• Instytucje pomocowe

• Instytucje niosące pomoc dziecku i rodzinie.

MIEJSKIE CENTRUM POMOCY RODZINIE
          Kompleksowa pomoc osobom i rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne środki możliwości i uprawnienia. Przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej, pomoc rodzinom we właściwym wypełnianiu ich funkcji i zadań, zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania wwarunkach odpowiadających godności człowieka.
          ul. Lwowska 57, 22-400 Zamość
          e-mail: administracja@mcpr.zamosc.pl

W ramach MCPR funkcjonują:
          a) Poradnictwo Rodzinne - Punkt Specjalistycznego Poradnictwa Rodzinnego, który oferuje:
          1. Pomoc psychologiczną dla rodzin w realizacji zadań opiekuńczo – wychowawczych
          2. Pomoc prawną, pomoc w pisaniu pism urzędowych i procesowych
          3. Poradnictwo dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin -  udzielane jest w Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Zamość, ul. Partyzantów 3, pok 305 (III piętro)
          4. Poradnictwo w zakresie prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego i ochrony praw lokatorów.
          b) Zespół Interdyscyplinarny
          Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w Miejskim Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie. Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest integrowanie i koordynowanie działań podmiotów oraz specjalistów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności przez:
          1. Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie.
          2. Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.
          3. Inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie.
          4. Rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym.
          5. Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
          Edyta Adamczyk - psycholog
          ul. Lwowska 57, 22-400 Zamość
          pok. 17, tel. 84 677 56 41
          pok. 6, tel. 84 677 56 48
          e-mail: poradnictwo@mcpr.zamosc.pl

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
          GOPS realizuje zadania podobnie jak MCPR w odniesieniu do rodzin zamieszkałych na terenie Gminy Zamość.
          Urząd czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30
          Gmina Zamość, ul. Peowiaków 92, 22-400 Zamość
          tel. 84 639 29 59, fax 84 639 23 64
          e-mail: gmina@zamosc.pl

OŚRODEK INTERWENCJI KRYZYSOWEJ  W ZAMOŚCIU
          Usługi ośrodka obejmują: porady psychologiczne i prawne, interwencję kryzysową, telefon zaufania, hotel, udział w grupie wsparcia, udział w programie w programie korekcyjno –edukacyjnym dla osób stosujących przemoc. Ośrodek czynny jest całodobowo przez wszystkie dni w roku.
          Dyżury specjalistów:
          psycholog:    od poniedziałku do piątku od 7.30 do 18.30
          prawnik:        poniedziałek 8.00 do 10.00; czwartek od 14.00 do 18.00
          ul. Sadowa, 22-400 Zamość
          bezpłatna infolinia 0800101402
          e-mail: info@oik.zamosc.pl

PORADNIA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNA NR 1 W ZAMOŚCIU
          Służy pomocą w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych. Pomaga dzieciom, młodzieży i dorosłym. Pomoc udzielana przez poradnię jest bezpłatna! Poradnia czynna jest w godzinach od 8.00 do 18.00 (oprócz sobót).
          Sekretariat czynny jest w godzinach od 8.00 do 16.00.
          tel. 84 639 56 99; 84 639 07 09
          e-mail: pppnr1@pppnr1.enetia.pl

ORGANIZATOR PIECZY ZASTĘPCZEJ I WSPIERANIA RODZINY
          Do zadań placówki należy:
          1. pozyskiwanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
          2. organizowanie szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
          3. organizowanie szkoleń podnoszących kwalifikacje obecnych rodzin zastępczych,
          4. zapewnienie pomocy i wsparcia osobom sprawującym opiekę zastępcza oraz rodzinom biologicznym mającym trudności w wypełnianiu funkcji rodzicielskich,
          5. współpraca z innymi instytucjami pomocowymi,
          6. prowadzenie poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego oraz porad prawnych,
          7. prowadzenie grup wsparcia,
          8. nawiązywanie współpracy z wolontariuszami.
          Godziny pracy - od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 18.00. Porady prawne z zakresu prawa rodzinnego są udzielane w co drugi piątek miesiąca od godziny 11:30 do 15:30
          ul. B. Prusa 2
          22 - 400 Zamość