          1. Możliwość poprawy oceny z pracy klasowej – sprawdzianu w przypadku oceny niedostatecznej. 
          2. Umożliwienie zwolnienia z pracy klasowej, kartkówki lub odpowiedzi ustnej 
          w wyjątkowych przypadkach losowych. 
          3. Uzupełnienie braków z przedmiotu w ramach konsultacji z nauczycielem w przypadku zgłoszenia chęci przez ucznia. 
          4. Możliwość zgłoszenia przez ucznia na początku lekcji, bez żadnych konsekwencji „nieprzygotowania” 2 razy w semestrze przy 3 godz. w tygodniu (brak zeszytu, książki lub pracy domowej)
          5. Możliwość wykorzystania tzw. szansy (zwolnienie z odpowiedzi ustnej lub kartkówki) 1 raz w semestrze (z wyjątkiem zaplanowanych sprawdzianów i lekcji powtórzeniowych)
           
          Katarzyna Sochań-Krupa