• Dostosowanie PSO

• Dostosowanie Przedmiotowego Systemu Oceniania

z przyrody do możliwości uczniów ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi.

1. Uczniowie posiadający opinię Poradni Psychologiczno -  Pedagogicznej
            o specyficznych trudnościach w uczeniu się oraz uczniowie posiadający opinie
            o potrzebie nauczania indywidualnego są oceniani z uwzględnieniem zaleceń Poradni.
          2. Nauczyciel dostosowuje wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb

psychofizycznych i edukacyjnych ucznia posiadającego opinie poradni

Psychologiczno - Pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się.

1. W stosunku do wszystkich uczniów posiadających dysfunkcję zastosowane

zostaną zasady wzmacniania poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa,

motywowania do pracy i doceniania małych sukcesów.

1. Uczniowie posiadający informację o obniżeniu poziomu wymagań edukacyjnych -otrzymują ocenę dopuszczającą po uzyskaniu 20 % punktów testu, sprawdzianu lub kartkówki.
          2. W przypadku uczniów posiadających opinie Poradni Psychologiczno -

Pedagogicznej o dysleksji i dysgrafii przy ocenie zadań i prac pisemnych błędy wynikające z orzeczonych dysfunkcji nie rzutują na ocenę.

1. Uczniowie posiadającym opinie o wydłużonym czasie pracy wydłuża się czas prac pisemnych lub przewiduje się mniejsza ilość zadań.
          2. Uczniowie mający orzeczenie o trudnościach w pisaniu mogą zaliczać kartkówki
            i sprawdziany ustnie.

Dostosowanie wymagań edukacyjnych z biologii dla

uczniów mających opinie z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej stwierdzającej
                          dysleksję rozwojową i zaburzenia dysgraficzno - dysortograficzne, a także zaburzenia
                          emocjonalne :

Należy zróżnicować formy sprawdzania wiadomości i umiejętności tak, by ograniczyć

ocenianie na podstawie prac pisemnych.

1. Prace klasowe oceniane są pod względem merytorycznym.
          2. Pisemne sprawdziany zaliczane są w formie testów wyboru, zdań niedokończonych, tekstów
            z lukami.
          3. Ocenie podlegają głównie odpowiedzi ustne ucznia, ich poprawność
            i wysiłek włożony w przygotowanie się, należy uwzględniać trudności
            z zapamiętywaniem nazw zjawisk przyrodniczych.
          4. Uczniom udzielane są szczegółowe informacje na temat materiału nauczania z którego powinni się przygotować.
          5. Odpowiedzi ustne będą dotyczyły małych partii materiału.
          6. Czas odpowiedzi jest dostosowany do potrzeb każdego ucznia, w czasie odpowiedzi ustnych należy dyskretnie wspomagać, dawać więcej czasu na przypomnienie, wydobycie z pamięci nazw, terminów, dyskretnie naprowadzać, nie ma to wpływu na obniżenie oceny.
          7. Uczniowie z problemami emocjonalnymi oceniani będą w formie pisemnej, każda próba samodzielnej wypowiedzi będzie nagradzana pochwałą.
          8. Oceniane są próby samodzielnych wypowiedzi na dany temat.
          9. Podchodzenie do ucznia w trakcie samodzielnej pracy, w razie potrzeby udzielenie pomocy
            i wyjaśnień.
          10. Uczniowie otrzymują rzeczowe i wyczerpujące informacje o możliwości poprawy oceny niedostatecznej, jeśli takowe otrzymają.
          11. Zeszyt przedmiotowy oceniany jest pod względem merytorycznym, ocenie podlega systematyczność jego prowadzenia ( data, numer lekcji i notatka), nie zaś szata graficzna
            i estetyczna.
          12. Ocenie podlega także logiczne myślenie i umiejętność wnioskowania.
          13. Oceniane są również chęci i wysiłek włożony w pracę na lekcji a nie tylko jej efekty.
          14. Podczas wystawiania ocen końcowych brana jest pod uwagę aktywność ucznia na lekcji.