• Założenia projektu

• Edycja 2019/2020

Z wielką radością pragniemy poinformować, że nasza szkoła uzyskała certyfikat Dobrze Zaprojektowana Szkoła 2020 za podejmowanie ambitnych wyzwań edukacyjnych umożliwiających uczniom odkrywanie pasji i twórcze doskonalenie kompetencji XXI wieku.

Na to szczególne wyróżnienie zapracowali uczestnicy innowacji pedagogicznej z robotyki i programowania „I Ty możesz zostać programistą”, którzy zrealizowali projekt „Projektanci edukacji – Od pomysłu do projektu” pod nazwą Mali Inżynierowie Ósemki.

Na warsztatach mali inżynierowie konstruowali, budowali, programowali i wprawiali w ruch roboty, wykorzystując zestawy klocków Lego WeDo2.0. Zajęcia miały charakter typowo praktyczny. Cel działań to rozwijanie logicznego myślenia, kreatywności, zdolności manualnych i umiejętności technicznych.

Grupa projektowa tworzyła roboty dedykowane przez twórców LegoWeDo2.0, roboty z platformy ROBO CAMP oraz  projekty indywidualne uczniów.

Warsztaty z robotyki i programowania dla małych inżynierów były doskonałą okazja do rozwijania kompetencji informatycznych i technicznych młodych konstruktorów. Zajęcia te, to wspaniała szansa na kształcenie logicznego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, które pozwalają lepiej zrozumieć świat przedmiotów ścisłych.

W trakcie warsztatów z robotyki i programowania mali inżynierowie zdobyli wiedzę z zakresu budowy i programowania robotów, a także poznali terminy tj.: przekładnia, prędkość, moc silnika, algorytm sterowania. Uczniowie pracowali w  grupach ale warsztaty pozwoliły również każdemu uczestnikowi samodzielnie spróbować swoich sił w konstruowaniu i programowaniu robotów.
          Aktywna nauka robotyki i programowania pozwala uczniom lepiej zrozumieć matematykę, informatykę, technikę. Wykonanie z pozoru trudnych projektów konstrukcyjnych sprawia małym inżynierom Ósemki wiele satysfakcji i radości oraz zdecydowanie umacnia ich wiarę we własne możliwości.

Patroni i partnerzy projektu to Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Cyfryzacji, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Gratulacje!!!

Edycja 2018/2019

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu biorą udział w Ogólnopolskim Programie Projekt z klasą pod tytułem Młodzi programiści Ósemki o numerze 1562.

Projekt nasz dotyczy programowania, ponieważ są to dziś kluczowe kompetencje kształcenia informatycznego, a nauka programowania pozwala dzieciom odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, uczy kreatywnego rozwiązywania problemów. Umiejętność programowania zapewnia lepszy start na kolejnych etapach edukacji i powinna być stosowana już od najmłodszych lat.

Programowanie wspiera rozwój intelektualny, pozwala rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać.

Opis projektu:

Projekt polega na skonstruowaniu robotów, ich pierwszym uruchomieniu i programowaniu. W projekcie biorą udział uczniowie klas II - VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum.

Nauczyciel celowo zebrał grupy różnowiekowe dając możliwość interdyscyplinarnego podejścia do tematu programowania, dzięki otwartej przestrzeni edukacyjnej, do której każdy członek wnosi swój pogląd, opinię i swoją wiedzę, którą z łatwością się dzieli w myśl zasady każdy uczy się od  każdego. Założeniem projektu jest poszerzenia wiedzy, wzbogacenia warsztatu pracy, radości tworzenia. Uczeń, nawet ten najmłodszy, po zakończeniu zajęć z robotami osiągnie sukces, będzie zadowolony i dumny z wykonanego zadania. Projekt pokaże jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa umiejętność programowania.

Link do naszego projektu:

Edycja 2017/2018

Uczestnicy warsztatów z robotyki i programowania ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Zamościu biorą udział w ogólnopolskim programie pod nazwą "Projekt z klasą". Uczniowie wraz z opiekunem zatytułowali swój projekt "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ PROGRAMISTĄ".

Projekt nasz dotyczy kodowania i programowania, ponieważ są to dziś kluczowe kompetencje kształcenia informatycznego, a nauka programowania przez zabawę i ruch pozwala dzieciom odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii, uczy kreatywnego rozwiązywania problemów. Umiejętność programowania zapewnia dzieciom lepszy start na kolejnych etapach edukacji i powinna być stosowana już od najmłodszych lat.

Programowanie wspiera rozwój intelektualny dzieci, pozwala rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać.