• Rezultaty projektu

        • Broszura promująca nasz projekt

          BROSZURA.docx

          Upowszechnianie rezultatów projektu “Programming as a Tool for effective Teaching” czyli „Programowanie jako narzędzie do efektywnego nauczania". 

          Po zakończeniu głównych działań projektowych, odbytych mobilnościach dzielimy się osiągniętymi rezultatami.

          Efektem realizowanych działań są następujące rezultaty miękkie uczestników:

          nabycie dodatkowych umiejętności praktycznych pod kątem zawodowym oraz wiedzy na temat metod nauki programowania. A ponadto podniesienie umiejętności językowych i konwersacyjnych w języku obcym, zwiększenie pewności siebie, podniesienie umiejętności autoprezentacji,  umiejętności pracy w zespole, zwiększenie szans na nawiązanie międzynarodowych kontaktów, zwiększenie motywacji do dalszego kształcenia się oraz świadomości znaczenia edukacji w życiu, poszerzenie wiedzy na temat projektów unijnych i wartości Unii Europejskiej, rozwinięcie zmysłu inicjatywy i przedsiębiorczości oraz rezultaty twarde:

          11 uczestników mobilności podniosło umiejętności praktyczne, językowe, uczestnicy projektu – 3 osoby wzięły udział w kursie przygotowawczym z języka angielskiego, 11 osób wzięło udział w szkoleniu na temat kultury i tradycji Irlandii i Malty, 6 uczestników mobilności odbyło szkolenie w Irlandii i uzyskało certyfikaty uczestnictwa w kursie „Digital Game-based Learning” wydane przez Europass Academy Ltd, Certyfikat PO WER, 5 osób odbyło szkolenie na Malcie i uzyskało certyfikaty uczestnictwa w kursie Computational Thinking (Teaching Through Coding & Robotics) wydane przez Smart Solutions Limited, Certyfikat PO WER oraz certyfikat Europass Mobilność. Wszystkie dokumenty potwierdzają zdobyte umiejętności przez 11 uczestników mobilności. Dodatkowo każdy z nich otrzymał materiały szkoleniowe, którymi podzielił się z innymi nauczycielami. Uczestnicy mobilności przygotowali dwie prezentacje w których opisali wszystko to czego nauczyli się w Irlandii i na Malcie. Prezentacje dla zainteresowanych osób są dostępne na stronie internetowej szkoły.

          Realizacja projektu wpłynęła korzystnie na szkołę w następujących obszarach: 

          Poprawiła wizerunek szkoły w środowisku lokalnym, wśród nauczycieli, rodziców, absolwentów, uczniów oraz zwiększyła uznanie władz samorządowych, które przychylnie i z uznaniem patrzą na placówki samodzielnie kreujące wydarzenia wzmacniające ich potencjał edukacyjny.

          Zwiększyła atrakcyjność oferty edukacyjnej – dodatkowe przedmioty w siatce godzin: nauka programowania, zajęcia z robotyki i programowania, kreatywna matematyka. Na zajęciach z różnych przedmiotów często pojawiają się elementy programowania.

          Wzbogaciła się o nowoczesne pomoce dydaktyczne do nauki robotyki i programowania:

          • Lego WeDo 2.0 - 9 zestawów
          • Lego Mindstorms EV3 Education Core Set
          • Roboty mBot-S - 10 sztuk
          • Roboty OzoBoty - 13 sztuk
          • Tablety marki HUAWEI - 17 sztuk
          • Maty do kodowania offline z kubeczkami i krążkami dydaktycznymi, które pozwalaj w ciekawy sposób aranżować wiele aktywności i zabaw okołoprogramistycznych.

          Podniosła prestiż kształcenia w naszej szkole łącząc w sobie zarówno umiejętności teoretyczne jak i praktyczne z zakresu programowania.

          Zwiększyła motywację uczniów do uzyskiwania bardzo dobrych wyników w nauce i zaszczepiła w nich chęć do dalszego kształcenia w kierunku programistycznym, chęć do bycia programistą w przyszłości.

          Nawiązała trwałe kontakty z partnerem i umożliwiła kontynuowanie współpracy w kolejnych latach.

          Realizacja projektu jest inspiracją do podejmowania kolejnych działań związanych z programowaniem/kodowaniem i robotyką a w szczególności:

          • Projekt eTwinning „Robo Code”, który otrzymał Krajową i Europejską Odznakę Jakości przyznaną przez Biuro eTwinning
          • Dodatkowe przedmioty lekcyjne w siatce godzin: nauka programowania, zajęcia z robotyki i programowania, kreatywna matematyka
          • Innowacja pedagogiczna z programowania „I Ty możesz zostać programistą”
          • Projekt Młodzi programiści Ósemki, który otrzymał krajową odznakę Dobrze Zaprojektowana Szkoła
          • Pokazy z robotyki
          • Projekt Mali Inżynierowie Ósemki, który otrzymał krajową odznakę Dobrze Zaprojektowana Szkoła