• Na sportowo!

• MŁODY OBYWATEL NA SPORTOWO, czyli jak rozruszać okolicę?

W naszej szkole, w I semestrze realizujemy projekt społeczny przygotowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młody obywatel”. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczniowie mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu.
          W tym roku zajmujemy się aktywnością fizyczną: badamy sportowe zapędy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów, promujemy aktywny sposób spędzania czasu, odgrzebujemy dawne gry i zabawy, szukamy odpowiedzi na pytanie jak poprzez sport można pomagać innym oraz namawiamy lokalne władze do przyjrzenia się temu właśnie obszarowi życia mieszkańców.
          Promując sport można pomagać innym, zintegrować mieszkańców, zmienić swoją okolicę na lepsze, a do tego świetnie się bawić! Mamy nadzieję, że udział w programie zainspiruje młodych ludzi do zorganizowania ciekawego i pożytecznego wydarzenia dla lokalnej społeczności. Realizując własny projekt Młodzi Obywatele mogą tylko zyskać: doświadczenie, nowe znajomości, kompetencje przydatne w dorosłym życiu, a także niezapomniane wspomnienia ze szkoły.
          W ramach programu wybrałyśmy w naszej szkole zadanie „Kronika sportowa", czyli jak przywrócić do życia dawne gry i zabawy?
          Kronika sportowa to propozycja dla osób, którzy chcą się dowiedzieć, jak młodzi ludzie w przeszłości spędzali wolny czas, w co się bawili i grali. Zadanie będzie polegać na zebraniu i opracowaniu zasad dawnych gier oraz przywróceniu ich swojej społeczności poprzez organizację rozgrywek. W ramach tematu zastanowimy się, kogo zapytać o dawne gry i zabawy, jak przeprowadzać wywiady, jak zorganizować i rozpropagować nasze wydarzenie wśród lokalnej społeczności.
          W ramach projektu realizowane są różnorodne działania. Do tej pory odbyły się:
          - piątkowe spotkania uczestników projektu,
          - uczniowie przekazali informacje o projekcie rodzicom podczas spotkania z wychowawcą,
          - 27.11.2015 r. grupa projektowa brała udział w pięciogodzinnych warsztatach prowadzonych przez koordynatora projektu „Młody Obywatel” p. Agnieszkę Jarmuł. W warsztatach brało udział 18 uczniów z klas V i VI. Wszyscy bardzo angażowali się w wyznaczone zadania. Wykazali się dużą aktywnością i kreatywnością. Przeprowadzali wywiady z pracownikami szkoły na temat ich ulubionych gier i zabaw z dzieciństwa, a następnie przygotowali z tego plakaty. Można je obejrzeć na korytarzu przy pokoju pedagoga. Powstało kilka pomysłów co do wykorzystania dawnych gier i zabaw. Będziemy je realizować.
          Koordynatorzy projektu: Małgorzata Truszyńska – Kutnik i Monika Paska